На 10 юни в старозагорския ресторант „Форум“ са отчетени два проекта на „Отворено общество“-Стара Загора. Първият проект „Селфи 2015. Върховенство на гражданството“, на стойност 7543 евро, отчетен от Лена Драголова, е десетмесечно проучване на 44 НПО в Стара Загора. Направен е анализ, издаден е справочник. Вторият проект е „Толерантност в затвора, толерантност в живота“, на стойност 67 450 евро, отчетен от Катя Янулова, психолог, председател на сдружението с нестопанска цел в обществена полза „Дружество за гражданска подкрепа“.
Осъществих една моя мечта – да направим този проект заедно с клуб „Отворено общество-Стара Загора, заявява на 10 юни във „Форум“ Катя Янулова. Проектът вече е факт, пилотира се една чудесна програма. Беше заложено да направим проучване на основните нужди на лишените от свобода и на самите служители – да се идентифицират техните проблеми при работата им с лишените от свобода. Да се установи какво и как е най-добре да се подготви, за да се работи там, допълва Янулова.
По-нататък в нейния отчет става дума, че външни експерти от „Спектра консулт“ ООД-София изготвят програма за превъзпитание на лишените от свобода. Същите експерти извършват и обучението на служители от затворите в Стара Загора, София и Плевен. Първата група обучение се проведе в комплекс „Армира“ на Старозагорските минерални бани. А втората на обучители – в „Чифлика“, община Троян. Проведената кръгла маса в края на миналия месец в комплекс „Армира“ направи обобщение на резултатите от целия проект, информира за стратегически моменти от проектната дейност Катя Янулова, преди да предостави думата на инспекторите от затвора в Стара Загора Златина Чертоянова и Танко Танев.
От изявлението на Златина Чертоянова става ясно, че в затвора в Стара Загора 7 служители са участвали в обучението, както и началник-сектор Радост Найденова. Г-жа Найденова и Таньо Танев отбелязват, че в тази програма не са включени затворници „с тежки дефицити“ – сексуални правонарушители, насилствени и наркозависими.
Откъде всъщност вие разбрахте резултатите от работата си? – пита на срещата във „Форум“ кореспондентката на БНР в Стара Загора Венелина Попова. Защото аз мисля, че един свещеник като отец Йордан може да обърне сърцата на хората и да ги направи толерантни без никакви проекти. Мисля, че това е най-прекият път към това да промениш хората… Но съм любопитна: как разбрахте резултата? – отново акцентира Венелина.
Тук Катя Янулова изтъква като критерий за успеваемост на програмата, че самите затворници след приключването й пожелали да продължи (оказва се, че само една от групите е пожелала това)?!
* * *
Според мен, целият проект „Толерантност в затвора, толерантност в живота“ страда от ТЕЖЪК ДЕФИЦИТ на конкретна полезност… За разлика от цялостната дейност на отец Йордан, чиято първа служба в Старозагорския затвор е още на 2 юни 1994 г. в малкото параклисче „Св. Архангел Михаил“!
В началото на 2016 г. „Национална бизнес поща“ стартира дебати за състоянието, качеството и проблемите на гражданското общество в България. Сред първите участници в дискусията беше арх. Петър Бакърджиев, председател на УС на клуб „Отворено общество“-Стара Загора през периода 1997-2002 г. Симптоматични са думите му от полемичната му статия в НБП от 22.02.2016 г.: „По мое време клубът О.О. представляваше не толкова организация за пренасочване на ресурси, колкото участник в гражданското движение“.
В хода на дебатите, в бр. 14 от 4.04.2016 г. НБП предложи ПОВЕЧЕ ПОДКРЕПА СРЕЩУ ПОВЕЧЕ ПРОЗРАЧНОСТ. НПО могат да получат нашата подкрепа, когато предлагат информация, прозрачно и ясно представяща
- Целите на проекта
- Изпълнителите на проекта
- Донорите на проекта
- Осигурените средства за проекта
- За какво и как се изразходват средствата
- Какви са постигнатите резултати от проекта и социалните ефекти от тях
Впрочем, и в конкретния случай сме готови да публикуваме за какво и как са изразходвани 67 450 евро. КОНКРЕТНО, без соросоидни увъртания.
Петър ДРАГИЕВ
главен редактор на „Национална бизнес поща“