Почти няма риба, която да не се храни и през зимата, въпросът е да я намерите, казва шампионът Калин Митранов
Носителите на Купата на БФРС Калин Митранов (вдясно, клекнал) и Олег Димитров (до него)
Трета Купа на Българската федерация по риболовните спортове (БФРС) прибави към богатата си колекция преди дни Калин Митранов, топ риболовец от Стара Загора. За първи път той стана носител на този трофей в тандем с Валентин Тотев през 2014 г., а на следващата година заедно с Аркадий Райчин. Сега отборното отличие Митранов спечели с Олег Димитров.
За мен тази победа е много ценна
сподели за „Национална бизнес поща“ шампионът. И цялата 2019 г. бе изключително успешна – за мен, за Стара Загора, за страната, допълни той. Както НБП писа през лятото, на 39-тия Световен шампионат за републикански шампиони в риболовните спортове, отборът на Стара Загора „Сенсанс“, воден от Митранов, спечели бронзов медал. Нещо, което български отбор по спортен риболов дотогава не бе постигал.
Калин Митранов получава трофея от двукратния олимпийски шампион по кану-каяк Николай Бухалов (вдясно)
Настоящата надпревара за Купата на БФРС се проведе на гребната база край Пловдив, с участието на 30 отбора и общо 60 риболовци. Отличието е второто по престиж в страната, след републиканската титла. Тактиката на Митранов и Димитров, довела до победата, бе основно риболов на късо, съчетаване с риболов на мач.
Къде могат да тестват уменията си многобройните любители на риболова?
Според топ-риболовеца – на яз. „Жребчево“ и на яз. „Копринка“ на плувка излиза доста бяла риба, която се хваща основно на дъно. Уклей на плувка доста добре дава в местността Брезите или на Садките на „Жребчево“. Последния път направих между 20 и 30 кг хубави платики, от които най-голямата беше 1.820 кг, разказва Калин Митранов. Хваща се основно на мач, на слайдер плувка, на около 10 м дълбочина – динамичен и хубав риболов, като рибата иска доста захранка. По пресевните също има риба. Основното, което трябва да се знае, е, че рибата няма как да се хване, ако не я извикате. Тя иска да се захрани, да се задържи на петното и тогава да я ловите. В нашия спорт, както в много други, трябва да дадеш, за да ти бъде дадено. И още – времето продължава да е доста топло, няма изгледи скоро да става много студено. Рибата навсякъде е все още активна – с есенна активност, която е особено характерна за вирните видове.
Рибоците в момента трупат мазнини за зимата
Въпреки есенната активност, започват да се групират, особено по реките започват да се събират във вировете, където се хващат промишлени количества скобар, морунаж, стига някой да харесва риболов, който не е свързан с високото спортно майсторство. Изисква се болонезе 5-6 метра, плувка за река, правилно утежнение, куки 12-14 номер, стрелба на червей и… резултатите са налице. Това важи за реките в Южна България – долното течение на Тунджа и Марица. В Северна България риболовът е на бяла мряна – има я „на корем“, много, големи, борбени и хубави риби могат да се хванат в река Искър. Излизат, разбира се и големи риби – шарани, амури, на „Жребчево“. Но основните риби, които се ловят там в момента, с разпъване на дъно, протеиново топче, царевица, са шарани с тегло между 2 и 3 кг. Рядко излизат по-големи или пък по-малки. Желателно е рибите да се пускат обратно, да се вземат толкова, колкото е позволено, припомня Митранов.
Когато паднат температурите, рибата по правило се стресира, докато свикне с промяната. Шаранът, например, при 10-11 градуса става по-муден, при още по-ниска температура почти спира да се храни. Но имайте предвид, че почти няма риба, която да не се храни и през зимата. Въпросът е да я намерите, заявява топ-риболовецът.
През целия зимен сезон
радост и слука риболовците срещат по баластриерите на Шаново, Зимница и Ягода
Там е налице хубав риболов на морунаж, на кефали по реката. Миналата година имаше страхотен риболов на реката на Шаново на кефали, до 1.2 кг, споделя Митранов. Иска доста бял червей. Смятам, че и тази година ще е така. Морунажите са активни целогодишно, даже когато стане по-студена водата, се активизират още.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА