Над 270 млн. лева са приходите, постъпили в офис/дирекция за обслужване Стара Загора от началото на годината до края на месец юни 2022 г. Това са с почти 4 млн. лв. повече спрямо същия период на 2021 г., сочат данните на приходната агенция.
Общо данъчните приходи от януари до 30 юни възлизат на близо 110 млн. лева, като данъкът върху доходите на физически лица е 46,3 млн. лв., 34 млн. е корпоративният данък и 28 млн. лв. са приходите от ДДС.
Общият размер на приходите от осигурителни вноски до края на юни надвишава 155 млн. лв., в това число над 93 млн. лв. са за държавно обществено осигуряване, 41 млн. лв. – за здравноосигурителни вноски и 21 млн. лева за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
Най-висок е ръстът на постъпленията при корпоративен данък – 13,60 %, като това основно се дължи на промяната в сроковете за плащане на авансовите вноски. Приходите от данък върху доходите на физическите лица се увеличават с близо 2 на сто, а постъпленията от осигурителни вноски растат устойчиво с почти 10 на сто спрямо същия период на миналата година, допълват от НАП.
„Уверени сме, че с тези темпове, ръстът на приходите през 2022 г. ще надмине очакванията ни. Увеличението на доброволното деклариране и плащане от бизнеса и гражданите се дължи на партньорския подход от страна на НАП, фокусът ни големите данъчни рискове и единното прилагане на закона“, каза по повод рекордните приходи изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.
На национално ниво данните на НАП сочат, че над 14,9 милиарда лева са постъпленията в Националната агенция за приходите през първата половина на 2022 година, което е с 1,6 млрд. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година.
До края на юни приходите за централен бюджет са близо 8,2 млрд. лева, като данъкът върху доходите на физически лица е почти 2,2 млрд. лв., 1,7 млрд. лв. е корпоративният данък и повече от 4 млрд. лв. ДДС.
Приходите от осигурителни вноски към 30 юни надвишават близо 6,3 млрд. лв. в това число над 3,7 млрд. лв. са за държавно обществено осигуряване, 1,6 млрд. лв. – за здравноосигурителни вноски и 920 млн. лева за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
Най-висок е ръстът на постъпленията при корпоративен данък – 38%. Приходите от данък върху доходите на физическите лица се увеличават с близо 8 на сто, а осигурителните вноски растат устойчиво с над 12 % спрямо същия период на миналата година, допълват от НАП.
„Отличните резултати, които отчитаме, се дължат както на партньорския подход от страна на НАП към бизнеса и гражданите, така и на тяхното добросъвестно поведение. Удовлетворени сме от факта, че за пореден път наблюдаваме увеличение на доброволното деклариране и плащане от страна на данъкоплатците. Уверени сме, че с тези темпове, ръстът на приходите през 2022 г. ще надмине очакванията ни“, коментира изпълнителният директор на НАП Румен Спецов по повод поредния рекорден ръст в приходите.
NBP.bg