
– Г-н Стоянов, идвате с нова визия и нов проект в родния град – „Предприемчивите“, който цели да документира пътя на бизнеса на Стара Загора от началото на прехода до днес….
-Над 30 години от биографията ми са отпечатани първо на страниците, а после и в сайта на „Национална бизнес поща“. Но може би най-важната публикация, предопределила траекторията на дейността ми през тези десетилетия, е от 16 януари 1992 г.
Тя излезе на първа страница със заглавие „Цената на името е скъпа, но си струва да се плаща“
Поводът за нея бе представително проучване на рейтинга на частните фирми в Стара Загора, спонсорирано от тогавашната Транспортна банка и осъществено от екип под мое ръководство.
Това бе, струва ми се, първото професионално представително проучване на българския пазар въобще. То предизвика изключителен резонанс в града, а и в страната. „Кони текнолоджи“ бе определена като фаворит на общественото мнение и съвсем естествено нейният собственик Нисим Коен ме покани да коментирам резултатите от направената анкета. Първото за страната проучване на рейтинга на частните фирми, провело се в Стара Загора преди 30 години, по същество бе и първият манифестиран акт за значението на Културата на постиженията в бизнеса и предприемачеството.
Като интелектуален предприемач аз с екипа си не копая биткойни, а
извличам от полетата на паметта на хората оня самороден опит, който е безценна инвестиция в Бъдещето на България
Проектът „Предприемчивите“, 30 години по-късно, е поредното усилие в тази посока.

– Защо е необходим проектът „Предприемчивите“?
– Предприемчивите българи пренесоха страната на гърба си през колизиите на българският преход. Ако бяхме народ с доминираща Култура на постиженията, те щяха да бъдат чествани като истинските герои на прехода от 1989 г. до днес.
Реших, че си струва усилието да стартираме проект, който да събере препятствията и проблемите, постиженията и победите на хората, посветили живота си на предприемачеството и бизнеса. Колкото и да е голямо това усилие в поредния сложен за бизнеса период – новата геополитическа турболенция, съпроводена с пазарни трусове, с деформации на пазари, скачащи цени на енергоносителите, инфлация и др., все вярвам, че е дошъл моментът
бизнесът да бъде представен с историята си от първо лице
Така както стана с издадената от нас уникална книга, събрала документалните разкази на 9-те старозагорски кметове от 1972 до 2011 г. Добре, че го направихме с време, защото четирима от тях вече не са между нас – Евгений Желев, Светлин Танчев, Стоян Стоянов, Таньо Игнатов. Благодарение на нашия екип и неговия нелек труд, личните истории на тези важни за града мъже бяха документирани и съхранени за поколенията… Тук ще припомня, че книгата бе инициирана от кмета Живко Тодоров и реализирана с подкрепата на Община Стара Загора. Изричното условие бе да бъде спазен исторически подход, без партизация и политическа „периодизация“. Така се получи
уникален продукт, който мисля, че вече не може да бъде повторен в нито един друг град
Този подход ще приложим и в „Предприемчивите“, така както го направихме със 100-те личности от областта на културата, науката и образованието, десетките спортни шампиони, хората със щедри сърца и още стотици различни проекти, които сме реализирали от 1989 г. досега.
– Свързан ли е този проект с обучителната ви дейност в Академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“?
– Както всичко, което правим досега! Преди 30 години, обучавайки бъдещите предприемачи, имахме възможност да преподаваме и да пропагандираме културата на постижения чрез ограничен брой лица на бизнеса. Трябваше да работим с книгите за д-р Хамър, Доналд Тръмп, Марк Маккормак… Разбира се, и досега индивидуалната култура на постижения на англосаксонския свят, особено Австралия, Великобритания и САЩ, ни дава най-вдъхновяващите примери за мотивация…
Днес,
ако искаме да върнем младите отново в България, сме длъжни да им дадем пример, че успехът е възможен в България
И не само в София, но и в страната, в т.ч. и в родната ни Стара Загора. И да се борим Културата на постижения да пуска все по-дълбоки корени и у нас.
Публичният образ на част от българския бизнес, покрай онова, което хората не харесват – в сферата на обществените поръчки, близостта до политиката, корупцията, дълго време затъмняваше блясъка на българските примери.
