Откривателят на дроновете за Стара Загора Цветан Четъшки, заедно с още няколко старозагорци, патентова у нас и в САЩ супердрон. В една бързо развиваща се област като дроновете има много неясни и ненаправени неща. В момента, в който се разбра, че не могат да отговорят на изискванията ни, се наложи да проектираме наши машини, сподели Четъшки, известен и като фотограф-художник. Дронът на Четъшки и сие е Buteo, както е латинското наименование на орела мишелов.
Старозагорци имат компания, която се занимава с технически приложения и анализи на дроновете. Един от основните дялове на дейността на Pro Drone Sys е измерване и анализи на селскостопански култури. Разработили са дронове и сензори, които в инфрачервената област индикират нивата на растеж на културите. Данните им се анализират и програмират какви количества и вещества следва да се полагат в точно определените зони на недостиг на растенията. Произвеждат тип дронове, които са ефективни и надеждни, както и сензори, които ползват тези измервания.
Нашият дрон е Buteo, защото, както орела мишелов, лети бързо и по абсолютно същите места, разказва Четъшки. Има демпферна система, без допълнително утежняващи механизми – корпусът му поглъща вибрациите от двигателите. Това е важна характеристика за правилните измервания. Сензорите трябва да работят в контролирана среда, а самият дрон, особено при вятър, има големи вибрации.
Buteo се комплектова със сензори за изследване на вегетационни индекси, на спектрален анализ на почви и т.н. Най-голямото предимство при нашите методи е, че става адски бързо, подчертава старозагорецът. Информацията от измерването е на селскостопанските машини за прилагане след анализ още на следващия ден. Приложението е в т. нар. прецизно земеделие – на растението се подават толкова активни вещества, колкото са му нужни. Ефектът? Пестят се торове, вещества, от които в съвременния свят растенията имат нужда, повишава се добивът, няма излишъци, които да остават във водите и почвите. Така се печели повече и се опазва околната среда. Например изследване на вегетационен индекс и създаване на карта за прилагане на променлива норма при азотно торене струва средно 0,7 лв. на декар.
Искаме да се наложим на пазара, в момента наша тестова машина е в САЩ, близо до Лас Вегас. Съществуват аналогични разработки по света, но нашите са по-добри, категоричен е Цветан Четъшки.

Отляво надясно: Румен Иванов, Цветан Четъшки, Георги Герджиков (агроном в Pioner Du Pont България), доц. Божин Божинов (преподавател в Аграрен университет-Пловдив), Диян Георгиев и Красимир Канев на представяне на резултати от хибриди на Pioner Du Pont в Добрич – измерен вегетационен индекс от Pro Drone Sys, август 2016 г.
Останалите в екипа на Pro Drone Sys са човек, който се занимава с бизнес организацията – Диян Георгиев, софтуерни инженери, програмист, Краси Канев и Румен Иванов. Има и пилот от ВВС – Александър Пърпов, който е пилотирал
най-тежкия боен хеликоптер на въоръжение в армията
Той се занимава основно с изпитанията на прототипи. Всеки модел дрон, който работи при старозагорци, изминава хиляди километри във въздуха. Като наближи буря, машините се изкарват за тестване в екстремни условия.
Аз съм фотограф-художник,
но… всичко е изкуство и математика
с усмивка казва Цветан Четъшки. Трябва да се направят взаимовръзките между тях, които са логични. Примерно при растенията – основният принцип за живота им е фотосинтезата. Правят се изследвания по метода фотограметрия, следва анализ на фотографски изображения…, всичко е свързано с фотографията, макар на пръв поглед да изглежда, че не е. Фотографията не е щракане на копче на някакъв апарат. Тя е сериозна наука, в основата на много други науки и измервания. Днес е много висока технология.
Офисът на Pro Drone Sys е в София,
експерименталната база – в Стара Загора
В нея се правят прототипи на дронове и изследвания. Екипът има и нови разработки, основно в частта по управление на данни в реално време и по сензорите. Работата е много интересна, откривателска. Това е област, в която няма много изведени готови методи, споделя Четъшки.
Той разказва и за техен проект за пожарите. Идеята е като се издигне
дрон над пожар или по време на друго бедствие
да предава по няколко системи информацията – топлинни и визуални, едновременно до всички участващи в мероприятията. Започнахме да разработваме системата така, че всеки, и на най-простия си GSM и таблет, да може, ако има входа, да вижда информацията от дрона в реално време, независимо къде се намира. В света има разработки за бедствия и аварии, но те са по-близки до военните.
Нашата система не е на цената на военни разработки
и е реално приложима в обстановката, която наблюдаваме тук. За съжаление, няма интерес от страна на единствения клиент – държавата. Проектът има нужда от финансиране за тестови изпитания и е стопиран, споделя Цветан Четъшки.
А дали е загърбил другите си занимания? Не! Но са редуцирани. Предстои му участие в обща фотографска изложба в Стара Загора,
снима отново филм с Максим Генчев
Няма плътен график в киното, ангажиментите са само за ден-два. Там също ми е много интересно, но човек не може да се занимава с всичко. Трябва да има постоянство. В земеделието работата не е „на парче“. Апропо, предстоят и съвместни научни публикации с учени от БАН.
НБП, Дима ТОНЕВА