Автор на изложбата е Росио Серрано, учител по испански език в старозагорското училище

Изложба „Ключовете за къщата на сефарадите“ ще бъде официално открита на 5 май от 12:00 часа в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора, информираха от СУ „Максим Горки“.
Идеята за изложбата се ражда през 2019-2020 учебна година, когато Съветникът по образователните въпроси на отдел „Образование” към Посолството на Кралство Испания в България отправя молба към испанските учители, които работят в България, да подготвят инициативи, свързани с честването на 110 години дипломатически отношения между Испания и България.
Росио Серрано вижда възможност да се заеме с проучването на сефарадските евреи, които са били прогонени от Испания по време на царуването на Католическите крале Фернандо II де Арагон и Изабела Кастилска. Принудени да напуснат Иберийския полуостров, заради нежеланието си да приемат християнската вяра, сефарадските евреи се насочват към различни краища на света. Предмет на изложбата са сефарадите, които са се установили в България.
През същата учебна година Росио е ръководетел на група по интереси „Читателски клуб на испански език”. В него участват ученици от XII Б клас на СУ ”Максим Горки” в Стара Загора. Росио споделя, че темата за сефарадските евреи е представлявала неин личен интерес. Но интересът, който проявяват учениците към изследователската дейност и желанието, с което работят съвместно с ръководителя на групата, кара и други ученици от испанските паралелки да се присъединят към проучването.
На изложбата ще научите кои са били сефарадите, откъде са дошли и причините, които са ги принудили да напуснат родните си земи и да се преселят по нашите земи. Според Росио Серрано – учител по испански език в СУ „Максим Горки“ и автор на изложбата, историята на сефарадските евреи е най-дълбоката човешка връзка, която съществува между Испания и България. Историята им ни учи, че хората притежаваме огромна сила да оцеляваме, да се съвземаме, независимо от тежките условия, в които живеем, да съхраняваме ценностите си и да не забравяме кои сме.
NBP.bg