За успех на националния отбор по природни науки, в който има и старозагорско участие, съобщи Media Bricks. Това е деветокласникът от ППМГ “Гео Милев”-Стара Загора – Мирослав Минчев. През 2017 г. той спечели вицешампионска купа по математика в Сингапур, с финансовата подкрепа на кмета Живко Тодоров, който след това го награди с парична награда от 2000 лева. Тази година Мирослав Минчев получи и наградата „Млада Загора“ (на снимката).
Български ученици безапелационно спечелиха златните медали и станаха абсолютни шампиони на Международния турнир на младите естествоизпитатели (International Young Naturalists Tournament – IYNT). Още от първия ден на надпреварата отборът, съставен от шестима от най-добрите гимназисти по физика, химия и биология, излезе на първо място в класирането. След 6 квалификационни битки българите стигнаха заслужено до финала, където отново не оставиха съмнение, кой е най-добре подготвеният отбор на турнира. Победата бе завоювана при конкуренция с 84 състезатели от над 10 държави, уточняват от Media Bricks.
Най-младият международен турнир по природни науки тази година се проведе дистанционно от 11 до 15 август. За разлика от олимпиадите, в тази надпревара задачи не се решават на място, а се търсят решения на определени научни проблеми.
Златните български състезатели са Гео Калфов (9 клас, ПЧМГ), Деница Василева (9 клас, СМГ), Мирослав Минчев (9 клас, ППМГ “Гео Милев”-Стара Загора), Рени Паскалева (8 клас, ПЧМГ), Илия Василев (8 клас, ПЧМГ) и Яна Атанасова (10 клас, НПМГ). Ръководители на отбора са Никола Каравасилев (Izzi Science for Kids, ПЧМГ) и Наско Стаменов (НПМГ, Izzi Science for Kids). Към нашата делегация е и Златина Димитрова (Izzi Science for Kids), която е независим журиращ в турнира. Тя оказа особено важно съдействие за подготовката на отбора.
Международният турнир на младите естествоизпитатели тази година се провежда онлайн с виртуален домакин Алмати, Казахстан. Българският отбор проведе цялата своя подготовка в лабораториите на ЧСУ Izzi Science for Kids. Училището за наука бе и домакин на отборът ни по време на всички състезателни дни на турнира.
След надпреварата Никола Каравасилев заяви: „Показахме на целия свят, че имаме уникален отбор, подготвен отлично на теория, провел и анализирал на отлично ниво своите експерименти! В продължение на много дни, ние: смесвахме цветни течности; гледахме микрооганизми в езерна вода; строяхме кули от Дженга; сипвахме соли върху лед, за да изучим топенето им; пъхахме монети в балони, за да изучим звука им; измервахме кислорода отделен от водорасли и т.н., но преди всичко се забавлявахме. Учениците ни показаха отлични умения да защитят своите решения и да участват в научни дискусии. Те са истински бъдещи учени на световно ниво!“.
Идеята на надпреварата е не да се решават задачи, а да се търсят решения на определени изследователски проблеми. Състезанието е много различно от научните олимпиади. За да постигнат успех на турнира, участниците ще трябва да правят истински разработки, върху поставените 17 задачи, и да защитават своите резултати като отбор.
Международният турнир на младите естествоизпитатели е огромен шанс за тях да се докажат и развиват в света на науката, като някой ден могат да станат едни от най-успешните учени в своята област.
Досега в седемте издания на Международния турнир на младите естествоизпитатели българските отбори са спечелили 2 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала, като отличията в турнира са отборни.
NBP.bg