Инициативен комитет „Марица изток“, съставен от синдикални лидери и представители на ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД и „Мини Марица-изток“ ЕАД, стартира подписка. Тя е под надслов „Да спасим комплекс „Марица изток“ и е подкрепена от над 10 общини, сред които Стара Загора, Ямбол, Сливен, Нова Загора, Гълъбово, Раднево, Тополовград, Симеоновград, Харманли. От днес в градовете са разположени шатри, в които всеки желаещ може да изрази подкрепа като подпише подписката. Това съобщиха на пресконференция представители на инициативния комитет, сред които Наско Митев, председател на ДСО на КНСБ при „Мини Марица-изток“ ЕАД, Деян Дяков, лидер на КНСБ в ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД, и Бисер Бинев, председател на ФСО „Подкрепа“ в „Мини Марица изток“ ЕАД. Подобна инициатива стартира и в Хасково и Димитровград, очаква се към нея да се присъедини и Елхово. Подкрепени сме и от двете американски централи – КонтурГлобал ТЕЦ Марица Изток 3 и ТЕЦ AES Гълъбово, уточниха още организаторите.
Всеки подписал подписката се присъединява и към основните искания, които се поставят с нея:
ЗА запазване работата на комплекс „Марица изток“ на въглища, осигуряващ хиляди работни места, енергийната независимост и националната сигурност на Р България до изчерпване на количествата;
ЗА преразглеждане позицията на България през Европейската комисия относно поетите ангажименти по Зелената сделка;
ЗА включване на централите от комплекс „Марица изток“ в Плана за възстановяване и устойчивост чрез въвеждане на нови иновативни технологии за работа въглища.
Желаещите да подпишат подписката имат право да го направят само веднъж.
Старозагорци могат да подкрепят инициативата на 4 места – на Гъбата пред сградата на Община Стара Загора, в парк „Ал. Стамболийски“ (Алана), в парк „Артилерийски“, в кв. „Железник“, ще бъдат добавени и още 4 места. Представители на инициативния комитет ще разпространят подписката и в селата от община Стара Загора.
Подписката може да бъде подкрепена в рамките на 1 месец. Но нашата цел е до 10 дни да съберем поне 100 000 подписа и да я входираме по най-бързия начин в Народното събрание. Искането ни и да се преразгледа последният вариант на Плана за възстановяване и устойчивост. Да се създаде и комисия от експерти, която да направи анализ за въглеродната неутралност на България и, ако тя се докаже (в което не се съмняваме), в най-спешен порядък да се поиска предоговаряне с Брюксел относно Зелената сделка, уточниха организаторите на инициативата.
От Инициативния комитет обясниха още, че стартират подписката точно сега, защото само преди дни бе представен официално последният вариант на Плана за възстановяване и устойчивост. Нас, засегнатите, никой не ни е питал. Освен това, в Плана се предвижда през 2025 г. в ТЕЦ 2 да бъде създадена заместваща парогазова централа, което на практика означава 1/3 от мините да се затворят. Това е рязък завой на енергийната политика на България. Освен това, изграждането на подобно съоръжение не обсъждано с нас. Преди това всички говориха, че ще има плавен преход, с по-дълъг срок, за да може да се гарантират и нови работни места на работещите в комплекса. Затова създаването на такава газова централна в ТЕЦ 2 е непонятно, нелогично, пагубно и предателство, уточниха лидерите на синдикалните организации.
За нас спасяването на комплекса „Марица изток“ е кауза и с подписката категорично се обявяваме в защита на поминъка, на работните места, за бъдещето на целия региона, за бъдещето на нас и нашите деца. По време на предизборната кампания чухме много политически изказвания в защита на комплекса, затова ще разчитаме, че избраните от нашия региона народните представители, и не само, ще ни подкрепят и в Народното събрание. Ако не се обърне внимание на подписката, зад която стои маса от хора, ще предприемем всякакви законови действия – протести, митинги, решени сме на крайности, уточниха още от Инициативния комитет „Марица изток“.
Неговите представители изрично подчертаха, че подкрепят въвеждането на иновативни технологии за работа с въглища. Те цитираха представената преди дни от проф. Жеко Ганев нова технология за улавяне на въглеродния диоксид и превръщането му в полезни вещества, както и съвместна разработка на Минно-геоложкия университет и Техническия университет за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
Представителите на Инициативен комитет „Марица изток“ изразиха и специална благодарност на кметовете на общините, които са подкрепили организирането на подписката.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА