В симулиран съдебен процес участваха седмокласници от ОУ „Бойчо Русев“ в село Преславен. Децата облякоха тоги и разиграха съдебен казус по действителен случай – грабеж на дамска чанта.
С това поставихме финала на втория етап на проекта „Да бъда адвокат на себе си“ на Фондация „Център за правно и културно застъпничество „Темида арт“-Стара Загора, разказа на НБП нотариус Антония Коева, управител на фондацията. Работим с децата от училището в Преславен от самия старт на проекта. Той имаше изключително положителен ефект върху тях. Те научиха много и решихме да покажат добрите резултати на практика. Симулираният процес бе адаптиран от съдия Ива Стефанова. Бяха спазени всички процедури, участваха съдия, съдебни заседатели, прокурор, адвокат, вещо лице, свидетели. Разбира се, имаше и подсъдим. Съюзът на съдиите в България осигури специални детски тоги. Децата се подготвиха много сериозно и се справиха перфектно. Тъй като са много артистични, всичко в делото беше изключително достоверно, допълва нотариус Коева.
Първият етап на проекта, чиято цел е чрез изразните средства на изкуството, децата да придобият знания за техните гарантирани от закона права и свързаните с тях задължения, приключи много успешно през декември 2015 г. Благодарение на подкрепата на дарители в рамките дарителския кръг за Стара Загора, продължихме да работим по проекта и през тази година. В „Да бъда адвокат на себе си 2“ се включиха освен учениците от основното училище в Преславен, близо 100 деца от II ОУ „П. Р. Славейков“ в Стара Загора – четирите паралелки на шести клас. Шестокласниците бяха запознати с основните права и задължения на децата. Имаха много интересни беседи със съдия Ива Стефанова от Окръжния съд в Стара Загора, с психолога Екатерина Даскалова, посетиха Съдебната палата, както и „Синята стая“ в Стара Загора. По време на беседите наблегнахме специално на темата за защитата от насилие, какви са неговите форми, за да могат децата да ги разпознават в реалния живот и да се защитават ефективно. Обсъждахме и някои конкретни случаи от ежедневието. Основен акцент поставихме върху факторите, които предизвикват агресия сред младежите и начините за преодоляването им. Важна част от дейностите по проекта бяха и творческите занимания. И в двете училища лекции изнесе проф. Емилия Коларова от Националната музикална академия. Специално в училището в Преславен тя представи богатството и традициите на ромския фолклор. Във II ОУ направихме творческо ателие в паралелката със засилено изучаване на изобразително изкуство. Включиха се петима творци – Огнян Кузманов от Плевен, Петър Петров от Стара Загора, Павлина Копано от Димитровград, която живее и твори в Истанбул, и две художнички от Турция – Айтен Гюрсун и Махпейкер Йонсел. Децата бяха много възторжени, както от научените умения, така и от контакта с авторите. Благодаря на целия екип, който работи по проекта, и на учителите, които ни съдействаха. Надявам се, че срещите с тези специалисти и одухотворени хора са помогнали на децата в тяхното развитие, за да имат един по-добър път напред, допълни Антония Коева.
Официално проектът ще приключи в края на ноември. На тържеството ще бъдат връчени сертификати на всички участници, а най-активните от тях ще получат грамоти. Тогава ще бъде премиерата и на документалния филм – „Да бъда адвокат на себе си 2“.
НБП, Радослава РАШЕВА