Във II ОУ в Стара Загора откриха интерактивни зали по европейски стандарт
Две обновени и оборудвани интерактивни зали за компютърно обучение бяха официално открити на 19 октомври във Второ основно училище „П. Р. Славейков“ в Стара Загора. Гости на събитието бяха областният управител инж. Георги Ранов, Искра Иванова, представител на Община Стара Загора, експерти от РУО-Стара Загора, членове на училищното настоятелство, проф. Галин Цоков от Пловдивския университет, проф. Петър Петров, декан на Педагогическия факултет на Тракийския университет, проф. Цонка Каснакова от ТрУ и др.
За мен е искрено удоволствие да съм тук. Искам да ви пожелая
да сте здрави и да ползвате с успех тези чудесни зали
обърна съм към децата и педагогическия екип на училището инж. Ранов.
Съвременното обучение на младите хора изисква от нас да създадем подходящи и адекватни условия за тях, за да получат знания и умения, необходими за тяхното усъвършенстване. Ръководството на училището разработи проект на МОН за Информационни и комуникационни технологии. Той бе одобрен и финансиран от министерството, и съфинансиран от училищното ръководство, сподели на официалната церемония Милена Желязкова, директор на училището.
Със средствата по проекта закупихме софтуерния продукт и компютърните конфигурации
Но за да се доближим до съвременния европейски стандарт, потърсихме експерти за дизайнерското оформление на кабинетите. Благодаря сърдечно на фирма „Ремар“, на арх. Момчил Ковачев и Мая Пенева, на консултанта по проекта Константин Ковачев. Нека учениците използват залите с желание за работа, да постигат все повече успехи, да трупат все повече знания и да се усъвършенстват в информационните технологии. На учителите пожелавам здраве и търпение, все същия хъс и ентусиазъм да развиват уменията на нашите деца, допълни г-жа Желязкова.
Старозагорското училище получи
поздравителен адрес за новата придобивка от Диян Стаматов, зам.-министър на образованието и науката
След прерязването на лентата на новите зали, преподавателят по математика и информатика Стефка Кочева направи презентация под надслов „Децата са нашето бъдеще“. Тя представи иновационните форми на обучение, които се използват в училището. Сред тях са системата Envision и образователната платформа Mozabook. Г-жа Кочева разказа и за участието на децата в национални компютърни състезания и конкурси. Под ръководството на г-жа Данка Тодорова
четвъртокласниците се включват в националното състезание IT Знайко
На националния кръг на надпреварата всички получиха грамоти за своята отлична работа. С моите ученици от прогимназиален етап вече две години участваме в състезания по информационни технологии в Благоевград. През миналата година децата изработваха презентация на тема „Българските откриватели и техните открития“. В топ 20 попаднаха 6 деца от училището, защитиха успешно проектите си. През тази година отново
в топ 20 се класираха всички наши 7 представители
А Сара Иванова от VI „А“ клас, спечели сребърен медал. Сред отличените ученици е и Тодор Митев от VI „Б“ клас, който участва с компютърна презентация на тема „Времето на Бедреддин и неговото въстание“. Той спечели първо място в своята категория (1-8 клас) в национален конкурс-викторина, допълни г-жа Кочева.
Гостите на събитието имаха възможност да наблюдават и компютърна работилница на ученици от 5 „Б“ клас, които
направиха демонстрация на своите проекти за GIF анимации
В програмата се включиха и малките таланти от вокална формация „Славейчета“. Музикален поздрав с изпълнение на цигулка отправи и ……………………., бивша възпитаничка на „П. Р. Славейков“, която сега е в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
По рано на 19 октомври, деня, посветен на информационните технологии във Второ основно училище, се състоя
открит урок с учениците от IV „Д“ клас и госпожа Маруся Колева
с образователна платформа Mozabook. Открит урок с демонстрация на електронни учебници бе проведен и с учениците от I „Д“ клас и г-жа Рая Стефанова. Направихме и форум за учители за обмяна на добри практики. 5 наши колеги представиха приложението на информационните технологии в пряката преподавателска работа по различните предмети. Предвиждаме нашите учители да преминат
специално обучение за работа с иновативните системи
уточни директорът на училището Милена Желязкова.
Считаме, че на значимите неща, новостите, на тях трябва да се акцентира, затова и организирахме официалното откриване на тези зали. Това е уважение към труда на всички, сподели за НБП г-жа Желязкова. Една от основните ни цели в училище е то да бъде обновено, модерно. Да предложим на децата среда, съчетана с иновации. В същото време работим и в аспект нашите учители да имат мотивация да използват новостите и да подготвят още по-добре децата.
Нашето училище е централно в града ни, има интерес към него
Но това не е достатъчно. Трябва непрекъснато да се развиваме. Чувстваме отговорност пред родителите, те ни се доверяват. Разбира се, не отричаме традиционните методики на обучение. Но новите технологии предоставят допълнителни обучителни форми за по-бързо усвояване на материала. Затова ги въвеждаме и инвестираме в тях, за да повишаваме непрекъснато качеството на образованието на децата и тяхното усъвършенстване, допълни Милена Желязкова.
Радослава РАШЕВА, НБП*