В същото време, ако започна да изброявам само Стара Загора какво е дала: създателите на „Технополис“ – Божидар Колев и Тодор Белчев, Пламен Генчев с „Булсатком“, Руси Данев, Георги Узунов, Дечко Колев, Светлозар Терзиев, Ирина Динева, Мария Жекова и много, много други. Като познавам тези хора и част от историите им, знам, че биха се получили изключителни примери и изключителен материал, с който да бъдат подготвени бъдещите млади предприемачи. Вярно е, че част от тези хора в момента са по-затворени откъм публичност, но от опит знам, че това е като да отключиш извор.
Всяко усилие си струва, защото всеки има и носи в себе си безценен опит, безценна история и безценен път
Знам, че заедно ни предстои вълнуващо пътуване по вълните на Паметта!
Проектът с работно заглавие „Предприемчивите“ е естествено продължение на подобно усилие от ранните години на прехода. Тогава заедно с Регионалния исторически музей, ръководен от Петър Калчев, издадохме „Старозагорските индустриалци от Освобождението до 1947 г.“. След което издирихме и техните наследници от цялата страна и ги поканихме на представянето на книгата в Стара Загора под патронажа на Стефан Савов и Анастасия Мозер. При политическото късопаметство в България сигурно трябва да припомня, че Савов бе лидер на Демократическата партия и председател на Народното събрание. И сега
разчитам на дългогодишното ни партньорство с музейната институция
и съм убеден, че представянето на продукта и сега ще бъде на изключително ниво.
– Какво, според Вас, е предприемчивостта?
– Предприемчивостта е дарба, която и като всяка друга – колкото по-рано се открива и започва да се развива, до толкова по-високи постижения достига.
Заедно с участниците в новия ни проект ще насочим част от финансовия ефект към каузата
за създаването на Независим център за изследване, ранно откриване и креативно развитие на предприемаческите дарби
В България предприемчивостта се свързва обикновено с реализация в частния бизнес. Аз лично ценя предприемчивостта във всичките й проявления. Например, предприемчивостта е безценно качество за всеки кмет. Стара Загора имаше късмета след 1989 година да бъде управлявана не просто от интелигентни хора, но и от такива като Антон Андронов, д-р Евгений Желев и Живко Тодоров, притежаващи ярки предприемачески дарби…
В изкуството България е дала култов пример за високи постижения – Кристо! Но и опитът на старозагорците Вальо Дончевски, Цецо Чатъшки, Божидар Дуков и много други също заслужава да се изучава.
Така че продължавам да събирам емпиричен материал за проучванията си и в това също има дълбок смисъл проектът „Предприемчивите“ да бъде пълноценно реализиран. Радвам се, че вече има заявени участия още на проучвателния стадий, преди да отправим официалните покани.
– Сигурно има и други полезни страни от тази дейност?
– България като страна, доминирана от културата на оцеляването, е докарала нещата до там, че законът за радиото и телевизията не позволява да се обявяват имена на фирми, да не би случайно от това да произлезе реклама или пък да се чуе нещо хубаво и полезно, сторено в българския бизнес. Затова пък черните новини са с приоритет и ни заливат откъде ли не. Отворете Гугъл, напишете старозагорски предприемач и ще потече черна хроника или жълтория. Нямаме намерение да пускаме пералнята (по Жак Сегела), за да избелваме имидж. За това си има рекламни агенции и издания.
Ние отправяме покана за влизане в историята, разчитайки на пределно възможната откровеност,
за инвестиране на безценния личен опит в бъдещето на българското предприемачество
Вярно е, че хората на бизнеса, предприемачите не са ангели. Но истината е, че българският преход често ни е вкарвал в ада, а там място за белокрили, от личен опит знам, място няма. Фактът, че хората на бизнеса сами са се справяли, преминавали през превратностите, плащали са данъци, инвестирали са и са градили, възпитавали са деца и са благотворявали, е достатъчен аргумент, че имат право да застанат до всички останали видни личности на града – от кметовете, шампионите, учителите, учените, до хората от сферата на културата и изкуството.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
