Започваме репетиции на нова българска пиеса „Масло от Кипарис“, автор на текста е Орлин Дяков, който ще бъде и режисьор
Чувствам се пълноценна и се радвам, че не съм загубила най-важното качество – желанието да се развивам и да откривам нови хоризонти
– Г-жо Тодорова, какво предстои в новия творчески сезон през есента? Какви премиери да очаква публиката?
– В началото на септември ще бъде втората премиера на най-новото заглавие „Дон Кихот и Дон Санчо“ с режисьор Юрий Дачев, с него отбелязахме и юбилея на дългогодишния ни директор Ивелин Керанов.
Започваме репетиции на нова българска пиеса „Масло от Кипарис“, автор на текста е Орлин Дяков, който ще бъде и режисьор. Очаквана премиера е, ще бъде на 10 октомври. В следващите месеци до края на годината ще играем за нашата публика и през декември могат да очакват нашите новогодишни прояви.
Друго заглавие, което обсъждаме с щатния ни режисьор Дамян Тенев, е „Швейк през третата световна война“. Текстът на пиесата е на самия режисьор, който стъпва на романа на Ярослав Хашек „Добрият войник Швейк“.
Планираме
развиване на партньорски взаимоотношения с театъра на Матей Вишниек в Сучава, Румъния
и вече работим по посока на тяхното гостуване в Стара Загора. Вече имаме покана през м.май 2025 година да представим нашето представление „Хаос“ на режисьора Петър Денчев на техния фестивал. Планираме и работа с румънския режисьор Теодор-Кристиян Попеску, в момента обсъждаме заглавие и търсим финансиране. Ще се опитаме да кандидатстваме по проекти на НФК, а и към Общината, за да успеем да реализираме всички планирани международни инициативи.
– Г-жо Тодорова, на 16 август отбелязахте Вашия рожден ден и красив личен юбилей. Каква е Вашата равносметка за постигнатото досега в личен и в професионален план?
– Щастлива съм! Всичко, което съм си пожелала в началото на съзнателния ми житейски път, вече го имам – семейство, което обичам, и работа, в която мога да разгърна възможностите си. Чувствам се пълноценна и се радвам, че не съм загубила в себе си най-важното качество –
желанието да се развивам и да откривам нови хоризонти
в нещата, които съм постигнала.
– Директор сте на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора повече от две години. Споделете за най-важното, което се случи в храма на Мелпомена за този период като постижения, предизвикателства?
– За изминалите две години и половина преминахме през много изпитания. На първо място трябваше да се възстановим от кризата, която предизвика Ковид 19. Трябваше да заработим с пълни обороти, след като няколко години работихме на 30 до 50% от капацитета си.
Второто предизвикателство беше ремонтът на основната ни сцена и изнасянето на театъра на ново място – в Културен център „Стара Загора“. С екипа ми, който се сформираше точно в този период, трябваше да взимаме бързи и адекватни решения. Всъщност, всичко се случваше едновременно и се радвам, че бях достатъчно амбициозна и добре подготвена, за да се справим. Кандидатствахме по четири програми, три на Национален фонд Култура и една към Община Стара Загора. Реализирахме две от програмите на НФК и Поетичния рецитал „Малката родина“ към Общината.
За този период създадохме единайсет нови заглавия
изследвахме нови теми и жанрове, работихме със съвременни млади творци и текстове, които разглеждат проблемите на съвременния човек. Работата ни не остана незабелязана, имахме множество номинации и награди. Сред тях са Номинация ИКАР’23 в категория „Дебют“ за актьора Красимир Ненков за изпълнението на Шушляка в спектакъла „Суматоха“ от Йордан Радичков, режисьор Дамян Тенев. Номинации Златен Кукерикон’23; Номинация и Награда за Илина Илиева в категория „Млада надежда“ за ролята на Пък в спектакъла „Сън в лятна нощ“ от Шекспир, режисьор Елена Панайотова. Номинация и Награда за режисура на Елена Панайотова за спектакъла „Сън в лятна нощ“ от Шекспир. Номинация за спектакъл на „Суматоха“ от Йордан Радичков, режисьор Дамян Тенев. Номинации АСКЕЕР’23 за Сценография на спектакъла „Сън в лятна нощ“ от Шекспир, режисьор Елена Панайотова, на сценографа Николина Костова-Богданова. Номинация за Музика на спектакъла „М.М.Е.Кой пръв започна“ от Деян Дуковски, реж. Николай Йорданов, на композитора Давид Кокончев.
На 24 май 2023 г. Драматичен театър „Гео Милев“ бе отличен с Колективна награда „Стара Загора“
в направление „Култура и изкуство“ за значимо присъствие в културния живот на Стара Загора и престижни номинации и награди за национални театрални отличия през настоящия творческия сезон.
Носители сме и на наградата Аскеер 2024 за Най-добър спектакъл за копродукцията, която направихме с Държавна опера Стара Загора – „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева.
– Вие и Вашите колеги сте изправени пред истинско предизвикателство, свързано с ремонта на сградата на театъра. Как се справяте така, че липсата на основната ви сцена не се усеща от публиката?
– Работим усилено и с размах, заявяваме присъствието си и търсим начини да достигаме до хората, правим го през социалните мрежи и на живо.
За нас е изключително важно да имаме непрекъсната връзка с нашите зрители
да им предлагаме интересни заглавия и да провокираме в тях желанието да бъдат част от театралната ни дейност. Не крия, че е трудно, защото конкуренцията в Стара Загора, а и в страната е голяма. Единственото предимство е, че ние сме до нашите зрители в града на липите и ги познаваме добре.
Стратегията ми при встъпването в длъжност беше да съхраня всичко постигнато дотук и да разширя аудиторията ни, като привлека младата публика. Това беше и причината да запазя някои от по-старите ни заглавия и
да се насоча към репертоар, който говори на езика на младите
Имаме няколко посоки за работа – разнообразие, достъп, комуникация, мащаб.
– Прави впечатление, че през последните години Драматичният театър организира и извънсценични инициативи, свързани с децата и младежите, както и други изяви. Отбележете най-важните от тях, какво ново предстои?
– Развивахме допълнителни дейности и инициативи с цел да привлечем нови публики в театралната зала – Конкурс за рисунка и изложба по случай Международния ден на театъра; Инициатива „Театър в движение“ – актьори четат стихове в градския транспорт; Театрална изложба „Сцени от миналото“; Разходка в театъра – на сцената, зад кулисите, в гримьорните, за най-младата ни публика;Театър в Зоопарка – „Запознай се с „Ние, врабчетата“ на ДТ „Гео Милев“ и много други.
Изиграните ни представления са 107 за 2022 г., 99 за 2023 г., досега за 2024 г. са 54
Лекият спад в началото на 2023 г. се дължи на преместването ни на ново място за работа, а така също и увеличаването на турнетата ни. Около 60% от спектаклите ни се играят в турне, все още работим по изграждането на мрежа за разпространение и осигуряването на достъп до културен продукт с фокус към по-малките населени места и изолирани групи. Единият от проектите „Театър на колела“, подкрепен от НФК, е в тази посока. Различното от предходни години е и стъпването на ДТ „Гео Милев“ на големите летни сцени в Стара Загора – Античен форум и Летен театър, и в страната – на летните сцени в Горна Оряховица, Св. Влас, Созопол.
– Какво си пожелахте за Вашия рожден ден и встъпването в юбилейната Ви лична година?
– Да бъда здрава и
винаги с лека усмивка, много упоритост и любов да се справям с трудностите
Да приемам трудностите като предизвикателство и възможност за развитие.
– В нелеките ни житейски времена, които сякаш за културата и изкуството са още по-сложни, какво Ви дава мотивация да продължавате – като мениджър на театъра, като актьор?
– Всичко, което изредихте, цялата сложност в ситуацията ме мотивира, защото точно сега трябва да се упорства и да се работи. Хората на културата трябва да отстояват позициите си.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Старозагорци и всички гости на града и региона могат да се насладят на още възможности за туризъм, отдих и забавления, които Община Стара Загора предлага.
Повече информация виж тук: ДЕСТИНАЦИЯ СТАРА ЗАГОРА: ТУРИЗЪМ, ОТДИХ, КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
Както и на: Visit Stara Zagora