Над 200 атлети от България, Румъния, Македония, Турция, Сърбия, Бахрейн се очаква да се включат в тазгодишното издание на международния турнир по лека атлетика „Самарско знаме“ в Стара Загора. Състезанието започва на 1 юли в 18 ч. на стадион „Берое“ под Аязмото. От българска страна в него ще участват почти всичките ни национали, съобщи за НБП Емилия Драгиева от УС на клуба-домакин – СКЛА „Берое“. Това е последното състезание, което дава възможност за покриване на норматив за участие в Европейското първенство за младежи до 23 г. и за Световното за мъже и жени в Лондон. Последният срок за подаване на заявки за участие в БФЛА е неделя – 25 юни, и не мога да посоча имена на всички известни участници. В момента мога да кажа, че в Стара Загора е вече отборът на Бахрейн и миналогодишният победител на турнира при жените Салва Саид (Бахрейн), която спечели голямата награда на турнира през 2016 г. Саид победи на 400 м с 51.63 сек., което по таблицата на ИААФ й дава най-много точки.
При мъжете с големия приз м.г. си тръгна Баракам Мубарак (Оман), който бе първи на 100 и 200 м, но призът е за резултата му на стоте метра – 10.05 сек. Двамата взеха по 2000 лева и купи, които бяха връчени лично от спортния министър Красен Кралев. Освен това, двамата спринтьори си спечелиха още пари за самите победи, съответно Мубарак взе два пъти по 1000 лева, а Саад 1000 лв. Тази година отново ще има допълнителни финансови бонуси за най-добрия атлет и атлетка на „Самарско знаме“.
Сред българските спортисти на стадиона под Аязмото ще бъдат най-бързият българин Денис Димитров, най-добрата българска спортистка за миналата година Мирела Демирева, най-добрият ни копиехвъргач – Марк Славов (и тримата състезатели на СКЛА „Берое“), талантливите атлети на зелено-белите, радвали не веднъж и два пъти града и страната ни – Иван Попов, Велин Коваленко и много други. Денис и Мирела със сигурност ще дадат най-доброто от себе си пред публиката, защото имат цел да покрият нормативи за Световно. Със сигурност ще имат сериозна конкуренция!
„Самарско знаме 2017“ ще остане в историята с първия бенефис в леката атлетика. С последно бягане на 110 м пр. в родната си Стара Загора Милен Пасков ще каже довиждане на атлетиката и край на състезателната си кариера.
Програмата на турнира е съобразена с изискванията на европейската атлетика, дисциплините са по стандарта на Европейската федерация за турнир от ранг класик. Зрителите ще могат да видят и дисциплини като скок дължина и 200 м бягане мъже, но извън класирането.
След детската щафета в 18 ч., с която се дава старт на турнира, са и първите стартове – скок височина, 110 м пр. и т.н. Последните стартове са финалното бягане на 400 м мъже и 200 м мъже.
Входът е свободен!
НБП, Дима ТОНЕВА




















































