Институтът за следдипломна квалификация при УНСС (ИСК) чества 55 години от своето създаване с юбилейна конференция на тема „55 години традиции и постоянство в продължаващото обучение“, която се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров.
Доц. д-р Георги Николов, директор на ИСК, зам.-декан по учебната работа на факултет „Управление и администрация“ и ръководител на катедра „Регионално развитие“, посочи, че в рамките на конференцията ще бъде пресъздаден животът на Института като част от УНСС с общи цели и постиженията и ще бъдат очертано бъдещото развитие и новите планове, свързани с успешното надграждане на тази идея.
„За нас е важно да даваме възможност на хората, които са получили висше образование да надграждат своето портфолио с допълнителни компетенции и специализации, с които да бъдат по-адаптивни и по-успешни на пазара на труда, да постигаме заедно общоевропейските целите и целите на УНСС“, отбеляза доц. Николов.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров посочи, че е забележителна всеотдайността, с която преподавателите и служителите десетилетие след десетилетие са печелили уважението на академичната колегия и бизнеса с висок морал, иновативност и отдаденост на каузата за непрекъснатото подобряване на квалификацията. Засиленият интерес към програмите на ИСК е доказателство за поддържаната устойчивост на иновативните програми, тяхното качество, полезните знания, търсени от обществото. Ректорът допълни: „ИСК има история и бъдеще, има традиция и посока за научно осмисляне на предизвикателствата на времето и аз съм убеден, че ще продължите да работите с присъщата си мотивация и да давате пример за добър и амбициозен колектив, който с лекота се справя с всички предизвикателства“. Той сподели с аудиторията своите спомени за работата си в Института.
Проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, подчерта, че петдесет и пет години са един достоен период, в който Институтът се е доказал като стожер и като един от водещите институти, където хората имат възможността да придобиват нови професии, да повишават своята квалификация и да заемат по-високи ръководни позиции. „Без това, което направиха по време на управленските си мандати предишните директори, нямаше да стигнем до момента, когато Институтът стои достойно и е разпознаваем от бизнеса. Това е доказателство, че когато работим като едно цяло, се постигат добри резултати“, каза още проф. Стоянова.
„Институтът е неразделна част от УНСС и продължава да се развива, което е доказателство за жизнеността на идеята“, каза доц. д-р Марчо Марков, директор на ИСК в периода 2005 – 2013 г. Той припомни историята на лабораториите, които са създадени и които по-късно са прераснали в катедри, както и на реализираните проекти през годините.
„Дълголетието на Института е свидетелство за устойчивото му развитие“, посочи доц. д-р Иван Стойчев, директор на ИСК в периода 2013 – 2020 г., днес ръководител на катедра „МИО и бизнес“. „През годините Институтът, освен с новите курсове, съдейства за въвеждането на новите методи за обучение на възрастните, което създаде добра предпоставка за отличната им реализация в бизнеса.“ Доц. Стойчев обърна внимание на бързината и гъвкавостта, с които ИСК работи през годините, включително и на отварянето към външни партньори.
„Институтът доказа своето място в различни обществени условия, доказа, че може да предлага обучение, което е адекватно на съвременните изисквания на пазарното търсене“, подчерта проф. д.н. Живко Драганов, директор на ИСК в периода 2020 – 2024 г., днес директор на Центъра за правни изследвания и ръководител на катедра „Международно право и право на ЕС“. Той посочи, че няма друг Университет в страната, който да разполага със звено, което може да се съпостави с ИСК. „Институтът все по-уверено намира своето място и е единствената академична структура, която предлага квалификации, които успешно се конкурират дори с магистърските програми и които са съобразени с нуждите на практиката.“
Поздравления към ИСК по повод 55-годишнината отправиха и преподаватели от УНСС, а проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет, посочи, че Институтът в своята дълга история е изградил впечатляваща репутация и пожела екипът да бъде все така отдаден на своята мисия.
Поздравления за постиженията на Институтът през годините и за превръщането му в запазена марка, отправиха и проф. Еленита Великова, гл. секретар по науката и директор на Глобалния център за устойчивост на туризма и управление на кризи, проф. д-р Христина Николова, зам.-декан по научноизследователската дейност на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и ръководител на катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“. Поздравления и пожелания отправиха също доц. д-р Костадин Коларов, директор на Институт по предприемачество и ръководител на катедра „Предприемачество“, проф. д-р Елка Василева, катедра „Икономика на природните ресурси“, проф. д-р Цветан Цветков, директор на Центъра за стратегически изследвания в отбраната и сигурността, доц. д-р Елка Василева, научен секретар на катедра „Регионално развитие“, проф. д-р Веселка Павлова, зам.-ректор по обучението в ОКС „магистър“ и дистанционно обучение в периода 2007 – 2016 г. Свои спомени разказаха и служители на Института, които споделиха, че Институтът винаги е бил като семейство за тях.
Поздравления по повод юбилея отправиха стари и нови партньорите на ИСК, сред които бяха Кристина Петкова от Агенция „Митници“, възпитаник на УНСС, Александър Стойчев от Vivacom, Виктория Караабова-Стоянова от Българската търговско-промишлена палата, Елена Еленкова, председател на Асоциацията на българските интелигентни транспортни системи, както и Ергин Емин и Мирела Крондева от Асоциацията на българските градове и региони.
Плакети за значим принос в утвърждаването и развитието на ИСК получиха проф. д-р Румен Брусарски, проф. д-р Христина Николова, Виктория Караабова-Стоянова и други.
Тематичните направления в научната сесия на конференцията бяха свързани с новите предизвикателства и възможностите пред образованието и обучението в контекста на дигитализацията на обществата и икономиката, с възможностите за адаптиране на следдипломното образование на възрастни и студенти към съвременните потребности на бизнеса, с глобализацията и международната дейност, както и с надграждането и разширяването на образователното поле на Института