Ние сме старозагорци, имаме симпатии към града, но имаше и проактивност от страна на Община Стара Загора, казва още Константин ДИНЕВ, един от създателите Bellum Gens Elite-Stara Zagora
Стара Загора ще бъде домакин на финали по електронни спортове. Това е изключително любопитно и предизвикателно събитие, заложено е в нашата програма по туризъм още в началото на годината, информира за „Национална бизнес поща“ зам.-кметът на община Стара Загора Милена Желева. Ще се опитаме да го наложим, то да се разрасне и да бъде в основния събитиен календар на Община Стара Загора. Във финалите на електронните спортове има много бъдеще, надявам се с подобни събития да привличаме млада, будна публика, която се вълнува от този тип прояви. В Европа и САЩ има изключително много фирми, които искат да спонсорит подобни форуми, а ние можем като община да се ангажираме да осигурим за място за тяхното провеждане и така да подпомогнем нашия туристически бранш, допълва Желева.
– Г-н Динев, разкажете повече за международния турнир по електронни спортове, който предстои в Стара Загора от 21 до 24 октомври?
– Турнирът представлява състезание по електронни спортове, което покрива една категория – играе се само Counter-Strike: Global Offensive. Това е най-големият електронен спорт, който се практикува. Събитието е достатъчно мащабно и можем да кажем, че е най-голямото от такъв тип, провеждано в България. Позиционира се в момента и като едно от най-големите по мащаб събития на Балканите.
Форматът е такъв е, че каним 8 отбора, които са разпознаваеми в региона. На място ще присъстват два румънски, един сръбски и пет отбора, които са основно с български играчи, като 4 от тях представляват чужди организации. Всички
те са най-разпознаваемите, най-успешните отбори на Балканите
Нашето желание е да включим и по-малки отбори, и непрофесионални организации, хора, които играят играта. Затова правим отворени квалификации една седмица преди финала. Те започват на 12 октомври. За тях може да се запише всеки отбор от 5 човека, които играят заедно, и искат да пробват колко добре могат да се справят на професионалната сцена. Сред записалите се за отворените квалификации има и професионални отбори, даже в момента те преобладават.
Всъщност, отборите, които се записват, дори не обхващат само Балканите. Основно те са от България, Румъния, Сърбия, Босна, Македония, но имаме унгарски отбор, отбор от трима поляци и руснак.
– Споделете подробности за конкретната програма на турнира?
– Събитието се провежда на две фази, както споменах – първо от 12 до 16 октомври са отворените квалификации. Втората фаза са самите финали, които ще се проведат в Културен център „Стара Загора“. Състезанието ще продължи 4 дни от сряда до събота (от 21 до 24 октомври), като финалът е в последния ден – 24 октомври.
Целта е да се привлече изцяло аудитория, която е запозната и има интерес към електронните спортове, фен базата на отборите, като всички, ще могат да гледат турнира и онлайн. Също ще могат да гледат и финалите на място. Поради епидемичната обстановка сме ограничени с броя лица, които могат да присъстват в залата. Но
събитието ще бъде предавано на живо на видео стена
пред сградата на Община Стара Загора.
– Разкажете повече за вашата организация, кой стои зад нея?
– Bellum Gens се развива в сферата на електронните спортове, като започнахме активната си дейност преди около година. Основното, с което се занимаваме, е мениджмънт на Еsport събития. Започнахме с Еsport бизнес лигата, която е аматьорско събитие, насочено към хора, работещи в офис, имат хоби и желанието да играят игри. Правят го в свободното си време, но нямат време да го практикуват като основно занимание. Даваме поле на хора със сходни интереси в работна среда да се събират заедно и да се състезават срещу отбори, събрани по сходен начин.
Проведохме един сезон такова събитие и тогава се роди идеята, съвместно с Община Стара Загора и със зам.-кмета Милена Желева, да направим турнира в Стара Загора, който е с професионална насоченост. Започнахме да водим разговори с общината в началото на тази година, а самата концепция за него се очерта през юни месец. Решението, че искаме да проведем турнирът тази година, се появи през месеците юли-август. С това полагаме основата, като
идеята е да го правим регулярно оттук-нататък, два пъти годишно и то в Стара Загора.
Зад организацията стоя аз и Данаил Маринов, и двамата сме старозагорци, съученици от един клас в ГПЧЕ „Ромен Ролан“. По стечение на обстоятелствата в момента работим заедно. Bellum Gens ни е странично занимание. Активно работим в IT сферата, аз съм софтуерен инженер, а Данаил е дизайнер. Имаме общ интерес към електронните спортове и искаме сцената за тях в България да се развие. През последните години виждаме спад, не се провеждат много събития от такъв тип, професионалните ни състезатели отиват да играят за чужди организации.
Затова и нашата основна цел е
драстично да вдигнем разпознаваемостта на електронните спортове
и да ги позиционираме правилно, както е направено през последните 10 години в Западна Европа, Централна Европа, САЩ, дори и в Азия. Да покажем, че това като средство за реклама има същата разпознаваемост като конвенционалните медии, например. Електронните спортове имат голяма аудитория и в България, и в световен мащаб.
– Какво показват данните?
– Реално Еsport аудиторията в Европа е над 30 млн. души, а в България по наше проучване активно интересуващите се хора са над 200 хил. Иначе тези, които се занимават с гейминг, като хоби, като начин за разпускане, са около 750 хил. души.
Със събитието в Стара Загора
очакваме да ангажираме над 100 хил. човека през онлайн излъчванията
които ще правим на живо.
– Наградният фонд е доста внушителен – 10 000 долара. Как ще бъде разпределен?
– Първият отбор ще вземе 5000 долара, 2500 долара са за второ място, а 1250 долара ще получат съответно третия и четвъртия отбор в класирането.
– Кои компании искат да спонсорират Esports?
– Като цяло големите компании, които имат интерес да спонсорират и да се позиционират в такъв вид събития основно са телекоми и банки. Също и компании, които продават енергийни напитки, хардуер, процесори, видеокарти, периферия. Включват се и имиджово компании от IT сектора, които показват ангажираност и така привличат участниците като място, където могат да започнат работа.
– Създателите на Bellum Gens са старозагорци. Това ли надделя в избора Ви да организирате турнира в града на липите?
– Ние сме от Стара Загора, имаме симпатии към града и искаме да правим нещо там, така че това е причина номер 1. Но причина номер 2 е, че
имаше проактивност от страна на Община Стара Загора
Ние не знаехме, че община може да прояви интерес, защото разпознаваемостта на електронните спортове не е чак толкова голяма в България, и то особено във възрастовата граница над 34 години.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА