Ново знаме, патриотични песни и видеостена в шествието за 3 март, разказва за НБП Милена ЖЕЛЕВА, председател на Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания в Общински съвет Стара Загора
– Г-жо Желева, как преди 4 години се роди идеята за първото шествие-поклон с 300-метровия трибагреник на 3 март?
– Случи се през януари 2015 година, в кабинета на кмета Живко Тодоров. Обсъждахме какво ново да включим в програмата за предстоящия 3 март. Решението за шествието със знамето беше спонтанно. Измерихме колко е дълъг участъкът по бул. „Цар Симеон Велики“ от ул. „Хаджи Димитър Асенов“ до Универсалния магазин. И в екип с колегите от отдел „Култура“, с помощта на десетки други хора от общината и от културните институции в града, с подкрепата на общинско дружество „Мересев“, на Втора механизирана бригада, на полицията и алпинистите започна организацията.
Почти всеки ден провеждахме оперативки, в кабинета на зам.-кмета Иванка Сотирова нямаше място за сядане
Дебатите често имаха доста бурен тон, защото времето за осъществяване на идеята беше много кратко. Най-големият проблем беше свързан с поръчката на плат за знамето. Но първоначалното напрежение, се превърна в зареждащо с положителни емоции преживяване. Още си спомням трепета, когато управителят на „Мересев“ Таня Славова се обади и съобщи, че казанлъшка фирма ще успее да достави плата. В рамките на 5 дни, най-добрите кроячки и шивачки от предприятието, ушиха знамето. Не повярвахме, че стана толкова бързо. Представете си само как се крои, глади, колко усилия изисква – флаг, който е с тегло над 200 кг, с дължина 300 м, а
използваните за ушиването конци са над 10 км
Едновременно с това вървеше организацията на механизираната техника, с която да се пренесе знамето. Даваха се, обсъждаха се и се реализираха идеи на много хора. Всички тези усилия, цялата вложена енергия, намериха невероятната си реализация – с първото шествие през 2015 г., което започна от сградата на Община Стара Загора и завърши до мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Този маршрут бе запазен през всички тези години.
И сега за 3 март отново каним всички старозагорци, гости на града, да се включат в паметното шествие. Ако искат да усетят величието на българщината, нека дойдат в Стара Загора, да хванат българския трибагреник и да бъдат част от това неповторимо изживяване.
– Какво още се предвижда в третомартенската програма през тази година?
– Още на 2 март вечерта ще има тържествена заря-проверка с празнични илюминации пред сградата на областната управа. Оттам ще започне и шествието, заради ремонтните дейности в централната част на бул. „Цар Симеон Велики“. На 3 март програмата започва в 9 ч. с божествена света литургия в катедрален храм „Св. Димитър“. Ще бъдат положени венци и цветя на паметниците, свързани с Освобождението на Стара Загора,
включително и пред паметника на Старозагорското въстание, който се намира в парк „Александър Стамболийски“
(„Алана“). В 11 ч. започва официалната част и след това тръгва паметното шествие, което запазва досегашното си мото „За Свободата … Да развеем българското знаме“. Финалът е в 12 ч. – на мемориалния комплекс, с издигането на националното знаме и поднасяне на венци и цветя пред паметника. Режисьор на събитието отново е директорът на ДТ „Гео Милев“ Ивелин Керанов. Но тази година инициативата се осъществява и с голямата помощ на ръководителя на ансамбъл „Загоре“ Христо Иванов.
– Новостите, които ще видят старозагорци и гостите на града?
– Тази година шествието ще бъде водено не само от Самарското знаме, но и от реплика на знамето на Старозагорското въстание. Вече е доказано, че то е първообраз на националното знаме, с неговите три цвята – бяло, зелено и червено. А лъвът, който е изобразен на старозагорското знаме, се появява впоследствие и в националния герб.
Факти, който през годините са останали неизвестни по едни или други причини, а са повод за гордост!
