Многото предимства на системата въздух-вода старозагорци допълват с по-ниска цена
През последните години отоплението с термопомпи тип въздух-вода, вода-вода навлиза устремно в бита и заменя шумните и схващащи тялото климатици. Безспорни са преимуществата, дори пред отоплението с газ, да не говорим за топлото на пелети, дърва. В подобно жилище температурният комфорт е без аналог – няма шум и движение на въздуха, в допълнение с енергоспестяване и по-ниски ежемесечни разходи. За съжаление, термопомпите на реномираните производители са на много високи за българския пазар цени. Тази е причината „България Клима“ ООД да създаде собствена разработка, която успешно е внедрена на пазара. Доказват го десетките изпълнени обекти на престижната компания, която е с почти 30-годишно присъствие на пазара в областта на климатизацията, вентилацията и отоплението.
Нашата разработка е на термопомпи тип въздух-вода, обяснява инж. Желязко Марков, управител на дружеството. Термопомпата пренася топлина, или респективно охлаждане, към атмосферата в къща, апартамент, работно помещение. Температурата в пода е около 32-40 градуса, получава се изключителен комфорт. Няма елементи, които да обдухват стаята, отоплението от пода (водно подово отопление) е много приятно. Термопомпата въздух-вода, де факто представлява един климатик, с променена електроника, но на цена в сравнение с климатика 6, 10, 20 пъти по-висока.
Това ни провокира да създадем своя разработка термопомпи
и да предлагаме, освен маркови термопомпи, и свои аналози. Изделията на „България Клима“ ООД по нищо не отстъпват като качества, но разликата в цената е значима, може би 100-350%. Производителите използват американски топлообменник, „Аквасистем“ и външно тяло на климатик. Успешно я прилагат на обекти, имат изградени над 30. Предлагат както цялостно изграждане, така и опцията за ползватели с познания по фреони, сами да си я сглобят.
В момента в моята къща, която е около 400 кв. м, с утежнени условия, външното тяло отдава на максимална мощност 8 киловата, с американски топлообменник съм. Термопомпата въздух-вода консумира около 1000-1200 киловата, което е 200-240 лв. месечен разход за ток, обяснява инж. Марков.
Първоначалната инвестиция е изгодна, а дългосрочният ефект – голям
Сравнението сочи, че ако изграждането на цялостна инсталация в голям апартамент или къща е примерно 30 000 лв., инвестицията при използване на разработката на „България Клима“ е 20 000 лв. В експлоатационния период също е налице разлика, макар и минимална. Има търсене на пазара, това предизвика разработката ни, споделят от дружеството. Но, определено за България, инвестиции в термопомпа 16 киловата между 12 000 и 28 000 лв. не са оправдани. Не трябва да са повече от 5000-6000 лв. Нашата термопомпа въздух-вода е към 5000 лв. Разбира се, тя е с наличното охлаждане и отопление. При добра изолация на сградата, освен комфорт, носи и изключително минимизиране на разходите за отопление, респективно охлаждане през лятото.
Системата може да се внедри и в изградени жилищни площи, които разполагат с разработени водни инсталации – подово отопление, вентилаторни конвектори, независимо че отоплението е било на газ, дърва, пелети. Тя е затворена,
водата циркулира в нея и е в обем 60-120 литра
т.е., по-малко от една десета от 1 куб. м вода, която се подменя веднъж на 10 години.
„България Клима“ ООД е доайен на пазара за климатици в област Стара Загора и експертите от там разясняват, че в момента върви подмяна на фреона в тях. Старият R410 от 2023 г. ще е забранен за внос в България, както и в целия ЕС. Всички климатични производители се насочиха към нови модели. R32 е фреонът, който ще наследи R410А. Старият ще е забранен за внос – поетапно ще отпадне от употреба. Новият му аналог е с по-добри показатели и свойства. Климатиците стават все по-икономични, при запазващи се ценови нива. На пазара у нас, качествен климатик може да се закупи срещу 1200-2000 лв. А за да служи техниката дълго и вярно, най-важна е профилактиката, коментира Тихомир Трифонов, управител на дружеството. За да осигурява добро отопление и охлаждане, при икономичен режим, и не на последно място – продължително време, се изискват грижи. В противен случай,
техниката се натоварва допълнително, консумира повече еленергия
и най-важното – не отдава добре топлина. Препоръката е на всеки две години да се профилактира, а филтрите й да се почистват редовно. За оптимална работа, когато температурите паднат под +5 градуса, климатиците следва да работят 24 часа, на автоматичен режим на вентилатора.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА