Радвам се, че отново съм в родния си град, сред старозагорци. Гордея се със Стара Загора, сподели пред участниците във Втория мастер клас по проект „Младита в атака“ журналистът Станимир Въгленов. Той припомни, че в родния си град е учил първо в IX основно училище, а след това в тогавашния Механотехникум. Висшето си образование – българска филология, журналистика и издателска дейност, Станимир Въгленов завършва във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“.
Започнал съм кариерата си като журналист на една бракувана, доста счупена пишеща машина, която майка ми взе от предприятието, където работеше. Първите си стихотворения написах на нея, както и първите журналистически материали. По-късно, още през 90-те години, имах достъп до компютри и технологии, и успях да напредна доста бързо в техническо отношение, каза Станимир Въгленов.
Като погледна назад, животът ме е превел през доста перипетии и интересни моменти.
Не се приемам като знаменитост, а като човек с постижими мечти. И за да ги постигна, работя всеки ден и постоянно
Имал съм шанса, който имам и досега – всеки ден, не да работя, а да правя нещо интересно. Пожелавам го на всички вас, допълни журналистът.
Той разказа и за пътя му в разследващата журналистика. Нямам световна известност, но имам международни контакти. Имах шанса в началото на 90-години да се включа в приобщаването на Източна Европа, и в частност на нашата страна, към международни организации. Да, те не вземат кой да е там, само хора, които с труда и с качествата си доказват, че имат място при тях. Така с участието ми в най-престижния международен консорциум за разследваща журналистика – ICIJ, и с поредица от силни разследвания, които направихме, бяхме номинирани за Нобелова награда. Друг я спечели, но номинацията е факт и честта наистина е огромна, включително и за мен – да бъда малка частица от един съвършен механизъм за разследваща журналистика, който и днес продължава да произвежда най-добрите разследвания в света, поясни Станимир Въгленов.
Българската част на кариерата ми е свързана основно с „24 часа“. Бил съм и в други вестници,
за мен чест, че съм бил и част от екипа на „Национална бизнес поща“, за което съм изключително благодарен
И досега връзката ни остава много силна. Радвам се за всички места, където съм работил, и благодаря на хората, които са ми дали шанс в кариерата, каза журналистът.
Той сподели също, че още като студент е мечтаел да работи за „24 часа“. Не стана лесно, трябваше да докажа, че мога и това се случи през 1997 г., макар че с част от екипа започнах да работя и по-рано. Оттогава кариерата ми е свързана основно с „24 часа“, основно с разследваща журналистика, но съм писал и по всички други теми, във всички журналистически жанрове. От 12 години се занимавам с онлайн проектите на Медийна група България, която освен основният сайт на „24 часа“, притежава и още 20-тина сайта. Участвал съм при създаването и развитието на всеки от тях. Това по никакъв начин не къса връзката ми с реалната журналистика, а напротив. Виждам я от съвсем други ъгли и ми става още по-интересно, поясни Станимир Въгленов.
Той разказа и любопитни моменти от кухнята на печатното издание и онлайн проектите на „24 часа“. И беше категоричен, че
за да правиш медиен бизнес, трябва да го чувстваш като нещо близко и приятно. Ако го чувстваш като работа – ще бъде мъчение
Никога не съм отброявал работни часове, работно време, никога не съм мислил за това, допълни Въгленов.
Пред участниците в младежкия форум, той сподели, че голямата му страст, си остават разследванията. Любопитен момент е, че той започва да пиши разследващи материали, още когато работи за „Национална бизнес поща“ в Стара Загора. Тогава имах около 10 заплахи за съд, но нито една не се реализира. Казвам го, за да не се притеснявате, ако твърдо сте решили да тръгнете към разследващата журналистика. Не е страшно, особено, ако знаеш какво правиш, ако го правиш добре и ако не се страхуваш излишно.
Журналистическата професия не е за слаби хора. Трябва да бъдете смели, не безумно смели, но достатъчно смели
Всъщност това важи за всичко, с което ще се занимавате един ден, категоричен бе Въгленов.
Той сподели, че не е бил военен кореспондент, но е успял да усети какво е да си в страна, в която се водят военни действия. Станимир Въгленов прави запомнящи се материали от войната в бивша Югославия, посещава и Ирак, месец след като Садам Хюсеин пада от власт. И в двете държави той преживява рискови моменти, а в Югославия дори влиза с друга роля – като технически сътрудник на търговска фирма. Бил е и в Косово, където става свидетел на потресаващи гледки в бежански лагери. Видял съм много ужасни неща, сега преживяваме ковид пандемия и войната между Украйна и Русия. Затова се надявам вие да имате мирен живот и да си създавате само толкова неприятни усещания и напрежения, колкото можете да понесете и колкото ви е интересно, каза Станимир Въгленов.
Никъде журналистическата професия не е лесна, никъде не е безопасна. Но е престижна по-особен начин
Ако очаквате да станете много богати – да, възможно е. Но не това е идеята, а да правиш нещо, което ти доставя удоволствие. Медиите няма да загинат, журналисти винаги ще има. Ще стават все по-ценни най-смелите и най-подготвените, допълни още Станимир Въгленов.
Ако преди журналистиката беше четвъртата власт, сега се говори за петата власт – всеки е медия, всеки прави новини, всеки анализира, разследва, пише коментари… Стана сложно. Много млади хора се разколебават и объркват. Но със сигурност мога да кажа, че навлизането на новите технологии, на изкуствения интелект няма да повлияят на това, което аз правя. Анализиращата, разследващата журналистика, тази, която обработва големи обеми данни, която може да прави добри визуализации, която снима и прави филми, която прави истории от всичко и стъпва на всяка нова технология – тази журналистика няма да изчезне. Никакъв изкуствен интелект няма да я погуби. Напротив, той ще й помага. Затова ви препоръчвам, ако имате заряд, ако ви е приятно, и
ако сте готови да отдадете много, много усилия – по-хубава професия от журналистическата няма да намерите
категоричен бе Станимир Въгленов.
След интересния разказ, той отговори на въпроси на младите хора в залата.
Очаквайте още акценти от живия разговор с участниците в проект „Младите в атака“.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Станимир Въгленов е роден в Стара Загора. Завършил е българска филология и журналистика във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. Бил е редактор във вестник „Континент“ (1994-1997г.), редактор във вестник “Бизнес поща“ (1993-1994 г.), репортер и редактор във в. „7+7“ (1992-1993 г.).
Управител е на фондация „Център за разследваща журналистика“. Директор „Онлайн проекти“ в Медийна група България. Редактор в отдел Анализи на в. „24 часа“ (1997-2008).
Основните му занимания като журналист са разследвания, анализи, коментари, интервюта и др., в това число разследвания за мрежата на Осама Бин Ладен на Балканите, италианската мафия, ИРА, Хизбула, пране на пари, организирана престъпност, кражби от европейски фондове, търговия с бебета, нелегални търговци на оръжие като Виктор Бут и др.
От 2003 г. е член на Международния консорциум от разследващи журналисти (ICIJ) и е участвал в различни проекти на консорциума, включително Offshore Leaks and Big Tobacco Smuggling.
Има множество национални и международни награди за журналистика, включително Daniel Pearl Award and a Global Shining Light Award, заедно с чуждестранни журналисти. Номиниран за Нобелова награда в категория „Разследваща журналистика“.
Автор на книгата с разследвания „Свалят правителството“, издадена през 2004 г. Преподава разследваща журналистика в Софийския университет.