Доказателството идва от 2012 г., при поредната реставрацията на знамето на Старозагорското въстание. Оригиналът днес се съхранява при специални условия в Музея в Стара Загора и всеки може да го види. А репликата е изработена от старозагорските художници Димо Генов и Михаил Косев.
Всички знамена ще бъдат осветени от свещеници. Шествието ще бъде поведено от отци и хоругви. След това ще са Самарското знаме и знамето на Старозагорското въстание, последвани от Военния духов оркестър, който ще предвожда и 300-метровия флаг. Българското знаме ще бъде носено от военнослужещи и всички граждани, които желаят. След тях ще вървят официалните лица, представители на прабългарската школа за оцеляване „Бага-тур“ и, разбира се, всички граждани.
Тук искам специално да благодаря на военнослужещите. Над 200 души участват всяка година – от Втора механизирана бригада, от поделението в село Свобода, Летище Стара Загора. Всички те присъстват абсолютно доброволно.
– Стана ясно, че тази година е предвидено за първи път и озвучаване по пътя на знамето?
– Тук е заслугата на ръководителя на ансамбъл „Загоре“. На три места по пътя на знаменното шествие ще има духови оркестри. Пред НЧ „Климент Охридски“ ще бъде Общинският духов оркестър. До сградата на „Мототехника“ на спирка „Чайка“ и до училището в кв. „Самара“ ще бъдат позиционирани ученически духови оркестри, които ще изпълняват патриотични песни.
За първи път тази година на Самарското знаме ще има и голяма видеостена.
Чрез дрон на нея ще се излъчват кадри от самото шествие
Традиционно много хора се събират там часове преди знамето да се качи на „Бранителите“. Сега ще могат да наблюдават, чрез периодични включвания, какво се случва по пътя на знамето. Ще бъдат излъчвани и 15 двуминутни клипа, свързани с бойните знамена – светини от историята на България. За кадрите са използвани автентични знамена от РИМ-Стара Загора, от Втора механизирана бригада, архиви на Регионалната библиотека, литографии с добро качество.
На видеостената ще бъде излъчвана и официалната церемония на върха, за да може всички хора, дошли на комплекса, да виждат какво се случва. Ще се насладим на акапелни изпълнения, а след приключване на официалната част ще започне концерт на ансамбъл „Загоре“ и ансамбъл „Зорница“ при НЧ „Кл. Охридски“. Ще участват и много от самодейните състави от града.
– За Вас какво е усещането от участието Ви в паметното шествие?
– Всеки път тръпката е огромна, особена като видя майки и бащи с малки деца, дори и колички с пеленачета. По пътя много хора по терасите ръкопляскат, развяват знамена, снимат. Някои от тях плачат… Всичко това ни кара да вярваме, че правим нещо хубаво,
съживяваме този патриотичен дух, който е изключително силен в Стара Загора
Живеем в един от малкото български градове, които са будни, в които нищо не е забравено.
През последните седмици няколко теми разбудиха Стара Загора. Те всички бяха свързани по някакъв начин с духовността, човечността и с чувството за свобода. Дебатите за Истанбулската конвенция, за дарението на имота на Митрополията, инспирираният скандал и измислена новина, свързани със строеж на джамия в кв. „Лозенец“, броени дни преди 3 март – това бе изпитание за много хора. Но, когато знаем, че множество граждани ще излязат отново на 3 март, това показва за сетен път, че българщината у нас е жива, а усещането за свобода продължава да ни държи в абсолютна кондиция. За да защитаваме непреходните ценности, които са ни завещани от поколенията и от онези опълченци, падали за Свободата на Стара Загора и за България.
Живеем във времена на бездуховност и ако при някой тези чувства са заспали или са се поразклатили,
нашата цел е отново да пробудим силата на българския дух
Всички усилия си струват, когато са за тази кауза. И няма никакво значение дали знамето е 3, 30, 300 м или 300 км. Големина не е самоцел, не е най-важното. Не е мерило за чувствата и емоциите, които хората изпитват със сърцето си.
НБП, Радослава РАШЕВА