Продължаваме да формираме вкус към европейското кино, казва Магдалена РАЛЧЕВА, създател и директор на кинофестивала
– Г-жо Ралчева, на 3 юни в Стара Загора започва V-ото издание на кинофестивала „Златната липа“. Какво ново да очакват тази година почитателите на седмото изкуство?
– Считам, че нашият екип бяхме революционери. Стара Загора и българската култура имат един нов фестивал. За 5 години малко или много формирахме, и надявам се, продължаваме да формираме вкус у зрителя към европейското кино, което не е толкова популярно у нас.
Колкото до новостите, и тази година имаме
изключително богата селекция от прекрасни филми
на преден фронт са отново български ленти, както игрални, така и документални, много сериозно присъствие за поредна година има на филми от Дания, за втора поредна година имаме най-новите детски филми-игрални и анимационни, за най-малките почитатели на фестивала. Това е безценно, защото възпитаваме вкус у младите хора и ще се радвам след 10 или 15 години те да имат желание да присъстват на фестивала.
Отново в Стара Загора ще могат да се гледат най-новите и прекрасни европейски ленти, 42 филма от 17 европейски страни. Това показва за сетен път сериозната ни селекция. Всички филми са създадени през последните 2 години, изключително награждавани филми, например „Тони Ердман“ – германско-австрийска комедийна драма, номинирана за Оскар тази година за чуждоезичен филм. В конкурсната програма имаме сериозни филми с много награди, филми, които все още не са показвани на голям екран. Много силни са полските филми
има невероятни заглавия – като „Слепота“, руският „Колектор“, естонският „Шпионинът и поетът“, много интересен е грузинският „Животът на Ана“, безспорен фаворит е и българският „Слава“
Палитрата от игрални филми и на тази пета, поредна година е изключително пъстра и вярвам, че всеки от зрителите и гостите на фестивала ще намери своя филм.
– Акцентът на форума тази година?
– За мен като главен селекционер на филмите през всички тези години винаги е присъствал един особен акцент, и за това пето поредно издание бих могла да кажа със сигурност, че основният фокус е семейството. Дължи се безусловно на все по-тежките обстоятелства около нашия живот, всички тези неприятни моменти, които малко или повече започнаха да съпътстват всяка една страна. Мисля, че всеки един от нас по някакъв начин във все по-глобализиращия се свят търси упование в семейството. Авторите на тези филми са намерили най-добрия свят за своите герои именно в техните семейства, във взаимоотношенията между тях, в хората, които се опитват да го запазят, хората, които искат да съхранят любовта в семейството си.
Филмите тази година са много нежни и чувствителни, по-лирични от останалите години.
– Кои ще са звездните гости и съпътстващите събития на феста?
– Специалният гост на „Златната липа 2017“ ще е Гинка Станчева. Отново
в Стара Загора ще бъдат Мария Статулова, Любен Чаталов, Марта Вачкова, Симеон Лютаков, Любо Ковачев, Орлин Павлов, вероятно Радина Кърджилова
не мога да изброя имената на всички…Носителят на специалната награда на петото издание на кинофестивала ще бъде голямата българска актриса Гинка Станчева, която през последните години не снима в киното, но смятам, че в зората на българското кино е дала изключително голям принос. На 15 юни тази година ще бъде чествана нейната 85-та годишнина и ще се радвам тя да бъде носител на тази награда. Смятам, че е достоен носител на „Златната липа“.
Съпътстващите събития ще бъдат две на брой, но пък много големи. Това са фотоизложба, която откриваме съвместно с Община Стара Загора, посветена на петата годишнина от създаването на фестивала, ще бъде ситуирана в градската градина, с много фотоси-ретроспекция на нашия фестивал. Ще се радвам жителите и гостите на Стара Загора да я видят. Тя ще бъде открита малко преди началото на фестивала. Другото събитие е изключително съществено –
конкурс за написване на сценарий за късометражен филм
който фестивалът „Златната липа“ инициира съвместно с ГПЧЕ „Р.Ролан“ – Стара Загора. Очакваме нашето компетентно жури да се изкаже на 5 юни и да обяви тримата носители на наградата. На 7 юни, когато ще бъде церемонията по закриването, те ще бъдат наградени.
– Разкажете, моля, за „12 А“, с който се открива фестивала?
– Това е изключително вълнуващ, увлекателен филм с актуален, интересен и любопитен диалог, своеобразно продължение на „11 А“. Сценаристът Николай Колев е сценарист и на „11-ти А“. Смятам, че ще бъде любопитно за зрителите, защото сложните взаимоотношения между учители и ученици винаги са се радвали на голям интерес от страна на кинематографистите, и малко или повече винаги сме се изкушавали да ги пресъздадем на екран. Мисля, че „12 А“ ще бъде прекрасно продължение на „11 А“, макар кастингът да е съвсем различен, екипът друг. Надявам се да доставим огромно удоволствие на зрителите. На 20 май бе неговата предприема в Кан, след това ще го представим в Рим на Дните на българското кино. На 3 юни ще бъде представен предпремиерно и в Стара Загора. Премиерата му ще бъде през септември.
Заснет е с изключително добър екип професионалисти, оператор е невероятният Емил Топузов, Бояна Семерджиева е художник на филма, много са талантливи и кинематографистите, които застанаха зад този проект. Участват Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, голямата Мария Каварджикова, Василена Атанасова, страшно много
млади актьори, които след време ще бъдат новите звезди
в българското кино, защо не и в световното.
– Какви са предизвикателствата пред режисьора-жена в наши дни?Как успявате да се справите с финансирането на проектите?
– Финансирането в киното винаги е било трудно. Конкретно за „12 А“ аз съм много поласкана и благодаря на продуцента Дейвид Варод, който ме покани да застана зад този филм като режисьор. Това е голямо доверие, защото той е голям продуцент, има зад себе си 300 филма, работил е с имена като Силвестър Сталоун, Робърт де Ниро, Антонио Бандерас, Морган Фрийман, Бpyc Уилиc…, има огромен опит в киното, така че да ме покани да застана зад този му проект беше много голямо предизвикателство за мен. Щастлива съм, че той, както и целият екип, са доволни от резултата. Този филм не е финансиран от Националния филмов център, не съм се занимавала с финансирането му.
– Най-големите трудности пред режисьора-жена?
– Изключителната отговорност. Целият филм се осланя на твоите решения, на твоето въображение, на всичко което ти би искал да покажеш в този филм, да го изразиш по възможно най-добрия за теб начин. Но дали пък това ще бъде достатъчно добро за зрителите – ето това, мисля, че е тънкият момент. Аз
като режисьор никога не забравям зрителите
и много ми се иска, когато работя и правя филми, те да се гледат от тях с удоволствие. Това винаги стои в мен на преден план и се надявам и в „12 А“ да не съм изневерила, напротив, вярвам, че зрителите с удоволствие ще гледат филмите.
Едно от най-големите постижения за нас, режисьорите е хем да успеем да разкажем добре историята по възможно най-добрия за нас начин, хем тази история да бъде достатъчно увлекателна за самите зрители и да задържи вниманието. Няма какво да се заблуждаваме, времената днес са различни. Ако преди 10-20 години е било едно да се гледа филм, днес е съвсем друго. Погледът към киното е много критичен, ние имаме възможност да гледаме филми навсякъде, в самолета, на телефона. Динамиката е различна и никой не иска да стои и да гледа прекалено дълго време филми, които по някакъв начин биха го отегчавали. Предизвикателствата към всички нас са много по-големи, защото критериите на зрителите са твърде високи.
– А Вие самата какви филми харесвате и гледате? Имате ли си любим?
– Аз гледам много филми и харесвам различно кино, но определено смятам, че големите кинематографисти си остават Кончаловски, Михалков, Акира Куросава, Кустурица…
Последният филм, който страшно много ми допадна, е последният филм на Кустурица
„На млечния път“. Харесвам много Паоло Сорентино. Класиците са си класици, но малко или повече обръщам поглед и към новото кино. Паоло Сорентино е един изключително талантлив режисьор и много харесвам неговите работи, страшно много ми хареса сериала „Младият папа“, двата му последни филма „Великата красота“ и „Младост“, харесвам страшно филмите на Алмодовар, щастлива съм, че е председател на журито на фестивала в Кан..Той е големия ми фаворит в киното и много го обичам.
– Над какво работите в момента?
– Работя по два проекта, очаквам резултатите на сесията от Националния филмов център, която трябва да бъде оповестена след като приключим фестивала. Става въпрос за много хубав проект, в който сме в екип със сценариста и драматург Юрий Дачев – един великолепен сценарий по разкази на големия български писател Николай Хайтов. Надявам се да го направим преди неговата 100-годишнина през 2019 г. Хайтов е един от най-великите ни писатели и съм безкрайно щастлива с този си проект. Ще бъда благодарна на съдбата, ако имам възможност да го заснема.
НБП, Дима ТОНЕВА