Надявам се да направим инфрачервената спектроскопия широко използван метод, казва инж. Младен СТОЯНОВ, управител на „Бултех 2000“ ООД
Младен СТОЯНОВ е роден на 31 декември 1961 г. в Стара Загора. Завършил е Математическа гимназия и след това“Електронна техника“ във ВМИ-Габрово. До 1990 г е работил в ДЗУ, след което е в частния бизнес, в началото като програмист. През 1996 г. създава „Бултех 2000“ ООД, фирма с основно производство млекоанализатори.
Инвестира в създаването на първия български аеробатичен самолет „Алдо-50“.
Женен. Баща на четири деца.
– Г-н Стоянов, основният Ви бизнес е в областта на високите технологии. Успявате ли, как, да сте на топ ниво?
– В момента имаме пробив в инфрачервената спектроскопия, като създадохме анализатори, работещи чрез тази технология. Предполагам, че в следващото десетилетие такива ще са основните продукти на „Бултех 2000“. Инфрачервената спектроскопия е високотехнологичен метод за анализ на всякакви вещества, ползва се дори в астрономията. Като кажат – на Марс открихме вода или еди какъв си елемент, то е на база на инфрачервен анализ.

Семейството Стоянови – съпругата Радослава, синовете Мариян и Явор, дъщерите Велеста и Доника, и майката на Младен Стоянов Янка, на дипломирането на Мариян
Надявам се ние да направим метода широко използван
Засега той е скъп, не повече от 10-15 са фирмите в света, които произвеждат такива анализатори. На нашият цената е 2000-3000 евро, докато останалите се движат от 20 000 до 180 000 евро.
Продължаваме тенденцията първият ни нов анализатор и тук да е за мляко. Ще определя замърсители и неполезни добавки към него с цел измама, уж подобряване качествата му. Ултразвукът вече не може да ги хване. Има анализатори на водещи световни фирми, които могат, но са от порядъка на 50 000 долара. Нашият е 2000 долара и хваща 10 замърсителя, може би и повече. Това е само началото. Базирайки се на тази технология,можем да развиваме всякакъв вид анализ на всякакъв вид продукти – месо, вино, мед, гроздов сок.
Наскоро имах среща с американски бизнесмен, който прояви интерес за медицинска марихуана
Тя се произвежда за фармацевтиката, анализът й е важен и може пак да стане с инфрачервен анализ. Пътят е дълъг и широк за инфрачервената спектроскопия, ние вече можем да кажем, че произвеждаме такива анализатори. Естествено, продължаваме с нашите си разработки за ултразвукови анализатори. Имаме нова разработка, още по-комплексна, включва и измерване на брой соматични клетки.
– Пазарите ви?

Младен Стоянов със съдружниците си, отляво надясно: Тодор Тодоров, Найден Куцаров, Танчо Генов, Иван Парушев, Живко Желев
– Основно са в развиващите се страни. Нови може да произлязат от новите анализатори с инфрачервена спектроскопия и от „Хоризонт“-а – нов анализатор, който включва соматични клетки.
Сериозен интерес към нас има от развитите страни в Европа и САЩ
очакваме европейски фирми да проявят интерес на високо ниво.
– А добрата цена как постигате?
– Развоят е скъпо нещо на Запад. Аз залагам на продажба на големи количества, с по-ниски цени, да покрием пазара и да направим устройствата по-достъпни за масова употреба. Естествено, това не е така просто, технологията е доста сложна.
Предизвикателство е да направиш такъв уред евтин
От 10 години се опитваме, напоследък успяваме. Работим.
– Преди дни българин от Русе получи „Оскар“ за технологии във филмовото изкуство, вие също сте на световно ниво. Има ли шанс България в новите технологии?
– Не се съмнявам, че у нас има кадърни и умни хора. Все повече ще се появяват. Не е чак толкова лошо да си на дъното, оттам може да вървиш само нагоре. Сбъркана ни е системата, не споделям мнението за „кофти материал“.
Ако съм министър-председател, ще затворя 90% от вузовете у нас
Те произвеждат псевдо бакалаври, псевдо доктори. Нито ученето им учене, нито изпитите – изпити. Имал съм фрапиращи случаи. Младежите губят 5 години в най-трудоспособната възраст, вместо да дават продукт. Губим ги после и окончателно, защото въобразявайки си, че са някакви образовани капацитети, не могат да изпълняват това, за което са учили.
– Какво може да се направи, според Вас?
– Вдига се нивото, оставят се 10% от вузовете – да отиват само мотивирани, които наистина искат да са инженери, химици, физици. Във вузовете нека да влязат нови, но истински професори, не да се учи архаистика или алабалистика.
– Вие сте събрал цял отдел за хай-тек разработки и изследвания. Какви са хората там?
– Екипът ми е от старите кадри от ДЗУ, мой набор. В новия ни отдел е водещ синът ми Мариян. Той завърши компютърни науки и математика в университета Дрексъл, САЩ. В същия отдел работи и дъщеря ми Велеста, която завърши компютърни науки в Питсбърг, и мои добри приятели – инженери. Това е най-новият ни и перспективен отдел, който гради бъдещето на фирмата.
Няма кадри. Ако трябва да взема някой, предпочитам да е от гимназията и да го науча тук.
Опитах се да направя инкубатор от гимназията
Пуснах на 50 училища имейли, че осигурявам за 1 година хотелско настаняване с храна, минимална заплата, обучение, гарантирана работа с немалка заплата, възможност който иска, да се запише задочно във ВУЗ – колкото да има диплома. Познайте колко откликнаха – нула.
– Кое върна солидно образованите Ви деца в България?
– Имам много добри, възпитани и скромни деца. Вярно е, че образованието им струваше доста, но отговориха на харчовете по невероятен начин. Синът ми завърши за 5 години с две специалности – математика и компютърни науки. Дъщеря ми завърши Питсбърг университет. И двата университета са в топ 100 в света, а тя и през 4-те години на следването си беше в топ 2% по успех в една мъжка специалност – компютърни науки.
Успях да ги задържа с това, че съм създал бизнес, подходящ за тяхната реализация.
Тук имат свободата да летят. Занимават се с много високи технологии
Дал съм им възможност да реализират това, което са научили и те го правят. Вече са повече от мен.
– Какво може да се направи, за да са повече младите като тях?
– Много неща. На първо място – да имаме честни политици. Да, политиката е бизнес и от това се печели. Но в нормалните държави се печели и се дава продукт към държавата – тя се подрежда. България е прекрасна, много чужденци я оценяват. Но не е въпросът само в ниските данъци.
Когато човек е стресиран и царства алогичността, е непоносимо за умните хора. Затова и бягат
Трябва младите да работят, вместо всички да учат висше. Да се стремят не към титла, а да са полезни.
– Коментарът Ви за процесите в Европа, за избора на американците за президент?
– За мен излизането на Англия от ЕС е крачка назад. Вървенето против глобализацията, ограничаването на движението на маси и хора, няма как да ги спреш. Развитието на икономиката, създаването на нови продукти, увеличаването на производството, най-добре би било да се извършва в сътрудничество между хората.
Мисля, че Англия ще плати за това, но е възможно и други от ЕС да я последват
Ще бъде крачка назад, но в световната история на човечеството не малко пъти е имало такива крачки.
В избора на Тръмп пак виждам същото – хората, като че ли се умориха да живеят в икономически напредък, без войни и глобални катастрофи. В един момент им трябва театър, стрес, земетресение, нещо да се случи, за да оценят отново това, което имат. Но е опасно, експериментите струват скъпо. Тръмп е резултат на опита на хората да делят слабо развитите страни от силно развитите, за да може да стават още по-богати, а другите още по-бедни. И сега разликата е доста голяма, затова са процесите с бежанците.
Губят се стотици хектари плодородни земи в африкански държави заради глобалното затопляне
което развитите страни предизвикват. Вместо да се помисли за изнасяне на производства, за борба с бедността – затваряне. Това ще доведе до повече катастрофи, инфлация. Като се изгонят гастарбайтерите, ще се плащат по-високи заплати, ще се вдигнат цените.
– Какво се случва със започналото покрай хобито ви самолетостроене? С „Алдо-50“?
– Той е регистриран, летим с него. „Алдо-50“ е аеробатичен самолет, подходящ за тренировъчния процес във ВВС. Партньорът ми Александър Мариносян води разговори с тях. Държавата ни е бедна, летците ни имат много малък нальот. Вариант е с такива аеробатични самолети да се компенсира нальота.
Евентуално производство на такива самолети да е за нашите военни и тренинг на летците
За целта той трябва да е сертифициран. В чужбина е много скъпо, има вариант да получи военна сертификация.
По производството на китове (части – б.а.) засега няма развитие.
– Излезе от печат първата ви книга – „Ново начало“. Какво Ви провокира да я напишете?
– Провокацията си има име – Петя, приятелка на жена ми. Преди няколко години ми се случи пътен инцидент и бях написал 4-5 страници. Петя поиска да прочете нещо от мен. Дадох това. Всеки път ме питаше няма ли да продължа. С нейната упоритост и подтикване набързо завърших книжката.
Няма нищо автобиографично в нея, псевдонимът ми е Драско Закеф – драска за кеф
Предизвика интерес у тези, които са я прочели, в момента един съученик се е амбицирал да направи сценарий по нея.
Ръчкат ме да пиша втора, започнал съм я.
– А Вие самият какво четете?
– По Коледа прочетох д-р Ибън Алегзандър – „Доказателство за рая“, по действителен случай, научно чудо. За теорията на квантовата механика, за успоредни светове и други измерения. Когато са ме питали вярваш ли в Бог, казвам – вярвам, че има висш разум, сили. В тази книга пише, че Любовта е основното градивно нещо във вселената и световете. На земята има дяволско, но то е необходимо, за да имаш свободната воля да избираш. Мозъкът ни не е най-висшето, а по-скоро е като филтър, който ни ограничава да виждаме и присъстваме в този свят.
Интересна ми е квантовата механика, която доказва невъобразими неща, като закона за неопределеността
Доказано е, че едно нещо, ако го наблюдаваш, се държи по един начин, ако не го наблюдаваш – по друг. Има вплетени двойки – две зависими частици, при които има моментално въздействие помежду им, със скорост много по-бърза от тази на светлината. Чрез вплетени двойки в бъдеще ще бъде реалност телепортиране на човек, мигновено, от едно място на друго. Не може да се говори, че е фантастика, наука е!
-Приоритетите Ви за 2017 г.?
– Да се наслаждавам на най-висшето благо – живота, пълноценно – – децата, семейството, спорт, летене! Създал съм екип, който няма кой знае каква нужда от мен, знаят си работата, разчитам на тях. Не съм човек, които надзирава. Обичам да давам свобода и това ми се отплаща. Имам задължения като управител с доста решения, но и достатъчно свободно време и свободата да се отдам на голф, ски, летене.
НБП, Дима ТОНЕВА