Четвърти международен арт пленер „Безгранично изкуство“ се провежда в Стара Загора от 10 до 17 юли. Той се организира от фондация „Център за правно и културно застъпничество „Темида арт“-Стара Загора“. Тази година вложихме много усилия в селекцията и в пленера участват много класни художници, казва нотариус Антония Коева, управител на фондацията.
На форума гостуват Вахит Акан от Турция, от Румъния – Рареш Керекеш и Мариус Нистор. За пореден път на пленера творят проф. д-р Клемънс Бенкун Су от Австрия, Светлана Еланцева Саунсон от Англия, Малкълм Хейг също от Англия. За първи път в България и в Стара Загора за пленера пристигна художничката Анна Владимирова-Лаврова от Москва, Русия. Силно е и българското участие – Спас Киричев, известен български скулптор и художник (негови са емблематични паметници – на Кирил и Методий и Входната арка на Пазарджик, на Тодор Каблешков и на Георги Бенковски в Белово, на Паисий Хилендарски в Стрелча и др.), Станимир Видев от Пловдив, носител на множество престижни награди, Маргарита Иванова от Пазарджик, художник-керамик, председател на представителството на СБХ в града, Ненко Чанев-известен творец от Бургас, както и Христо Христов от София. Представители от Стара Загора са Илко Стоев, Господин Чакалов и Светлозар Недев, който за четвърта поредна година е и куратор на пленера. Пленерът се провежда в Арт комплекс в Стара Загора, едно прекрасно място създаващо предпоставки за добра творческа атмосфера.
Тази година за първи път паралелно с пленера в Арт галерия „Недев“ се организира майсторски клас, под ръководството на доц. Йордан Йорданов от Великотърновския университет. Като личност и творец той притежава невероятно обаяние. Участниците в класа работят много активно и споделят, че заниманията са истинско богатство за тях.
За първи път тази година ще бъде връчена и статуетка на фондация „Темида арт“. Тя е изработена от Спас Киричев и идеята е да бъде връчвана ежегодно на хора, които са допринесли със своето изкуство или по друг начин за благотворителните каузи на фондацията, пояснява Антония Коева. Статуетката ще бъде връчена на заключителната изложба на 17 юли, вторник, от 18 ч. в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.
Предвидили сме посещения в РИМ-Стара Загора, в Художествената галерия, разходка в парк Аязмото. А на 14 юли ще посетим и фестивала на лавандулата в Средно градище, уточняват организаторите.
И тази година участниците в пленера са впечатлени от организацията, от красотата на Стара Загора. Анна Лаврова определя себе си като художник по рождение, учила е 10 години в художествено училище, а след това в институт. Работя в различни жанрове. Неотдавна се насочих към абстракцията, и сега на пленера продължавам с този експеримент. Тук мога да работя и с художници от различни страни, безумно интересно е, че творим рамо до рамо. Това е опит за цял живот. Освен това, се зараждат и приятелства. Щастлива съм, че попаднах на този пленер, благодарна съм на организаторите – Антония и Светлозар. Организацията е забележителна. Дава ми възможност да се вглъбя в работа си и в същото време да си почина. За първи път съм в България и в Стара Загора. Най-напред съм впечатлена от хората – красиви, гостоприемни, с чувство за хумор. Приятно ми е да общувам с тях. Получавам и много енергия от контакта си с природата, допълва художничката.
За първи път съм в Стара Загора. Възприятията ми са отворени, всичко е прекрасно, пленерът е много добре организиран, споделя Христо Христов. Той е завършил илюстрация, но се занимавам и с живопис, графичен дизайнер, преподавател в Художествената академия в София и в УниБИТ. Авторите в пленера са на много високо ниво, продукцията, която ще дадем и оставим в Стара Загора ще зарадва жителите на този град с хилядолетна история. Ние знаем неговата история и се опитваме да се впишем в нея. Градът ми харесва, емоциите са много. С най-голямо удоволствие ще дойда пак, допълва Христов.
Светлана Еланцева Саунсон участва за четвърти път в „Безгранично изкуство“ Фондация „Темида арт“ прави голям проект, не само за Стара Загора, но и за България. Той е и международен. Смесва се културата на различни нации, нищо че говорим на различни езици, общият ни език е изкуството. То ни помага извън политиката да се разбираме и да се обичаме едни с други. Много съм благодарна, че този пленер внася частица щастие за всеки от нас. Уважавам много организаторите, защото оценявам колко трудно е в това време да се занимаваш и да подкрепяш изкуството. Вие сте отличници, че каните художници от различни държави, давате ни възможност да общуваме и да творим заедно, а пък ние ви радваме с картини, допълва Светлана.
НБП, Радослава РАШЕВА
За НБП доц. Йордан Йорданов сподели: В майсторския клас участват 6 души, на различни възрасти, с различни интереси. Всеки е с идеята да научи нещо ново. Обединява ги желанието им да рисуват. Дори и мен ме учудват техните постижения за това кратко време. Затова и моят стремеж е да покажа повече техники, да ги запозная с повече тънкости на нашия занаят, за да използват наученото в техни бъдещи проекти. Доц. Йорданов е ръководител на катедра „Живопис“ във Великотърновския университет, живее в София. Занимава се от 35 години с живопис. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина, както и общи участия. Досега не е бил в Стара Загора. „Благодаря за любезната покана на домакините. Това няма да е последната ни среща „, казва доц. Йорданов.