
В САЩ служителите, които са работили дистанционно, са били уволнявани с 35% по-често през 2023 г., отколкото техните колеги, работещи в офиса. За това пише Wall Street Journal (WSJ), позовавайки се на проучване на Live Data Technologies. Анализаторите са проучили данните на повече от два милиона души.
Според проучването, през миналата година 10% от работещите дистанционно и 7% от работещите в офиса или на хибриден принцип ще загубят работата си. Според специалисти по човешки ресурси, когато мениджърът по наемането на персонал научи, че трябва да съкрати 10% от работната си сила, за него е по-лесно да включи някой, с когото няма близки лични отношения. През 2021 г. проучване показа, че 68% от ръководителите и мениджърите смятат офис служителите за по-продуктивни от тези, които работят дистанционно.
Изследователи от университета Карлтън (Канада) пък отбелязват, че дистанционната работа може да доведе до „домашна треска“. Симптомите му включват раздразнителност, безпокойство и самота. Проучването е публикувано в списанието Environmental Science and Engineering book series (ESE). Учените успяха да установят положителните и отрицателните последици от дистанционната работа. По този начин се свързва с по-висока производителност и по-малко пътуване до работното място, подобрено цялостно качество на живот и по-здравословна диета. Въпреки това, наред с всички тези предимства, са идентифицирани някои недостатъци. И така, един от тях е изолацията, намаленото социално взаимодействие и физическата активност. Стоенето вкъщи за дълги периоди от време може да предизвика усещане за „домашна треска“, чиито симптоми включват раздразнителност, тревожност и самота. Според учените, за да избегнете подобни проблеми в дългосрочен план, трябва да поддържате социални взаимодействия и физическа активност.
Източник: Банкеръ