С поредица от йога практики и лекции на 24 юни Стара Загора отбеляза Международния ден на йогата. Той се чества от три години на 21 юни, но поради това, че денят е работен, в повечето страни се измества през уикенда. Вратите на общинската спортна зала „Иван Вазов“ бяха отворени през целия ден за всички, желаещи да научат нещо повече за древната индийска философия, да се докоснат до практиките с помощта на водещи инструктори. Те се запознаха с тайните на дишането и медитацията, с аюрведа, с различни школи йога.
Йога е не само физически пози, не само дишане или медитация, а начин на живот, доказала се философска система, каза за НБП Труфка Иванова, инструктор в йога център „Шакти“. Според нея, това е най-мощната антистрес терапия. Системата е идеално приложима при болни и здрави, деца и възрастни, физически и психически изморени хора. В „Шакти“ най-малкият практикуващ е на 3 години, а най-възрастният – на 82. Идеята за провеждането на тези събития е колкото може повече хора да се докоснат до практиките, за да не смятат, че това е нещо невъзможно. Наблюденията показват, че хората идват в залата по един начин и си отиват по друг. Практикува се основно хатха йога, а това е единство, свързване, обединяване на физическото тяло, с менталното, енергийното, духовното и емоционалното тяло, които са невидими. Физическото и менталното тяло са като скачени съдове, така че, грижейки се за тялото, ние се грижим и за ума, затова се работи на тези нива. Всички упражнения започват с раздвижване на гръбнака, защото той е стожерът на човешкото тяло. Според учителите, дълголетието и качеството на живота идват с гъвкавия гръбнак – това означава енергия, подвижност, жизненост. Основната цел на йога е не да прибавим години към живота си, а да прибавим и качество към тях, припомня сентенцията Труфка Иванова. Човек трябва да остарява с хъс и тонус и да бъде доволен от живота си. Тези, които не са практикували, е добре да започнат с два пъти седмично, но няма определени правила. При начинаещите може да се появят временни неразположения, преминава се през период на настройка, затова е добре да се работи с инструктор. Промените на физическо ниво в резултат на заболяване нямат значение, идеята е човек да започне и да остане в практиката. С йога се постига воля, тренират се качества, мускулите, белия дроб, сърцето. Обикновените физически упражнения не са съчетани с дишането, докато контролирането дишане – пранаяма, е основно в йогата.
Около втори век след Христа учителят Панджали систематизира цялото това познание в 8 стъпки, сред които са моралният кодекс – не можеш да практикуваш, ако крадеш и лъжеш, асаните, контролираното дишане, което дава увеличен капацитет на дихателна вместимост, хигиената, концентрацията, отдръпване на сетивата навътре, медитацията и т. нар. саматхи – просветлението. Много малко са учителите, които са постигали саматхи, но това е стремежът. Не може да се влезе в йога от медитацията, както не може да се решават интегрални уравнения в първи клас, казва инструкторката, която се занимава с йога от 15 години, а преподава от 10. Трябва да се мине по определен път. Класическата медитация е тишината, молитвата, е когато ние отправяме послания към божествената енергия, а медитацията – когато тя ни говори.
В беседата си Труфка Иванова разказа своята любима притча за разликата между теорията и практиката. Надарен ученик, вдъхновен от йога, събрал всички книги, прочел ги, научил ги наизуст, отишъл при своя гуру и заявил, че е готов за йога. Учителят с ирония попитал дали е практикувал, а ученикът отговорил, че знае всичко и няма защо да практикува. И пак с усмивка учителят казал: „Запомни нещо много важно – на теория няма разлика между теорията и практиката, но на практика има много голяма разлика“. Така че – практикувайте! Но започнете с инструктор и в група. Преподавателят има важна роля, да обучи, да насочи, да прецени какво е подходящо за всеки, а основният принцип е ненасилието.
НБП, Таня ИВАНОВА