Да вярва в проекта и бъдещите резултати – да бъде умерен фантаст и да приема премерени рискове
Светлозар Терзиев е роден на 5 април 1949 г. в Стара Загора. Завършил е „Икономика на промишлеността“ във ВИНС, Варна. С частен бизнес се занимава от 1991 година. Управител на „Зара газ“ ООД. Предметът на дейност на дружеството е продажба на едро и дребно и транспорт на течни и газообразни горива.
През 1968 година завърших електротехникума в Стара Загора, после – казармата… От поделението с влака София-Варна попаднах в морската столица.Така през 1970 година станах студент във ВИНС „Димитър Благоев“-Варна (днес на Икономически университет – б.р.)…
През 1974 г. ме разпределиха в „Мини Марица изток“, Рудник 2. Тогава работата беше гарантирана. Но още в първия работен ден стана ясно, че имам назначение в ГК на ДКМС-Стара Загора: това има отношение към следващите години на моя живот. Там се научих да се готвя за оперативки, пленуми, за годишната конференция… Помнейки заръката на адмирал Игнатов (хазаин на Светлозар Терзиев от студентските години във ВИНС-Варна – б.ред.), не пропусках възможност да настоявам да премина на стопанска работа. Намериха междинно решение – да ръководя ГЦ за ТНТМ.
Не можете да си представите моето удовлетворение от задачите, които ми бяха възложени! Старозагорски окръг беше в апогея си
Срещнаха ме с Пеньо Марков, директор на БТК-Стара Загора, и получих предложение да работя като икономист в БТК. За това заслуга имаше и моят колега и приятел Динко Павлов.
В БТК направих първите стъпки в предприемачеството… Тогава в Стара Загора правехме по 2-3 телефонни поста на седмица, а в Лом – от един на седмица стигнаха до 10 поста на ден! С Марин Пенев и с директора на Чирпанската станция Марин Маринов проучихме работата, правихме нормативи и като назначени по „извънсписъчен състав“ привлякохме специалисти от заводите – след работа, в почивни дни. Така стигнахме до поставянето на 100 телефонни поста на седмица…
Поради това или не, но в един априлски ден ме поканиха при секретаря на ОК на БКП по промишлеността Руси Динев. Работехме добре и не мислех, че ще ме „крусат“. Казаха, че от месец май преминавам на работа в ДСО „Петрол“… Така от май 1980 г. се озовах в кабинет на зам.-директор по търговските въпроси на поделението на „Петрол“ в Стара Загора.
Дали има късмет и съдба при формирането на предприемача, не мога да кажа.
Но предприемачът следва по природа да има новаторски и управленски дух. Да бъде на точното място в точното време с правилните хора
Образованието е от особена важност, не дипломата – образованието! Средното и след това надградено във висшите училища – днес съм разочарован и от двете.
Предприемачът може да не генерира всички идеи, но да умее да реализира чужди, които прецени за полезни. Да погледне зад трудностите, да вярва в проекта и бъдещите резултати: умерен фантаст и да приема премерени рискове…
Добрият стопански ръководител не мисли само за тази година, мисли за догодина, за пет години напред. Ежедневните задачи са за заместниците. А чистите доходи се разпределят на три: за инвестиции в следващия период, за ремонти, за удовлетворяване на персонала. И досега спазвам това…
Днес моите и на петролна компания „Зара“ хоризонти се простират в границите на България
Групата компании „Зара“ са пред изпитанието да поддържат на ниво оборудването, да го дигитализираме, за да повишим производителността в отрасъла през 2022-2032 година. Да правим нужното, за да не възникнат проблеми в другите отрасли на икономиката.
Но не сме загърбили зелената енергия – приключваме първия етап на изграждане на малки фотоволтаични централи за данъчните складове и търговските обекти. Нещо повече –
докъм 2034 година компаниите „Зара“ могат да се ориентират и към обслужване на електроавтомобили…
Предприемаческият успех най-общо се състои в следното: избор и поставяне на цел; запознаване с подробностите по нейното постигане; събиране на екип за проучване и информация; събиране екип за работа. Най-голямо удоволствие изпитвам, когато получа желан резултат. В това е смисълът на моя живот – с помощта, разбира се, и на можещи, знаещи ентусиасти, мои съмишленици.
Светлозар Терзиев със съпругата си Нели и внука си Александър
Светлозар Терзиев със съпругата си Нели
Светлозар Терзиев със съпругата си Нели, със сина си Делян и неговата съпруга Боряна и техните деца – Савана и Оливия
Съмишленик е синът ми Живодар, приобщавам го към бизнеса: започна от миене на автомобилни стъкла. За 20 години от най-ниското ниво стигна до управление на компанията. На 46 години е и това е нормално – аз на 32 години бях заместник-директор, на 38 – директор. Той в бранша е най-завършеният специалист, дори чуждите компании в България нямат такъв… Гордея се с нашата фамилия, с него. Но и го жаля – това е трудна дейност…
Социалната отговорност е присъща на предприемача
С много предприемачи сме осъществявали дарителски кампании и значителни обществени каузи. Моето и на семейството ми пристрастие е да подпомагаме учебни заведения, паметници и най вече Операта в Стара Загора, с която се гордея…
Докъм 2018 г. семейството покрай другия ми син Делян имахме отношение към спортните танци. Елитарно занимание, иска големи инвестиции – време, пари, реквизити… Отделяхме много средства, това значеше ограничения за много неща в живота. Но се гордея, че имахме изцяло българска, изцяло старозагорска танцова двойка в световните турнири!
Изготви: Трифон МИТЕВ
Цялата история на Светлозар Терзиев четете в първата книга от поредицата „„ПРЕДПРИЕМЧИВИТЕ: КОД УСПЕХ“, която излезе от печат през месец декември 2022 г.