Казва Петя ЧАКЪРОВА, зам. областен управител на Стара Загора:
Петя Чакърова е родена на 31 юли 1974 г. в Стара Загора. Завършила е магистърска степен по специалността „Растителна защита“ в Пловдив, а по-късно и магистърска степен „Социални работи и медиация“ в Тракийския университет в Стара Загора. Има допълнителна квалификация по икономика и мениджмънт. Участвала е в национални и международни обучения. Работила е като директор на Дома за деца и младежи с умствена изостаналост в с. Петрово и като директор на Дирекция „Социално подпомагане“-Стара Загора.Член е на местната Комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Семейна, с две деца.
– Г-жо Чакърова, Вашият професионален път е свързан изцяло със социалната сфера. С какво досегашният Ви опит ще Ви бъде от помощ в работата Ви като зам. областен управител, чийто ресор включва и социалните дейности?
– В областта на социалната сфера – социално подпомагане, социални услуги и закрила на децата, работя повече от 19 години. Стартирах трудовия си стаж от дом за деца и младежи с умствена изостаналост, където
започнах на 23-годишна възраст като трудотерапевт, след което станах директор на дома
В последните 5 години бях директор на Дирекция „Социално подпомагане“-Стара Загора. Смятам, че целият опит, който придобих в годините, със сигурност ще ми бъде полезен в настоящия ми пост, на който един от ресорите ми отново е свързан със социалната политика. Винаги съм работила с хора в неравностойно положение, с хора с увреждания, с деца в риск. Запозната съм изцяло с проблемите им.
– Какви са останалите ресори, за които отговаряте?
– В сферите на управление и провеждане на държавната политика на регионално ниво влизат също регионално развитие, образование, здравеопазване, култура и туризъм. Заедно с това в ресорите ми са и общините Чирпан, Мъглиж, Гурково, Братя Даскалови и Опан.
– Кои ще са основните приоритети в работата Ви?
– Без да пренебрегвам всичките си останали ангажименти, основно ще акцентирам на социалната политика. Деинституционализацията на възрастните хора, ранното детско развитие, което е изключително важно, ще бъдат сред моите приоритети.
Областна администрация Стара Загора работи повече от 5 години по процеса на превенция на изоставянето на деца от 0 до 3 години
Съвместно с дирекция „Социално подпомагане“ и неправителствени организации са постигнати значими успехи в тази посока. В общините в областта се подпомагат социално слаби семейства с деца, които са в риск от изоставяне. С родителите се работи в посока повишаване на капацитета им в отглеждането на децата. Смятам, че както през последните години бяха изведени децата с увреждания, по подобен начин трябва да се тръгне и към разрешаване на проблема с деинституционализацията на възрастните хора.
– Освен с многобройните си професионални ангажименти, Вие се занимавате и с политика, семейна сте и сте майка на две деца. Как съчетавате всичките си задължения?
– Да, аз съм член на ПП ГЕРБ и на Жени ГЕРБ. Имам син на почти 18 години и дъщеря на 8 години. Благодарение на моя съпруг и на родителите ми, които ми помагат изключително много в грижите за децата и във всички битови ангажименти, имам възможност да се развивам професионално и да вървя напред. Задължително, въпреки всичките си ангажименти,
успявам да отделя време за съпруга си и за децата си. Смятам, че това е най-важното
в едно семейство. С дъщеря ми Кристин след работа сме непрекъснато заедно навън по детските площадки и парковете. Не пропускаме в почивните дни да излезем извън града, някъде сред природата. Ходим на басейни през лятото. Тя е будно дете, самостоятелна е. Тази година беше в първи клас, но абсолютно сама се справяше с всичките си задачи. Ходи на плуване. Преди броени дни разбра, че треньорката й я е избрала да участва в състезание. Беше огромна радост за нея.
Синът ми Захари вече е голям и си има своите предпочитания и свой приятелски кръг, въпреки че предпочита да идва с нас на почивка. Той учи в Професионалната гимназията по електротехника и всички в семейството се надяваме да продължи семейната традиция и да стане инженер като дядо си и баща си. На него много присърце му е футболът. Занимава се с него от 10-годишен. Смени няколко футболни клуба и в момента е във ФК „Гълъбово“.
– Настъпва сезонът на почивките. Къде почивате с Вашето семейство – на море или на планина? В България или в чужбина?
– И тази година сме планирали почивка на море. Децата обожават морето. Предпочитаме българското Черноморие. След това ще отидем малко и на планина.
– Вие лично как се разтоварвате от напрежението на делника? Имате ли хоби или любимо място, на което да релаксирате?
– Аз съм изключително емоционален човек. Срещите ми с хората ме зареждат с положителна енергия. В събота и неделя задължително се събираме с приятели и в общуването си с тях се разтоварваме взаимно. Може да сме в града или някъде навън, но това е нашият начин да си почиваме. Иначе,
нашето място за пълен релакс е една семейна къща в Нова Загора
където ходим през уикендите, когато имаме възможност. Пак е в град, но там е по-тихо и по-спокойно.
НБП