Седем художници участват в 27-мото издание на Международния пленер по живопис „Дружба“. Творческият форум се организира от Представителството на Съюза на българските художници в Стара Загора и се осъществява с подкрепата на Община Стара Загора.
Тази година в пленера преобладава дамското участие. Ева Вишневска-Здуняк идва от Полша. Тя е визуален артист, педагог, артистичен директор на фондацията „Михал Здуняк“. Завършила е Държавното средно училище по изящни изкуства в Шчечин. Защитава дипломата си през 1999 г. в Академията за изящни изкуства в Лодз. През 2021 г. получава докторска степен във Факултета по изкуствата на университета „Ян Кохановски“ в Келце в дисциплината „Изящни изкуства и консервация на произведения на изкуството“. Тя успешно създава уникални изложби в галерийни пространства, както и художествени произведения, направени в реално време, интуитивни, спонтанно импровизирани, ефимерни живописни и звукови композиции, благодарение на които творбите й се представят на места, приписвани на музика или театър. През последните години създава и широкоформатни картини. Всички те са създадени по време на мултимедийни сесии, концерти-спектакли и са еманации на послеобрази, идващи от кадри на собствени филмови етюди и анимации. В продължение на много години тя използва скенер, благодарение на който живописта, колажът и портретните композиции, основната тема на нейното творчество, излъчват специална аура. Въпросите, които я интересуват, са свързани с механизмите за регистриране на образа от скенера, неговия потенциал и възможността за получаване на впечатление за кинетика, удивителен цвят и специфично възприятие. Твори според собствените си записи, съобразявайки се с теорията на оптичното и кинетичното изкуство, регистрирайки движението и промените, протичащи във времето и пространството. Скенерът е като камера обскура, записаното изображение не позволява предварителен преглед. Светлината, използвана за работа на фотограмите – скенери, е само естествена в комбинация със собствената светлина, произвеждана от устройството. Също така, самият процес на създаване (артистични действия – пърформанс) е незаменим елемент от нейното артистично изразяване. Участвала е в множество индивидуални и колективни изложби, както и в артистични проекти в Полша и чужбина. Нейни творби са в постоянни експозиции и частни колекции. Тя е член на STOART, ZAiKS, Полската асоциация за делегати на образованието по визуални изкуства в Киелце и член на борда на Асоциацията на полските художници и дизайнери както и на полската джаз асоциация.
Ута Хайнике от Австрия е родена в Германия през 1973 г. От 1984 г. до 1988 г. живее в Будапеща, Унгария. След като завършва гимназия в Хамбург, Германия, тя учи живопис и графика във Виена в Академията за изящни изкуства с Гюнтер Дамиш. Тя работи като професионален художник и печатар във Виена (Австрия) и Пазмандфалу (Унгария). В периода между 2016 г. и 2018 г. живее и работи в Пиоджиола (Корсика/Франция). Ута Хайнеке е член на артистичната група MAMŰ, Будапеща, групата Künstlerhaus Wien и асоциация Arcade в Мьодлинг, Австрия. Тя основава и ръководи асоциация i.Ku – Асоциация за интердисциплинарен и международен културен обмен базирана във Виена. Участвала е в множество симпозиуми, самостоятелни и групови изложби в галерии, музеи и арт фестивали в Австрия, Белгия, Франция, Германия, Унгария, Исландия, Италия, Япония, Корея, Холандия, Полша, Румъния, Словакия и Турция., Марта Стаменов – България/Австрия.
Марта Стаменов е родена през 1958 г. в София, България. От 1972 г. живее в Австрия. През 1982 г. завършва бакалавър и магистър във Виена, специалност „История на изкуството“. През 1984 г. завършва докторантура в Залцбург, Виена. Изкарва едногодишна практика в Лондон, в аукционна къща „Соутсби“. След дипломирането си работи в музей Кюнстлерхаус, Виена, като изкуствовед и уредник в продължение на 10 години. Оттогава работи на свободна практика като художник и реставратор в Австрия. Зад гърба си има самостоятелни изложби в Австрия, Италия, Сърбия и Германия. През 2022 г. участва в биеналето в Дакар, Сенегал. Творбите й са свързани с природата и водата. Работи в областта на живописта, скулптурата, инсталацията и хепънинга.
Сред дамите има и старозагорско присъствие. Жасмина Иванова е родена през 1981 г. в Стара Загора. През 2000 г. завършва СХУ за промишлени форми „Академик Дечко Узунов“ гр. Казанлък, със специалност „Дизайн“. През 2006 участва в програма „Леонардо Да Винчи“, чиято цел е да се фокусира върху изпълнението на конкретни планове, свързани с професионалното образование и обучение. Така създава подготвена и мобилна работна сила из Европа. Жасмина Иванова пребивава в Страсбург, Франция, където организира и реализира групова изложба. През 2008 г. завършва бакалавърска степен във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалност „Изящни изкуства – скулптура“, в класа на проф. Милан Андреев. През 2009 г. изкарва магистърска степен отново във ВТУ, но специалност „Изящни изкуства – Стенопис“, в класа на доц. Борис Желев. От 2002 г. до 2007 г. участва в колективни студентски изложби, организирани ежегодно от Факултет „Изобразителни изкуства”. Няколко години представя свои рисунки в Конкурс за млади автори на името на Ичко Лозев. През 2007 г. има втора награда от конкурс „Вредата от тютюнопушенето” на конкурс от РИОКОЗ-Велико Търново. През 2007, 2008, 2009 г. е изпълнител на стенописи по проекти на Иво Теодоров Ченешев в СОУ „Емилиян Станев”-Велико Търново. Има множество участия през годините в програми, конкурси, завоювани призови места.
