Светослав КОЛЕВ е на 35 години, роден в Стара Загора, завършил ГПЧЕ „Ромен Ролан“. Магистър „Финанси“. 8 години е работил в солидна столична компания, в момента е помощник-одитор в родния си град. Той е човекът, спечелил конкурса за управител на Индустриална зона Казанлък.
Семеен, съпругата му е архитект. Част е от семейството на изтъкнатия български учен проф. Митко Гогошев. Баща на едно дете.
– Г-н Колев, Вие сте сред тези, от които Стара Загора има най-голяма нужда – млад, образован, създал сте семейство, носител сте на стойностните български традиции, а и сте експерт в икономическата и финансова сфера. Какъв е личният Ви опит, могат ли и как повече хора като Вас да се върнат в Стара Загора и да правят успешен бизнес?
– Според оповестени от Bloomberg Philanthropies данни, през последните 10 години 97% от младите образовани българи не избират да се завърнат и останат в Стара Загора. Миграцията се усеща най-вече в бизнеса. Младите хора търсят добра перспектива за развитие и добро заплащане. В същото време – камъкът си тежи на мястото. Случващото се в Стара Загора в инфраструктурата, в социалния живот е положително, но трябва да направим първи стъпки, да създадем предпоставки едни да се завърнат от чужбина, а други – да не заминават, да пробват и да осъществят идеите си тук, в Стара Загора. Лично за мен това бе предизвикателството да се кандидатирам за общински съветник на Стара Загора – част съм от Коалиция „Народен съюз“, бюлетина 70, преференция 109.
Ще се радвам новият Общински съвет, който предстои да изберат старозагорци, да е надпартиен, с много представители на т. нар. гражданска квота, в който гражданските инициативи, гражданите да вземат превес. Да се вземат надпартийни решения, насочени в полза на гражданите и на малкия и семейния бизнес. Той да се разраства, да привлича все повече хора и да ги подтиква да направят първата и най-трудна крачка – да започнат. И благодаря за подкрепата, която дава на младите Коалиция „Народен съюз“ – доказала се коалиция, във времето все по-градивна и развиваща се. Аз съм независим, но хората там подкрепят идеите ми.
– Коментарът Ви за борбата за преференции?
– При нас тя е приятелска, защото идеите следват една след друга.
– А Вашите конкретни идеи?
– Веднага ще посоча една – учредяване и стартиране на инициатива „Ден на малкия бизнес“. Лесно е на общинско ниво да се създаде сайт, електронен каталог, в който участниците са малкият и семейният бизнес – фирми от областта на услугите, търговията. Те да са представени, локализирани на дигитална карта. Може общината да поеме инициативата. Това са най-крехките и уязвими групи на бизнеса, които търпят негативи и върху които всички решения пробват неговата устойчивост. Трябва да им се помага да устояват и да се развиват успешно. Да имат презентации, в определен ден – може да е част от Европейската седмица на предприемача, публично разпознаваеми лица да ги популяризират. Идеята във времето да се развие и модернизира. Симбиозата между малкия и средния бизнес може да бъде много полезна.
– Други механизми за развитие, според Вас?
– Например, вече има създаден Фонд за подпомагане на малкия и семейния бизнес. Той няма как да бъде изцяло финансиран от общината поради нормативни ограничения. Тук трябва да се продължи в търсене на адекватни източници на финансиране. Фондът да се превърне в инкубатор на стартиращи добри практики, да стимулира младите да ги създават, да им се помага с финансирането. Убеден съм, че можем да превърнем 3-те процента, оставащи в Стара Загора млади българи в двуцифрено число.
Дима ТОНЕВА, НБП*