Нискограмотни хора унищожават масово находищата на трюфели в цялата страна, заради некоректното „бране“ на гъбата с търмъци и мотики, сигнализираха в НБП трюфелотърсачи.
„Тотално всички находища в България се унищожават от доста време насам. Първо започнаха в Северна България – Разград, Шумен, Търговище, Русе, Омуртаг, а вече и в южните райони – Ямбол, Сливен, Стара Загора и Нова Загора, Карнобат, Айтос, Чирпан и в почти всички части на страната, където има находища на трюфели. В Средна гора и в Стара планина, където има големи масиви, постоянно се стържат и копаят с търмъци и мотики, трънки и храсти се режат.
Има цели гори, които вече са напълно изстъргани
някои от тях по няколко пъти, 10-15 см от горния почвен слой е премахнат. Всички райони в страната са застрашени“, казва Христо Иванов от Елхово, който от три години се занимава с търсенето и събирането на ценните гъби.
„Тръгват десетина човека с едно куче в гората и като намери една гъба, те изваждат търмъците и започват да стържат листата и горния слой на гората. Издърпват всичко, обират гъбата, независимо узряла или не, и унищожават находището, тъй като го оставят така, без да го закрият. По този начин
влажността изчезва и изсъхва мицелът на гъбата
Докато коректните събирачи на гъби берат само тази гъба, която е узряла – кучето я надушва, изравя я и я донася. Неузрелите гъби си остават в земята и се развиват.
През ден-два узряват нови гъби, които могат да се събират. Ако гъбите се берат коректно, ще ги има постоянно, докато им мине сезонът. А като се търмъчат така,
за няколко години се унищожава цялото находище
Ние искаме да спрем това унищожение. Трябва да се запази това национално богатство. Не бива да се мисли ден за ден и да се вземат 100 лева повече днес“, обясни Иванов.
Трюфелите се продават в пунктовете за изкупуване на гъби, каквито има на доста места в страната.
Около 50 лева е в момента килограмът на черния летен трюфел
чийто сезон е към края си, поради липсата на дъжд и некоректното му бране.
В България има почти всички видове трюфели, които съществуват в света: черен летен и есенен, тубер магнатум, който е най-скъпият вид, тубер борче, тубер бромале, рядко, но се намира и миланоспорум. Има и доста други трюфели, които нямат търговско значение, пояснява трюфелотърсачът.
Повечето коректни търсачи
работят с по няколко добре обучени кучета – от 3 до 6-7
Те намират трюфелите, изкопават ги и ги донасят. Така се събират достатъчно количество гъби без да се копае или търмъчи. Обучението започва още когато са на 2 месеца, обяснява част от тънкостите Христо Иванов.
За България кокерите са най-използваните търсачи, поради добрите им качества, които притежават, и нормалната им цена. Използват се и други породи като
лагото, бретони, лабрадори, немски овчарки
и почти всички породи ловни кучета, уточнява той.
Със събирането на трюфели богат трудно се става, но човек може да се издържа, ако го прави правилно и сериозно. Това е национално богатство и трябва да се пази. Сега се пишат някакви актове за нарушение, но те не са състоятелни, нямат никаква тежест и затова няма и събираемост.
В България няма приет нормален закон за гъбите
с регламент и правила кога да се берат и кога са разрешените сезони, така както има подобни закони за риболова и лова. В Италия например, черните летни трюфели ги берат от 20 април, а при нас започват да ги берат още през февруари, като търмъчат и унищожават находищата. Гъбата трябва да зрее до края на април, тогава кучетата започват да я надушват и намират, но през април горите вече са престъргани по няколко пъти, обяснява Христо Иванов. Когато се оставят да узреят както трябва, гъбите са и с по-високо качество и кучетата ги намират лесно.
Есенният вид черен трюфел, който е по-скъп от летния
пък излиза през октомври до януари, ако са дъждовни август и септември. Белият трюфел е от края на октомври до януари.
„Трябва да се поучим, докато е време, от горчивия опит на Италия. Преди години там по същия начин тръгват масово да берат гъби и да унищожават находищата както тук сега. Впоследствие те са намалели значително. Искам това да не се случи и в България“, апелира трюфелотърсачът.
Асоциацията на търсачите на трюфели в България
в момента изготвя проектозакон
Като стане готов, той трябва добре да се обсъди със специалисти, да се види европейският опит в това отношение, да се направи и дебат. Идеята е да има ясни закони и правила за брането на трюфели и да се спре това безумно унищожаване на находищата, категоричен е Христо Иванов.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА