Кметът на Стара Загора Живко Тодоров свърши страхотна работа, че инициира поредицата за спортистите
В разговора за успеха и културата на постижения
„Вярвайте в способността да надскачате себе си“
се включиха и учениците от 11 „А“ клас. Представяме някои от най-интересните фрагменти от него.
ДЕНИЦА: Аз мисля, че всеки трябва да последва мечтите си и когато си поставя нещо за цел, да го прави. Трябва да се бори за него. Мисля, че няма невъзможни неща и, ако искаш да станеш спортист, ще тренираш от сутрин до вечер и ще станеш. Ако искаш да учиш, да се занимаваш с нещо друго, ще го направиш. Да, в България нещата стават по-трудно, но не са невъзможни. Това е моята гледна точка.
БОЖИДАР: Мисля, че човек, когато вярва в себе си, може да постигне много неща. Трябва да си поставяме високи цели, иначе няма как да се реализираме – било в спорт, бизнес или някакво друго занимание. Просто трябва да си поставяме високи цели и да вярваме в себе си.
ИЗАБЕЛА: Според мен, е много трудно да се реализираш в България, защото повечето неща стават с връзки, реално погледнато. Дори да си най-добрият, някой път някой, който не е толкова добър, те измества, защото има повече финансови възможности или има някакви връзки в тази сфера. Някой път тези неща не се зачитат, примерно, качествата, които имат хората. Други ги изместват. Но има случаи, в които добри спортисти се реализират и в други сфери. Но в повечето случаи е с връзки и с финансови възможности, според мен. Затова и е трудно развитието в България и повечето хора заминават в чужбина. Там ги оценяват като качества и като личности, а това тук вече не се приема. Изводът? Че дори да се бориш толкова много, в някои случаи тук е недооценено и не си заслужава. Затова е по-добре да се насочиш към друга страна, където знаеш, че ще бъдеш оценен.
Станимир СТОЯНОВ: Има и такава гледна точка. Тези, които наистина имат качества, но не вярват, че могат да ги реализират в България, ще отидат навън. Най-често в страни с култура на високи постижения, например във Великобритания и САЩ, за да разгърнат потенциала си там. Добрите от тук ще отидат там, за да се сборят с още по-добри от тях и самите те да станат още по-добри. Докато тук в България концентрацията на талант постоянно ще намалява и, респективно, шансът да се осъществи цялостна промяна. Такава е сега реалността…
Но аз съм убеден, че всеки един от вас може да намери пътя и реализацията си в собствената ни страна. Знам, че няма просто решение. След като имаме Григор Димитров в тениса, сякаш няма голямо значение кой е републикански шампион.
Но ако се върне след активната си кариера в България и направи школа?
В този смисъл най-позитивното пожелание, което мога да ви отправя, е да повярвате на хората, които са от вашата кръвна група. Нека отворим да видим какво казват те. Ето случайно попадам на стр. 102 – Петя Петрова, „Златната рибка“, и чета: „Аз имам талант, това е дадено. Но и много труд положих, за да постигна резултатите, с които се сдобих. От малка се научих да се трудя и да имам цели. Това сега изцяло налагам и в живота си. Винаги гледам напред с позитивизъм и с усмивка. Това е нещо, което моят баща и личен треньор – Ганчо Петров, ме научи…
Искам да окуража всички млади състезатели, всички деца винаги да се трудят, да вярват в себе си. Навсякъде има трудности. Но трябва да се борим. Има предизвикателства, но това ни прави по-силни, така постигаме и крайната си цел – победата“.
ИЗАБЕЛА: Но тя живее и работи в чужбина.
Станимир СТОЯНОВ: Да, но ето, чрез книгата е тук с нас. С „Шампионите разказват“ показахме, че и в България има хора, които уважават това, което е постигнала. И така се оказва съпротива. Ако не се оказва съпротива – всичко е загубено. Холандците от морето са отвоювали 20% от територията си. Извадили са 20% от територията си от водата. Ниска земя! Ако ние не оказваме съпротива, морето на бездарието ще залива нашата земя, докато други някъде ще отвоюват нови територии от морето. Това, което ние правим, е да разширяваме кръга на смислените хора, които могат да откриват подобни на тях и да вярват, че наистина се уважават техните постижения. Петя почувства това и се върна за премиерата на книгата в Стара Загора.
Живко Тодоров свърши страхотна работа с поредицата за спортистите. Като млад мъж с индивидуална култура на постиженията, той във всичко, което прави, се опитва тази култура да я защитава и развива по всички възможни начини.
NBP.bg