Димитър Яранов и Юлиан Табаков са от София. Димитър Яранов е роден през 1964 г. в град София. Завършил е специалност „Живопис“ в НХА през 1991 г. Живее и работи в София. Твори в сферата на живописта. Участва в експозициите на група XXL от края на 90-те години на миналия век. Избрани изложби: 2011 – Некоректна живопис, галерия Bulart, Фестивал за съвременно изкуство Contempo 4 Варна; 2008 – Документална идентификация, ,,Чифте Амам”, Национална галерия на Македония, Скопие (с Елена Панайотова и Гордън Картър); 2000 – Freaky realism, галерия XXL, София Избрани групови изложби : 2022 -7 – Извън трафика; СБХ,София,Фестивал ,,Процес пространсво“-Балчик 2019-Аполониа-,,Великата красота“ група XXL,2018 – Група XXL, Национална галерия, София; София; 2010 – Реминисценции от 90-те, група XXL, СГХГ, София; 2009 – Актуална българска сцена, Музей „Лудвиг“, Кобленц, Германия; 2005 – Donumenta, Регенсбург, Германия; 2006 – Пластично/Концептуално, съвременна българска живопис, „Шипка“ 6, София; 2003 – 10x5x3, Галерия „Шипкa“ 6, София; 2002 Българският пейзаж като метафора, Галерия XXL, София; 2001 – Нови радикални практики 4, галерия XXL, София; 2000 – AC/DC – Галерия XXL, София; 1999 – Sofia Underground 3, НДК, София; Нова българска живопис 2, галерия XXL, София.
Юлиан Табаков e роден през 1975 г. в София. През 1994 г. завършва ССХУ за Приложни Изкуства, специалност „Детски играчки“. Магистър е по „Сценография“ в НХА-Н. Павлович, ателие доц. К. Вълканов и проф. Г. Иванов. През 2002 учи един семестър в Сентрал Ст. Мартинс-Лондон, „Изящни изкуства“ в Департамент – 3D 2003. Магистър е по „Изящни изкуства“ в ENS des Beaux-Arts-Париж, ателие: Ж. Фишер, А. Месаже и Е. Дитман. От 2002 г. e установен в Швеция и България, като работи в областта на изобразителните, сценични и аудиовизуални форми на изкуството. Създава сценографски и костюмни решения за над 50 театрални, куклени, движенчески, оперни и филмови продукции в Швеция, България, Русия, Литва, Германия, Швейцария и Кения. Автор е на илюстрации за множество детски книги и разработва свои художествени и аудиовизуални проекти. Пространството е основен фактор в работата му и всяко представяне на даден проект е има собствен формат. Взема участие в множество колективни изложби в България, Швеция, Чехия, Словакия, Гърция, Англия и САЩ. Носител на награди в областта на културата, киното, театъра, илюстрацията и модата.
Познатият на старозагорската публика Пламен Кирилов е роден в Стара Загора през 1982 г. Завършва Средно художествено училище по промишлени форми „Акад. Дечко Узунов“, специалност „Изобразително изкуство“ в Казанлък. През 2005 г. се дипломира в специалността „Текстил“ в Национална художествена академия /бакалавър/, а през 2009 г. – специалист „Живопис“ /магистратура/. Има самостоятелни изложби в Стара Загора, Севлиево, Бургас, Габрово. Множество участия в национални изложби, международни пленери и общи изложби.
Художниците бяха представени на пресконференция днес от председателя на Съюза на българските художници в Стара Загора – д-р Милен Алагенски. Благодарим на Община Стара Загора за дългогодишната подкрепа за осъществяването на пленера. За нас е изключително важно това партньорство и провеждането на този форум, защото той носи безценен творчески обмен, сподели Алагенски. Той уточни за участниците в пленера е предвидена програма, която ще им даде възможност да разгледат културните и исторически забележителности на Стара Загора. Ще бъдат организирани и арт срещи, които ще спомогнат за създаване на ползотворни творчески контакти на пленеристите с творци от града на липите.
Поздрав към участниците в пленера отправи зам.-кметът на община Стара Загора Милена Желева. Тя им пожела успех и творческа проницателност. „Добре дошли в Стара Загора. Вярвам, че и тази година ще продължите традицията, ще имате вдъхновението, което ви е необходимо и ще се насладим на града си, оживял във вашите творби. Вярвам, че ще откриете своята муза под липите. Имате покана да се насладите и на нашия форум „Цветовете на джаза“, може той да бъде вашия творчески пламък за създаване на колоритни и вълнуващи платна“, каза още Милена Желева.
Пленеристите ще гостуват и творят от 8 до 17 юни. На 16 юни от 18:00 часа в изложбена зала „Байер“, ще бъде открита изложба с техните картини. По традиция творбите остават за фонда на Художествената галерия в Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА