Смятам, че индивидуални спортове, където няма струпване, като тенис на корт, бадминтон, тенис на маса могат спокойно да се практикуват. Мрежата разделя противниците, състезателите остават без пряк контакт с противника. Също и лекоатлетите могат да тренират около пистата, с пропускателен режим, в една посока. Това коментира за NBP.bg Слънчезар Цанков, треньор, състезател и съдия по бадминтон, по повод на настоящата ситуация с COVID-19 и възможността скоро парковете да бъдат отворени при определен режим. В парковете също могат да се организират походи или излети, в събота и неделя, пак с пропускателен режим, по примера на пазарите – с един вход и един изход. Няма нищо по-ценно от това човек да бъде навън, на въздух, особено сега, когато времето се затопли. Няма нищо по-полезно и за подсилване на имунната система, допълва Цанков.
Един активен, професионален спортист трябва да тренира от 4 до 8 часа дневно, а аматьорите – поне час на ден. За нито един спортист, който упражнява даден спорт и го обича, този застой не е добър. Тази година щеше да има олимпиада и ако трябваше да се проведе, щеше да бъде с много слаби резултати, защото състезателите нямаше да бъдат подготвени. Добре, че се отложи, както се отлагат и други състезания и първенства, допълва Слънчезар Цанков.
Затова трябва да се мисли за възможности в спортовете, където е безопасно, да се възобновят тренировките по определен начин. Не е добре за баскетболистите, не е добре за волейболистите, за хандбал, за футбол, но за индивидуалните спортове трябва да се търсят варианти.
На всички спортисти пожелавам стоическите да издържат, докато се разхлабят мерките и вирусът поутихне, и да започнат с хъс своята подготовка. Да са живи и здрави и да дерзаят!, казва още Цанков.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА