– Г-н Йорданов, ГЕРБ заяви, че е против актуализацията на бюджета в средата на годината. Вашият коментар?
– Изключително притеснен и изненадан съм от предлаганата от управляващата тройна коалиция актуализация на бюджета за 2013 г. Фактите са такива: В края на месец май официалните данни на Министерството на финансите показват добро изпълнение на бюджета за тази година с излишък от около 50 млн. лв. В същото време приходите по консолидираната бюджетна рамка
изпреварват с около 700 млн.лв. приходите от предходната година
Изпълнението на бюджета върви нормално, въпреки икономическата и политическа нестабилност през последните няколко месеца и въпреки някои извънредни социални разходи, като увеличението на пенсиите от 1 април, прието още от правителството на ГЕРБ. Т.е. тези извънредни социални разходи са отразени в бюджета за тази година и според мен няма обективна причина за неговата актуализация.
– Какво, според Вас, се цели с тази актуализация?
– Цели се
раздуване на някои разходи през следващите месеци
или още по-страшното – прикриване на планирани разходи, които възнамерява да направи правителството. Запушване на дупки и пожари, казано най-общо. Само преди няколко дни бяхме свидетели на това как със средства на данъкоплатеца бяха апортирани 28 млн. лв. в декапитализираното дружество ВМЗ „Сопот“. Според мен, това е изключително грешен подход, тъй като запушването на подобни дупки в неработещи дружества решава само временно проблема. Когато след 2-3 месеца тази фирма натрупа отново задължения, отново ще трябва да се търсят средства. За мен по-разумният подход е реформа там, където е необходима.
Конкретно за това дружество бяха направени първи стъпки за приватизация
така, че то да стане отново работещо. По същия начин мога да кажа, че социалните ангажименти, които поема настоящото правителство, не бива да се свеждат до харчене на пари на данъкоплатеца за запушване на дупки в здравеопазване, образование и т.н., без да са стартирали реални реформи.
Освен това, за мен е изключително странно един добър експерт като г-н Орешарски да обявява, че дупката в бюджета е между 1 и 2 млрд.лв.
Какво значи това, един ли е милиардът, два ли са?
Финансите винаги са били точна наука и смятам, че такова изказване звучи меко казано несериозно.
Актуализирането на бюджета означава поемане на нов държавен дълг. То ще доведе автоматично до две следствия. На първо място – заеманият ресурс ще бъде на по-висока цена. Ще изтеглим кредит при неблагоприятни лихвени условия. Това ще ни вкара в спирала на дългогодишен дефицит. На второ място и по-лошото е, че
поемането на дълг ще доведе до недоверие на финансовите пазари към българската икономика
и оттам до повишаване на кредитния ресурс за вътрешно потребление, т.е. за бизнеса. В комбинация с предложенията за увеличаване на минималната работна заплата това ще изправи българския бизнес пред сериозни трудности.
Данни на МФ показват, че фискалният резерв към месец май е 5.8 млрд.лв. Спомняте си, че през 2007 г., когато имаше икономически растеж, този резерв беше около 7 млрд.лв. Значи нямаме значимо изпомпване на ресурс от фискалния резерв, както се опитват да ни обяснят.
От тези 5.8 млрд.лв. могат да бъдат използвани 1.3 млрд.лв. свободен ресурс за евентуални необходими плащания
Това още веднъж доказва, че не е необходим държавен кредит.
– Какво ще направите вие от парламентарната група на ГЕРБ, за да накарате колегите ви в НС да се вслушат във вашите аргументи?
– Позицията на ГЕРБ е категорично против актуализация на бюджета в средата на годината. Не бива държавните финанси да бъдат използвани за политически цели. Те трябва да издават стабилност и предвидимост. Ремонт на бюджета и емитиране на нов държавен дълг в момента ще са лош сигнал към потенциалните инвеститори. А самият Орешарски каза в Стара Загора, че откриването на нови работни места е възможно само при увеличаване на обема на преките чуждестранни инвестиции. Ще предложа на колегите от парламентарната група на ГЕРБ
при внасянето на предложението за актуализиране на бюджета да влезем в пленарна зала
Ще изложим всички тези свои аргументи и ще гласуваме против.
НБП, Мадлен ПЕЕВА