Казва Вени Кундева, която заедно със свои съседи са създали и поддържат детска площадка в старозагорския квартал „Три чучура-север“
– Г-жо Кундева, как се роди идеята за създаването на площадката до бл. 73 в кв. „Три чучура-север“ в Стара Загора?
– Преди това тук е имало гаражи, които са премахнати. Има много деца в нашия блок и решихме, малко по малко, да обособим празното пространство като детска площадка, за да има къде да играят.
Вече две поколения се забавляват на нея
Площадката се използва и от възрастни хора, и от деца, а всеки, който се разхожда из квартала, сяда и си почива на пейките. Децата от близкото училище „Георги Райчев“ също идват тук, дори и в голямото междучасие. А най-малките след 17 часа, когато свършат детска градина, и те започват игрите.
– Колко време ви отне направата на тази прекрасна площадка?
– Площадката е създадена за около година и половина-две, но преди 11 години от жителите на блок 73, като всички финансови средства, нужни за изграждането й са отново от нас. Не достигаше, повторно сме събирали пари, защото все изскача нещо, което не сме предвидили. Това е само за материали, защото целият труд беше от момчетата и от мъжете от блока. Всичко е на доброволни начала. Някой разбира от нещо, а друг му помага…
Всеки ден се прави нещо по площадката. Така в годините, който може и има желание, поддържа с почистване или доработка. Редуваме се за почистването, изхвърляме боклука от кошчетата. Който види, че кошът е пълен, изхвърля торбата с боклук и слага друга. Нямаме график, всеки сам поема инициатива.
Всеки поддържа площадката с любов
По този начин тя съществува и до ден днешен. „Сговорна дружина – планина повдига“ е поговорка, която важи в пълния си смисъл за нашия блок. Когато има отговорни хора и разбирателство, всичко е възможно.
– Кое от всички съоръжения тук беше най-трудоемко за направа?
– Мисля, че къщичката с пързалката. Тя изискваше доста време, труд и различни инструменти. Самата й архитектура също не беше лесна. В нея има пейки и когато времето е по-студено или ветровито, по-малките деца влизат там и играят. Тъй като сега имаше изгнили стъпала и перила, беше под въпрос дали пързалката да остане, защото беше опасна за децата. Мислехме да я премахнем или в някакъв момент да я възстановим.
Люлката също не беше лесна за направа
но в нашия блок имаме заварчик и се получи по-лесно от пързалката. Естествено и нейната направа отне доста време. Бяхме сложили и готова пластмасова пързалка за по-малки деца, но тя бързо се счупи. Ударопоглъщащата настилка на пързалката също ние я слагахме. А кошчетата за боклук, които направихме, всъщност са измити кофи от латексова боя на заварена стойка.
– С какво ви помогна Община Стара Загора?
– Това се случи тази година, благодарим от сърце на инж. Методи Губеров, главен експерт „Поддържане на детски и спортни площадки“ в Община Стара Загора. Докато чистех и поливах площадката преди две седмици, един господин дойде, спря се и ме попита ние ли сме я направили. Тогава не знаех кой е той и казах, че площадката е дело на хората от блока. От дума на дума, ни предложи да допълнят пясъчника и да ни предоставят боя. Аз бях леко скептична в началото. Естествено, че се съгласих, всяка помощ е добре дошла.
Минаха няколко дни, разказах на няколко човека от блока за случилото се и отново всички бяха недоверчиви, че сигурно са ме излъгали, защото обещаното не е като даденото. Е, да, ама не. Екипът на инж. Губеров дойде след няма дори и седмица с камион, пълен с пясък. Тогава разбрахме, че нещата не са на шега, а всичко е реално.
Те пребоядисаха, освежиха площадката и обезопасиха пързалката, напълниха и пясъчника. Ние пребоядисахме единствено пейките. Но те ни оставиха боя, а също така кошче за боклук и пясък. Това, което е направено в момента, е
дело на инж. Губеров и на неговия екип, за което сме много благодарни, защото в кратък период от време всички обещания се изпълниха
а резултатът е повече от отличен.
Като връщам лентата назад, дори нереално ми се струва станалото. Площадката се нуждаеше от освежаване, преди беше боядисано само с корабен лак, а сега е цветно и приветливо. Тази година още не беше дошъл моментът за ремонти и Общината дойде точно в правилното време. Всичко е хубаво, когато се поддържа.
– Сблъсквали ли сте с вандалски прояви?
– Да, доста пъти се е случвало. Защото тук идват и случайно преминаващи хора, събират се и групи ученици. Ако има някой от нас на площадката, естествено правим забележка.
Понякога се качват по 2-3 деца на люлките, хвърлят отпадъци по земята. Не винаги се и чуват нашите забележки
Например, преди няколко дни бяха счупили две дъски и ги бяха изхвърлили. Преди имаше и още една люлка, също някой я беше счупил. На по-късен етап я махнахме, защото не беше безопасна. Наскоро изчезна и едната стойка за кош за боклук.
– Преди търсили ли сте Общината за помощ?
– За подкрепа не сме говорили с Общината. Всичко е направено с много любов от нас. Мястото е общинско, но ние, както вече казах, събрахме средства и направихме площадката. Когато тя беше готова преди 11 години, отидохме да я регистрираме. От общинската администрация дойдоха да я видят и казаха, че
няма да я регистрират като общинска, но няма и да я съборят, щом я поддържаме ние
Казаха, че мястото няма да се използва за друго, тъй като ние вече сме го обособили. Така си и остана през всичките тези години.
– Сами ли се грижите и за тези цветни и красиви градинки, които са пред блока?
– Всеки вход си поддържа своята градинка. Полива се и се стопанисва непрекъснато. Има и кладенец, и вятърна мелница, които са за красота, не за игра, но и те
придават съвсем различен облик на градинката
Цветята също са закупени от нас и се грижим за тях. Дръвчетата, които обграждат площадката, също ние сме ги садили. Те са бързорастящи. За да може децата да играят на сянка, защото не е приятно да има слънце и да е горещо. С цветята и дръвчетата се създава спокойствие и красота. Поддържаме ги, за да не е висока тревата, да няма змии или кърлежи, защото е опасно за децата.
Радослава СТОЯНОВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака“