Наемите на жилища във Великобритания са поскъпнали средно с 12% на годишна база през месец август. Това е най-големият годишен ръст в историята по данни на агенцията за недвижими имоти Hamptons, съобщава Financial Times.
Лондон води в класацията с годишно повишение от 17% до 2332 паунда на месец, което означава, че наемателите в британската столица трябва да се справят с двуцифрен ръст на наемите в 16 през последните 18 месеца.
На национално ниво собствениците на имоти са тласнали месечните наеми на новоотдадени имоти до средно 1304 паунда през август като това е най-големия годишен ръст, откакто агенцията Hamptons води статистика от 2014 г. Резкият ръст на цените на наемите става факт в момент, когато лихвите повишават вноските по ипотечните кредити.
„Всеки изминал месец носи нов рекорд на наемния пазар“, коментира Анейша Бивъридж, ръководител на отдела за анализи в Hamptons, и допълва, че във Великобритания наемите са се повишили повече през последната година, отколкото между 2015 и 2019 г.
Неумолимите ръстове засилват натиска в Уестминстър да разреши кризата при жилищата под наем. Преди дни се стигна до взаимни обвинения в управляващата Консервативна партия, след като законопроектът за по-добра защита на наемателите, който слага край на принудителните изгонвания от дома „без ничия вина“ в Англия, отново беше отложен.
Резките ръстове на цените в Лондон поставят британската столица на преден план в битката на национално ниво за преодоляване на резкия ръст на разходите за наемане на жилище, които оказват съществен натиск върху разходите за живот на милиони домакинства и предизвикаха призиви за политически действия.
Кметът на Лондон от Лейбъристката партия Садик Хан повтори призивите към правителството за неотложни действия, включително да му бъдат предоставени права за замразяване на наеми в града. „Националната криза на наемния пазар явно изисква още действия от правителството“, съобщи кабинетът на Хан. От там допълват, че правителството трябва да повиши жилищните помощи и да инвестира „4,9 млрд. паунда на година, необходими за осигуряването на достъпните жилища, от които Лондон се нуждае“.
Както консерваторите, така и основната опозиционна Лейбъристка партия, която има голяма преднина в обществените допитвания за очакваните догодина парламентарни избори, преди време дадоха да се разбере, че е малко вероятно да наложат контрол върху наемите.
„Данните показват, че контролът върху наемите в частния сектор не работи“, съобщи правителството и добави, че е инвестирало в достъпни жилища и че домакинствата, които изпитват затруднения с жилищните разходи, имат достъп до разнообразна финансова помощ.
Наемите растат по-бързо от заплатите и това подлага на натиск достъпността. Средният наемател в Лондон е заделял 30% от брутния си доход, най-високото ниво от поне пет години въз основа на 12-месечното средно равнище на компанията DataLoft. След изключване на британската столица средният наем във Великобритания съставлява 25% от доходите.
В Шотландия, където правителството ограничи ръстовете на цените за съществуващи наематели до 3%, наемите на новоотдадени имоти са се повишили с рекордните 13 на сто на годишна база, сочат данните на Hamptons. Причината е, че собствениците на имоти са се опитали да увеличат наемите между края на стария и началото на новия наемен договор с колкото се може повече.
Източник: Investor.bg