
Стара Загора ще кандидатства за престижната инициатива „Европейска столица на културата“* за 2032 годината. Процедурата за кандидатурата стартира през 2026 година. Ще се подготвим по най-добрия начин и ще направим необходимото, ще изготвим и концепция, смятаме, че имаме реален шанс кандидатурата ни да бъде одобрена. Предстои през следващите месеци решение на Общинския съвет, създаване на инициативен комитет, ако е необходимо и фондация. Това съобщи на пресконференция днес зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева.
Тя информира още, че в третото тримесечие на тази година Община Стара Загора ще кандидатства по проекта за разширяване на Зоопарк-Стара Загора чрез програма „Околна среда“. Надявам се да имаме това финансиране и през следващите две години да изпълним проекта, допълни зам.-кметът.
По плана за възстановяване и устойчивост също ни предстои да кандидатстваме, като целта е да се даде възможност на творчески институции, културни организации, НПО да представят проекти към Община Стара Загора за финансиране. Това налага да преструктурираме програма „Култура“ във Фонд „Култура, каквото е изискването на ПВУ, уточни още Милена Желева.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
*Инициативата „Европейска столица на културата“ е сред най-престижните и популярни европейски културни събития. Замислена е с цел да допринесе за сближаването на европейските народи.
Решение за нейното осъществяване е взето през юни 1985 г. от Съвета на министрите на културата на Европейския съюз по инициатива на Мелина Меркури. В периода след 1985 г. повече от 40 града са избрани за титлата „европейска столица на културата“ – от Стокхолм до Генуа, от Атина до Глазгоу, от Краков до Порто.
Събитието може да донесе огромни ползи за градовете в културно, социално и икономическо отношение в рамките на самата година и след това. То е уникална възможност за обновяване на градовете, за промяна на представата за тях и за тяхното популяризиране в европейски и международен план. Силно се вярва, че ECoC значително увеличава социалните и икономическите ползи, особено когато събитията са вградени като част от дългосрочна стратегия за развитие на градовете и околностите[1]. По изчисления на някои предишни успешни столици всяко евро, инвестирано в събитието, може да генерира печалба в размер между 8 и 10 евро. Така събитието може да допринесе за растежа и заетостта.
Европейските столици на културата могат да дадат ценен принос за социалното включване и диалога между културите.