Те засягат екологията и касаят почти всяко семейство
Има много новости
За нарушителите са предвидени рестриктивни санкции
казва Милена ЖЕЛЕВА, общински съветник от ПП ГЕРБ, председател на Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания
Три важни наредби бяха приети на последната сесия на Общински съвет-Стара Загора. Едната наредба касае отглеждането на животни компаньони, т.е. домашни любимци, другата наредба е изцяло нова и се отнася за поддържането и опазването на зелената система на община Стара Загора. А третата засяга отглеждането на селскостопански животни на територията на община Стара Загора.
Някои от отделните клаузи на наредбите отменят стари разпоредби на местния парламент. Но това, което ги обединява, е, че са изключително важни и касаят почти всяко семейство в Стара Загора или в селата от общината, коментира за НБП Милена Желева, общински съветник от ПП ГЕРБ и председател на Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания.
Забранява се отглеждането на селскостопански животни в Стара Загора
В строителните граници на града се забранява отглеждането на селскостопански животни, категорично и без изключения. Това е записано в наредбата, която касае отглеждането на селскостопански животни. Например, ако в къща в кв. „Кольо Ганчев“, „Зора“ и други градски зони, досега са били отглеждани кокошки, с тази нова наредба, това е абсолютно забранено. Забраната не касае селата от общината, но за тях е уточнено колко точно и от кои видове животни могат да бъдат отглеждани за лични нужди. Регламентира се дори това, че животните преминават през селото по определен маршрут, за да се избегне замърсяване на тротоари и други участъци от населените места. В този случай отговорни за спазването и контрола са кметовете и кметските наместници.
В тази наредба се регламентира и самият начин на отглеждане на животните, в какви постройки, на какво отстояние от съседните дворове да бъдат разположени. Това е голям проблем, за който в Общината се получават много сигнали от недоволстващи съседи, често има и конфликтни ситуации, уточнява Милена Желева.
Наредбата за отглеждане на селскостопанските животни влиза в сила месец след приемането й, но на стопаните е даден срок от 1 година да приведат в съответствие личното си стопанство или промишленото отглеждане на животни.
Разпоредбите при нарушения са много строги. Глобите са различни и варират от 50 до 2000 лв. За юридически лица и еднолични търговци се налага имуществена санкция от 500 до 5000 лв. При повторно нарушение сумите се удвояват спрямо максималния размер на глобата и в отделни случаи се завишават драстично и стигат – 5000 лв. за физически лица и 50 000 лв. за юридически лица.
Целта на наредбата не е да се възпрепятства отглеждането на селскостопански животни, а да бъдат защитени правата и интересите и на двете страни – на тези който нямат, и на тези, които имат животни. Наясно сме, че изискванията на наредбата няма да се харесат на всички, но в крайна сметка, ако искаме да живеем в удобна и чиста среда, това е нещо, което трябва да се случи и да се спазва. Предизвикателство пред Община Стара Загора ще бъде да осигури стриктен контрол и да не се правят изключения от наредбата, допълва Милена Желева.
Деца до 14 години нямат право да водят агресивни кучета и кучета от гигантски породи
Наредбата за отглеждането на животни компаньони касае много домакинства в Стара Загора. Най-често домашните любимци са кучета. Въпреки че Общината направи достатъчно обособени места за разходката им, отново има много нарушения. На горещия телефон на Общината непрекъснато има оплаквания, получават се жалби от граждани. Част от тях съобщават за животни, които вдигат шум на балконите на жилищни сгради. Има сигнали и за отглеждане на животни в мазета и тавани, както и в междублокови пространства, което от една страна е нехуманно, а от друга създава напрежение между съседите, уточнява Милена Желева.
Новата наредба категорично определя какви са изискванията към стопаните на домашните любимци, така че и животните да бъдат отглеждани в добри условия, и да се спазват правилата, за да не се пречи на останалите хора. С наредбата категорично се забранява отглеждането и оставянето на домашни любимци на открити тераси, независимо за кой час от денонощието става въпрос. Животните не могат да се оставят в мазета или тавански помещения, в общи части на жилищните сгради, гаражи и междублокови пространства.
Не се допуска навлизането на домашни любимци в зелените площи при преминаване по алеите в паркове и градини. Най-често това са кучета, които трябва да бъдат вързани на повод до 2 м, както е регламентирано, но те трябва да вървят до стопанина, а не да преминават през зелените площи.
В наредбата ясно е записано, че не се допуска лица до 14 години да водят агресивни кучета и кучета от гигантски породи, както и от породите питбул и бултериер на обществени места.
Забранява се храненето на безстопанствени животни на територията на детски площадки, дворове на детски, учебни и здравни заведения, административни сгради и учреждения, както и непосредствено до входовете и под терасите на жилищните сгради. Тук пример са безстопанствените котки. Да, ние имаме социален ангажимент към тези животинки, но когато площта е обща, когато в блока живеят много домакинства, трябва да се спазват установените правила, коментира Милена Желева.
Глобите, които предвижда наредбата за домашните любимци, са различни. Варират от 50 до 2000 лв., а за ЕТ и юридически лица са от 100 до 10 000 лв. В допълнителните разпоредби е дадена точна квалификация на едри породи, агресивни, гигантски, животни компаньон и др., за да не се стига до недоразумения, когато контролните органи извършват проверки.
Наредбата влиза в сила в 30-дневен срок след приемането й, т.е. от края на ноември тази година, ако няма обжалване.
Кметът на общината е задължен да организира контрола по нейното спазване. Той ще се осъществява от звено „Инспекторат“, общинска полиция, вкл. и от мобилните групи, както и от държавни структури, които имат административни права.
До голяма степен тази наредба регулира отношенията между хората, които отглеждат домашни любимци и онези, които нямат такива. Търсен е балансът между двете страни, но водещо е и хуманното отношение към животните, допълва Милена Желева.
За първи път в община Стара Загора се гласува наредба за изграждане, поддържане и опазване на зелената система
Тя отменя други разпоредби, част от други наредби. За първи път се казва ясно какви са санкциите, ако някой си позволи без да уведоми Общината да отреже храст или дърво, независимо от причината. За първи път се регламентира и височината на храстите и дърветата, които се отглеждат.
Глобите варират и са изключително рестриктивни. Стара Загора е един от най-зелените градове в България, но за да остане такъв трябва да бъдем безкомпромисни. Наредбата регламентира и защитените дървесни видове, тези в режим на особена закрила, кои са обществено озеленени площи и т.н.
Според изискванията на наредбата, собствениците на имоти, които отглеждат в тях дървета, храсти, са абсолютно длъжни да ги поддържат и опазват в добро състояние, както и да се грижат те да бъдат безопасни. Стопаните са длъжни и да осигурят достъп до имотите си на служители на Общината и на специализираната общинска служба за картотекиране и контрол на растенията. Когато самият собственик не може да се справи сам, винаги може да потърси помощ от Общината, да се вземат мерки, за да не се стига до инциденти, на каквито сме свидетели, за жалост, непрекъснато в страната.
Глобите за нарушения по тази наредба също са драстични, варират от 500 до 2000 лв., в други случаи от 1000 до 5000 лв., а в трети – от 2000 до 15 000 лв.
Трите наредби, за които стана дума, са изключително важни. Понякога тяхното гласуване минава незабележимо и точно за това те трябва да получат повече гласност, за да стигнат до максимално повече хора. Изключително конструктивно е, че приемането на тези три наредби стана при пълно единодействие на политическите сили в Общинския съвет. Удовлетворяващо е, когато не се прави политика и се вземат градивни решения, категорична е Милена Желева.
НБП, Радослава РАШЕВА