В най-новия си брой вестник „Национална бизнес поща” публикува цяла страница под наслов „Ясен регламент за тротинетките ще направи градската среда по-безопасна и организирана”. Голямата част от страницата е отделена за анкета по наболялата тема със старозагорци. Прави впечатление активната гражданска позиция в отделните мнения, взискателният, на моменти остър тон, предлагането на добри конкретни решения.
Само безхаберен саможивец може да мисли, че темата с електрическите тротинетки е преекспонирана. Те може и да са безшумни, но произшествията с тях – фиксирани или не, алармиращо трополят в главите ни. Последното кърваво шамаросване право в лицата ни е смъртта на 16-годишното момче след тежко падане от електрическа тротинетка в Плевен (анкетата е правена преди това).
НБП отново заявява, че изцяло подкрепя предприетата от Община Стара Загора поредна мярка, свързана с безопасността на движение в градска среда, насочена към превенция на инцидентите с индивидуални електрически превозни средства. Чрез нея временно ще бъдат отнемани тротинетки, когато е констатирано нарушение в използването им до издаване на наказателно постановление и заплащане на глобата. В началото на август стана ясно още, че меморандумът, който Община Стара Загора подписа преди 4 години с фирма, предоставяща тротинетки за споделено ползване, ще бъде прекратен.
Анкетираните старозагорци без изключения подкрепят действията на Общината. Прави впечатление приоритетът на здравия разум без оглед на поколенческа разлика, пол, занятие.
17-годишният ученик Кристиан Конов предупреждава: „Когато си малък и караш тротинетка несъобразено с правилата, след години ще караш така и колата си”.
22-годишната Ивалена Колева, графичен дизайнер и студент в Тракийския университет, подчертава: „Ефективността на взетите мерки ще зависи от баланса между строгите правила и възможността за адекватна информираност и обучение на ползвателите”.
62-годишният монтажник Кунчо Огнянов е категоричен: „И родители имат вина – возят малките си деца на тротинетките. Трябва да се замислим какъв пример даваме на децата си”.
Тротинетките са „част от градската мобилност на бъдещето”, но са факт в настоящето. И не като експеримент. Затова е необходимо точно днес да има превантивни кампании сред децата и учениците, родителски пример, ясен регламент, точни санкции и стриктен контрол.
Неефективно, даже глупаво би било да се опитаме да превърнем екологичните пъргави електрически возила в „забранен плод”. Но трябва да ги развиваме като позитивна екстра, а не като стресов фактор в динамичното ни ежедневие. Когато сме умни, подготвени, внимателни, доброжелателни – и ползвателите, и всички ние – тротинетките са СВОБОДА. Когато сме глупави, неподготвени, невнимателни, недоброжелателни, тротинетките са СЛОБОДИЯ.
Оттук е ясно: свободата е радост, слободията – мъка. Тротинетките са за радост, не за мъка!
NBP.bg, Петър ДРАГИЕВ
Виж още:
Анкета: Ясен регламент за тротинетките, ще направи градската среда по-безопасна и организирана
В Стара Загора ще задържат тротинетки, управлявани в разрез с правилата
Стара Загора се разделя със споделените тротинетки
Налагат санкции за тротинетки, които хвърчат по паркове и тротоари