Старозагорското училище се включи в благотворителна инициатива в помощ на пострадалите семейства от наводненията в Карлово и региона








Днес в 9 часа с изпълнение на националния химн на Република България тържествено бе открита новата учебна година в СУ „Железник“ в Стара Загора.
В празничната програма се включиха талантливи деца от различни класове, но най-развълнувани бяха първокласниците. В приветственото си слово към ученици, учители и родители директорът Петя Лазарова пожела на всички много здраве и успехи. Тя увери всички родители, че техните деца винаги ще имат подкрепата на нейните колеги, които се отличават с висок професионализъм и са готови да помогнат както в обучителния процес, така и по всички теми, които вълнуват младите хора. Новата учебна 2022/2023 година за СУ „Железник“ ще бъде и празнична – старозагорското училище ще отбележи 35 години от своето създаване. Всички събития и инициативи ще бъдат посветени на годишнината, уточни Петя Лазарова.
Весело настроение с много усмивки, приповдигната глъч, пъстрота, цветя и балони белязаха още празничния ден. Старозагорското училище се включи и в благотворителна инициатива в помощ на пострадалите семейства от наводненията в Карлово и региона. В специални кутии всички желаещи оставиха своето дарение вместо цвете за първия учебен ден.
Скъп гост на малки и големи ученици бе и треньорът от ДЮШ на ПФК „Берое“ Веселин Пенев. И тази година ПФК „Берое“, съвместно с Националния фенклуб зарадва всички първокласници в Стара Загора. Над 1200 първокласници от всички старозагорски училища получиха беройски тетрадки с кратка история на клуба. Освен това, всички първокласници получиха и безплатен билет за срещата на „Берое“ с „Левски“ веднага след пускането им в продажба. Талонът за срещата ще важи за техния придружител, а децата ще могат да посетят двубоя безплатно.
В СУ „Железник“ Стара Загора за учебната 2022/2023 година, след направено проучване, по Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ ще се сформират два модула: Модул 1. Изкуства – две групи, и Модул 2. Спорт – два отбора. Училището разполага с необходимите специалисти, уточняват от ръководството.
На добър час на всички ученици и учители!
Средно училище „Железник“ е едно от най-големите старозагорски училища. Сега тук се учат над 600 деца в 28 паралелки от I до XII клас и 14 групи за целодневно обучение. Педагогическият персонал е от амбициозни учители, които влагат много старание и новаторство в работата си, доказателство за което е и фактът, че 85% от тях са с по-висока професионална квалификация. В училище има сформирани групи с дейности по интереси, а тези, които изпитват затруднения с учебния материал, са включени в допълнителни занимания по проект „Подкрепа за успех“. Извънкласните форми дават възможност на учениците да изявяват и доразвиват своите дарби. В спортните секции по футбол и баскетбол учениците показват и спортните си способности – многобройни са наградите и отличията за спортните ни отбори от турнири, състезания и спортни игри. Училището е носител на наградата „Анастасия Тошева“ и на много национални и европейски знака за качество по Etwinning проекти. Училищното настоятелство организира и осъществява дарителски акции, с които подпомага училището и осигурява средства и материална база. Патронният ни празник е 5 октомври – Денят на Стара Загора. Училището ни има емблема и знаме, осветено от Старозагорския владика Галактион. СУ „Железник“ се намира в тих, уютен и чист квартал. Училището разполага с: уникални спортни площадки; два физкултурни салона; фитнес център на открито; зала за танци; музикално звукозаписно студио; четири компютърни кабинета с интернет; мултимедийни зали на всеки етаж; кабинет за кариерно ориентиране; специализирани кабинети; кабинети за екипа за личностно развитие; богата библиотека; медицински кабинет; стоматологичен кабинет; вътрешни дворове; музей; голям форум за провеждане на празници и събития.
СУ „Железник“ възниква като малък квартален филиал, който дори няма име. На 23.11.1987 г. тогавашният кмет Купен Купенов открива начално училище в новия квартал „Железник“, като филиал на V ОУ. За директор е назначена г-жа Маруся Гочева. Започва се с четирима учители и 37 ученици, обeдинени в две паралелки. Те са настанени в бившата сграда на АПК, на пътя за Старозагорските бани. Година по-късно училището е самостоятелно. Със заповед РД-14-17 от 27.09.1993 г. на МОН, началното училище е преобразувано в основно. На 4.10.1993 г. училището се нанася в първия корпус на все още строящия се комплекс от сгради. На същия ден с Протокол № 2223 от заседание на ОС гр. Стара Загора, училището получава име „Железник“. С всяка следваща година броят на учениците и паралелките се увеличава и достига над 1500 ученика в над 50 паралелки с над 100 преподаватели. С Решение на общинския съвет гр. Стара Загора Протокол №20/5.04.2001 г. е предложено преобразуването на основното училище в средно общообраозвателно. Със Заповед №РД-14-49/01.06.2001 г. на Министъра на образованието и науката ОУ „Железник“ се преобразува в СОУ „Железник“ за учебната 2001/2002 г. От 1.08.2016 г. със заповед на Министъра на образованието и науката училището се преобразува в Средно училище „Железник“. През май 2005 година училището изпраща първите си абитуриенти.
Директори на училището през годините са Маруся Гочева – 1987 г.-1998 г., Донка Ангелова – 1998 г.-2015 г., и настоящият директор – Петя Лазарова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА, снимки: Фейсбук СУ „Железник“




















































