Чувството е неописуемо и много възнаграждаващо, казва още зам.-младият кмет на Млада Загора




Сиана Сивова e зам.-млад кмет на Млада Загора. Тя е на 17 години, в XI клас на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ с профил английски и френски език. „В училище наблягам повече на езиците, в момента се подготвям за изпити за придобиване на сертификати, планирам да кандидатствам в чужбина. Училището отнема голяма част от времето ми. Доста съм ученолюбива, отличничка съм, поддържам най-добър успех в класа си и съм на 4-о място във випуска по успех“, пояснява Сиана. Тя участва активно в Ученическия съвет на гимназията, в еко клуб „Приятели на водата“, както и в клубове по езици и информационни технологии.
От 1 до 7 клас Сиана е учила в ОУ „Кирил Христов“. Свири на пиано от 7-годишна. Пяла е в хор, умее да свири на духови инструменти. А две години е била част и от Детско-юношеска студия за опера и балет „Маргаритки“ към Държавна опера-Стара Загора.
Притежава медали и купи от състезания и олимпиади по различни науки. Казва, че е била по-активна в състезателната си дейност в средното училище. Сега се занимава повече с профилираните предмети.
От 5 октомври 2024 г. е зам.-млад кмет на Млада Загора и част от Младежкия общински съвет в града на липите.
– Сиана, как реши да се занимаваш с младежки дейности?
– Доста деен човек съм, но допреди година и половина не знаех нищо за МОС. Зам.-кметът на Млада Загора в предишния мандат – Ивайла Кирилова, ми е близка приятелка. Точно след избора й ме покани на една от срещите на МОС. Стана ми много любопитно, присъствах на изборите за председател, споделяха се интересни идеи за развитието на Стара Загора.
Много обичам да помагам на хората и да правя средата по-добра за всички
И изведнъж ми „щракна“, че това е нещо, с което искам да се занимавам. Така започнах да членувам в МОС, включих се в различни комисии, помагах в различни дейности – по екология, спорт, здравеопазване и т.н. Участвах в инициативи, няколко концерта, в които имах ролите на Снежанка и на майка, във видеа и много други…
Сплотихме се доста с другите членове на МОС, започнах да изпитвам удоволствие да прекарвам време с тях. И когато стана време за новите избори, реших да се кандидатирам за Млад кмет.
– Как преминаха за теб и какво представи в твоята платформа?
– Две седмици преди изборите бях супер шашната. Ивайла изяви желание да ми помогне, за което съм й много благодарна. Две седмици поред се срещахме, коментирахме, репетирахме. Бях добре подготвена.
Явих се първо на вътрешни избори в ГПЧЕ „Ромен Ролан“, на тях бях доста уплашена, треперех, но в крайна сметка спечелих. Благодаря на учителския колектив на гимназията, особено на моята класна Боряна Георгиева, на учителката ми по математика – Венета Харизанова, на ръководството, най-вече Донка Матеева, както и на Петя Глътникова, психолог, и Радка Радева, педагогически съветник, които отделиха време да ме изслушат, да ми дадат кураж.
Изборът за Млад кмет мина страхотно, представих се без грешка.
Благодаря на делегатите на отделните училища, които гласуваха за мен
Бях супер щастлива, защото след изборите стана ясно, че именно повечето от младите хора са ме подкрепили.
Надпреварата бе много оспорвана. Млад кмет стана Радослав Балкански, а аз имах само 1 точка разлика от неговия резултат. Деница Димитрова бе другият силен конкурент. След изборите много добре се сработихме с Радослав, а Деница бе избрана за председател на МОС. Така се получи, че тези, които бяхме на първите три места, сега сме на ръководните позиции на младежката общност.
В работата ни взаимно си помагаме. Всички се сработваме добре, сплотени сме
Сближихме се много и с новата ръководителка на МОС – Стоянка Димитрова, тя е страхотна, мила и лъчезарна, и като винаги при нужда се отзовава. Досега от началото на мандата ни на 5 октомври 2024 г. сме организирали 21 инициативи и продължаваме в същия дух.
– Твоите предизборни обещания реализираха ли се?
– Първата ми идея бе за събиране на председатели и зам.-председатели на Ученическите съвети на всички училища в Стара Загора на ежемесечни срещи, за да се опознаем по-добре, да имаме съвместни инициативи, да си помагаме. Заложих на това, защото се забелязва деление между някои училища… Първата среща вече я направихме, с представители на около 30 училища. Дори при нея имахме кауза и успяхме да помогнем на езиковата гимназия – да съберат парични средства за закупуване на калпаци и дрехи за коледари. Смятаме да променим малко концепциите на срещите, поне в началото, като ги направим още по-сближаващи. Затова през месец февруари
ще се съберем в новата зала на ММЦ, където има добра атмосфера за сприятеляване
Другата ми идея беше свързана със създаване на приложение, което да събира всички неправителствени организации в Стара Загора на едно място и да показва какво предлагат те като доброволчество за младите хора. Така ще е по-достъпно за учениците и те ще знаят къде могат да намират поле за изява. Тази идея е по-трудоемка. Вече имам изработен дизайн на приложението, но самото програмиране изисква малко повече време.
– Кои дейности от работата на МОС през последните месеци би искала да отличиш?
– С Радо направихме таблица с инициативи точно след изборите, като в нея имахме около 80 идеи. Но някои от тях отпаднаха, тъй като нямаме ресурси и време да се справим с всички. Отсяваме най-важното и, разбира се, най-полезното. Последното, което направихме, е коледната кампания „Дари, за да зарадваш“. Събрахме рекорден брой килограми с хранителни продукти, които като дарения разпределихме в два храма – „Св. Димитър“ и „Св. Паисий Хилендарски“. Беше забавно и удовлетворяващо. Благодарни сме на всички училища, които се включиха, и на всички други дарители.
Имахме и коледен благотворителен концерт, на който отново бях в ролята на Снежанка. Включиха се много деца от ЦПЛР-Стара Загора, от училища, имаше и студенти. Получи се изключително колоритен концерт, макар че не сме професионалисти. Беше ефектно, цветно, уникално преживяване.
Събрахме сума от 2400 лв., които дарихме на УМБАЛ
– към педиатричното отделение, за закупуване на рампа, техника, пособия и др.
Предстоят ни две мащабни събития – Панаир на иновациите и надяваме се „Стара Загора в зелено“. За втората инициатива кандидатствахме по един проект за финансиране – „Млад благотворител“. Преминахме във втория кръг. Надяваме се да спечелим, защото идеята е за състезание с екологична насоченост, в което ученици ще разрешават екологични проблеми чрез познания по различни науки.
Радващо е, че на всяка наша сбирка идват и нови хора. Съветът се изпълва с най-разнообразни личности с невероятни идеи и страхотни принципи. Най-важното обаче е, че
МОС тази година е изключително сплотен
и всички изпитваме удоволствие да сме заедно.



– Какво ти дава работата в Съвета?
– Когато виждаш, че има резултат от усилията, които полагаш, това ти носи удовлетворение и удоволствие. Когато виждам, че хората около мен, също имат желание да работят и са амбициозни да обогатят себе си, намирам смисъл и аз да го правя.
– Имаш ли препоръка за още нещо, което би помогнало на младите старозагорци?
– Смятам, че информацията, която се предоставя на младежите, трябва да бъде по-синтезирана и представена по по-лесен начин. Има много събития, много инициативи, информацията е изчерпателна, но точно това затруднява. С навлизането на новите технологии, социалните мрежи, няма как да не отчетем, че
ако нещо в първите 3 секунди не грабне вниманието на младежите, те губят интерес
Покрай приложението, което подготвям, установих, че трудно намирам информация за НПО-ата в Стара Загора, особено за дейност, насочена към младите. Смятам, че и това може да се подобри.
– Какви са плановете ти, след като завършиш училище?
– Планът ми е да уча бизнес и икономика, като в последно време започнах да мисля и за международни отношения. В това за мен пример е леля ми – Деница Петкова, която е учила във Vassar College и университета Yale в САЩ. Целта ми не е да постигна точно нейния живот, тъй като имаме различни идеали. Но смятам, че пътят, който тя е извървяла, може да бъде полезен и за моите цели. В момента тя живее в Норвегия и работи в компания като мениджър, с отлична корпоративна кариера, а преди това е учила в същата гимназия като мен, обаче с немски като втори език.
След като получа необходимите сертификати,
ще кандидатствам във Vassar College, със специалности икономика и международни отношения
И след бакалавърската степен ще кандидатствам за Yale – с бизнес и икономика.
Ако това не стане, смятам да уча в Американския университет в България, където има специалност „Бизнес и администрация“. Университетът е акредитиран и в Европа, и в САЩ. Смятам, че ще ми даде широк спектър от избори занапред. Имам приятели, завършили в Благоевград, и те са много са доволни.
А след магистърът бих искала да продължа с докторска степен в INSEAD, във Франция – бизнес и администрация.
– Вижда се, че ежедневието ти е натоварено. Какво обичаш да правиш в свободното си време?
– Обичам да чета. През миналата година например, съм
прочела 50 книги за личностно развитие, за бизнес и мениджмънт
Чета и тийн-романи. Може да звучи банално, но те ми дават насока как да контактувам и да проявявам емпатия.
Бяхме на обучение за младежко предприемачество в ММЦ в края наминалата година. В неговия край получихме подаръци – книгите от поредицата „Предприемчивите“ – „Код успех“ и „Вектор на успеха“. Прочетох ги и двете през коледната ваканция. Те са изключително добре написани, харесва ми, че не са направени в научен стил, не са суха материя. Има и много съвети, от които можеш да извлечеш позитив за себе си.
Най-голямо впечатление ми направи разказът на Атанас Михнев, който беше и един от лекторите в обучението. Подчертах си специално негови думи в книгата, които много ми харесаха. И те са, че най-успешните софиянци са старозагорци, а пък повечето от тези старозагорци са възпитаници на ГПЧЕ „Ромен Ролан“…
От книгите разбрах също, че доста от личностите, когато са били по-млади, не са били наясно, че ще се занимават с предприемачество. Това ме вдъхнови. Аз съм комплексен човек, имам много дарби и таланти, но ми е трудно да се фокусирам. Във връзка с това
майка ми често ми казва, че съм като свободен електрон
Но това, което прочетох в книгите, ми даде сигурност, че даже и сега да не знам какво става, в живота всичко се случва с причина.
– А впечатленията ти от обучението за млади предприемачи?
– За нас беше много полезно. Особено частта с финансовата грамотност, която бе водена от Атанас Михнев. По време на този модул представихме наша идея – да направим приложение за български университети с информация за тях и в помощ на младите хора. Подобни приложения има в САЩ. Смятахме, че в България ще е супер успешно и супер печелившо. Но при практическото упражнение стигнахме до извода, че ще имаме печалба от 2.07%…
Беше много интересно и много провокиращо. Самите казуси бяха представени така, че да те накарат да мислиш. А поуката бе, че
не всичко е точна математика, понякога е нужно човек да седне, да помисли, да се концентрира
Друго нещо, което ме впечатли от обучението, бе, че разбрах за създадена менторската програма за жени предприемачи, която ги подкрепя в правенето на бизнес. Смятам, че жените сме изключително способни за предприемачество, защото ни се отдава да се занимаваме с логистика, с планиране, имаме и подчертано внимание към детайлите, както и търпение.
Имахме и две прекрасни лекторки, които ни впечатлиха с историите от техния житейски и бизнес опит. Обучението ми подейства мотивиращо и запомних много полезни неща.
– Какво е твоето послание към младите хора?
– Бих има казала – включвайте се в неща, които са по-големи от вас, чувството е неописуемо и много възнаграждаващо. От това се водя и аз и се старая всеки ден да бъда по-добра версия на себе си.
Винаги търся фокуса върху хубавото, върху положителното. Не винаги е лесно, но като си обграден със съмишленици и с хора, с които ти е приятно да бъдеш, забравяш негативното.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА