Постоянна комисия за спазване на Етичния кодекс за поведение на представителите на изборна длъжност в местната власт на територията на община Стара Загора бе създадена по време на редовното юлско заседание на Общински съвет-Стара Загора. Общинските съветници определиха и състава на комисята, в които влизат Милко Чанков, Мартин Паскалев, Нели Калнева, Иван Върляков, Стефан Димитров, Митко Маринов и Гино Гинов. Създаването на подобна комисия е предвидено още през 2010 г., когато е приет етичен кодекс за поведение и политически морал на представителите на изборна длъжност в местната власт на територията на Община Стара Загора.
Създаването на комисията предизвика продължителни дебати в местния парламент. Преди техния старт бе изслушан Илиян Илиев, предварително заявил изказване от трибуната като гражданин. Той изрази позиция, че ако бъде създадена подобна комисия, то нейният състав не трябва да включва общински съветници. Представителите на местния парламент от различни политически сили изразиха своите становища. Адв. Таньо Брайков, общински съветник от ПП ГЕРБ, заяви, че комисията би приличала на другарски съд. Тя не може да разследва и няма никаква права по установяване на един или друг казус, каза още той. Таньо Брайков изтъкна още, че етичният кодекс, на който комисията се базира, е незаконосъобразен. Против създаването на комисията се обяви и Янко Янков, общински съветник от Коалиция „Алтернативата на гражданите“. Според него, комисията в този си вариант ще изпълнява ролята на наказателен трибунал. Той също заяви, че не е нормално да се създава комисия по етичен кодекс, който е морално остарял. Петър Желязков, общински съветник от „Ние гражданите“, предложи точката да бъде отложена и изрази мнение, че ако бъде създадена подобна комисия, то нейните членове не трябва да са общински съветници, а например, носители на званието „Почетен гражданин на Стара Загора“. В дискусията се включиха и други общински съветници, които поставиха въпроси за статута на комисията.
Създаването на комисията получи и одобрение на част от общинските съветници. Проф. Иван Върляков от „БСП за България“ припомни, че страната ни прилага Стратегията за иновации и добро управление, в която са заложени 12 принципа. Шестият от тях е за етично поведение и именно в него се изисква да ги има тези документи, структури, които днес обсъждаме, допълни проф. Върляков.
„Всяко едно управление трябва да показва и своята морална страна, която всеки декларира. Трябва да има етичен кодекс и етична комисия, защото това са принципите на доброто управление. Те трябва да третират поведението на общинския съветник при изпълнение на неговите служебни задължения, а не да разглежда личния му живот“, каза по време на обсъждането кметът на община Стара Загора Живко Тодоров. Подобна комисия ще следи единствено служебните ангажименти на всеки съветник и човек на изборна длъжност, изтъкна още Тодоров. Кметът на Стара Загора предложи точката за комисията да бъде оттеглена.
Предложението за нейното създаване обаче, бе подложено на гласуване и бе прието с 34 гласа „за“, 8 „против“ и 5 „въздържал се“.
По време на юлската си сесия общинските съветници не одобриха на първо четене приемането на Наредба за охрана и опазване на земеделските имоти и селскостопанската продукция в Община Стара Загора, както и проект на Наредба за изменение на Наредба за рекламната и информационна дейност на територията на Община Стара Загора.
Дадено беше съгласие за присъединяване към Споразумението за зелен град, между кметовете и политическите лидери от местното самоуправление и градовете в ЕС, споделящи единната визия на европейските градове за чист въздух и вода, за по-голяма достъпност до паркове и зелени площи, също така подкрепа за кръговата икономика и подобряване на градската екосистема.
Местният парламент единодушно подкрепи Община Стара Загора да кандидатства за финансиране, чийто цел е стимулиране на предприемаческия подход в дейността на културните институти за подобрено управление и представяне на културното наследство и привличане на нови публики. Това включва ревитализиране на пространството пред Музей „Литературна Стара Загора“ – улица „Димитър Наумов“, пред източния приземен етаж на сградата на НОИ, срещу западната фасада на ПГСАГ „Лубор Байер. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 400 000 евро.
По време на двадесет и четвъртото заседание общинските съветници дадоха съгласие за разкриване на социалната услуга „Асистентска подкрепа“ с адрес: гр. Стара Загора, ул. „Димитър Караджов“ 2. Подкрепена беше и възможността за осигуряване на равен достъп на децата и учениците в задължителна училищна възраст до образование за учебната 2021/2022 година в Община Стара Загора от населените места, в които няма училища и детски градини, както и финансиране на неспециализирани паралелки с брой ученици под нормативно определения минимален брой в училищата в Община Стара Загора за учебната 2021/2022 г.
Приети бяха отчетът за дейността на Общински съвет Стара Загора за периода януари-юни 2021, отчетът за дейността на Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по зависимости през 2020 година, както и извършеният анализ за постъпилите жалби при обществения посредник на територията на община Община Стара Загора и становища по тях за периода януари-юни 2021 г. Прието беше и предложението за създаване на Временна комисия за провеждане на избор на Обществен посредник на община Стара Загора.
Общинският съвет даде съгласие за провеждане на конкурс за избор на управител на „Дентален център – I Стара Загора “ ЕООД. Отпуснати бяха и три еднократни парични помощи.
Юлското заседание на Общинския съвет в Стара Загора започна с изказване на общинският съветник от ВМРО-БНД Никола Чакалов. Той се обърна към колегите си и общинското ръководство с думи на преклонение към героите, дали живота си в боевете за Стара Загора (1877-1878 г.). Общинските съветници и гостите в залата отдадоха почит с минута мълчание.
Не подкрепиха искането на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ за разсрочване на задължения
На юлското си заседание общинските съветници не подкрепиха искането на УМБАЛ „Проф.д-р Стоян Киркович“-Стара Загора за разсрочване на задължения за местни данъци и такси. В мотивите си общинските съветници изтъкнаха, че ежегодно Общинският съвет прави жест към болничното заведение, и смятат, че не е редно с общински бюджет да се спонсорира държавна болница. Изтъкнато беше, че в подобна ситуация могат да се окажат и други физически или юридически лица, които също могат да поискат да подобно разсрочване на задължения. Освен това, в активите на болницата е сградата на бишвия АГ-комплекс. Бе припомнено, че Община Стара Загора на няколко пъти се опитва да замени дълга на болницата срещу собствеността върху сградата. Кметът на Стара Загора Живко Тодоров отбеляза, че ако задълженията бъдат разсрочени, а впоследствие здравното министерство реши да продава сградата, то местната власт няма да има възможност за полезен ход. Надявам се скоро да има правителство и да представим пред вас решение за разговор с министерството на здравеопазаването за опрощаване на тези задължения срещу придобиване на съответната сграда, която наистина е необходима на Стара Загора, каза още Тодоров. Идеята на общинското ръководство, ако сградата на бившия АГ-комплекс бъде придобита, да се кандидатства по европейски проект за нейното реновиране. Затова е важно това да се случи най-късно до 1 година.
NBP.bg