Антична зидана гробница със стенописи бе открита при археологическите проучвания на площада пред Община Стара Загора. Това съобщиха на пресконференция през седмицата от Регионалния исторически музей.
Подобни гробни съоръжения започват да се правят с приемането на християнството. В повечето случаи стенописите са съобразявани с новата християнска религия, уточниха още специалистите. Това датира гробницата в периода между II и IV в. сл. Хр.
Тази находка, както и с досега откритите гробни съоръжения от Югозападния некропол на Августа Траяна в пространството пред общинската сграда, се превръщат в много важни и значими за Старозагорския музей и за науката. В екипа, който проучва археологическия обект, са ас. Надежда Атанасова от Института по антропология и експериментална морфология към БАН, както и д-р Иван Ванев, реставратор от Института за изследване на изкуствата при БАН. Той със своя екип ще извърши всички необходими действия за спасяване и консервация на обекта.
След античната гробница, на която попадна преди години археологът Красимир Калчев и която се намира в сградата на Общината, нашата идея е поне тези два паметника да бъдат съхранени, реставрирани и достъпни в един комплекс, като интересна туристическа атракция, сподели на пресконференцията Петър Калчев, директор на Историческия музей в Стара Загора.
Югозападният некропол на Августа Траяна е един от най-непроучените некрополи както в Стара Загора, така и в цяла България. Това са гробни съоръжения около античния град на територията на съвременна Стара Загора, поясни научният ръководител на проучванията Мария Камишева. Теренната работа започна през януари и до момента има разкрити 27 гробни съоръжения, като 26 от тях са с трупополагане и едно с трупоизгаряне. Относно самата структура на гробовете се отличават обикновени гробни ями, които са масови погребения, като едно от тях е с 5 индивида. С доц. Атанасова работихме по още едно и до момента тя идентифицира 11 индивида, допълва Камишева. Другият тип открити гробни съоръжения са покрити с керемиди като покрив – такива са 19 до момента. Има покрити с тухли и каменни плочи, като в единия от тях има два индивида. А вторият е покрит също с каменни плочи, зидани с тухли, при него стените му са украсени със стенописна украса. За съжаление, стенната украса е зле запазена и колегите, които ще се занимават с реставрацията, ще имат доста работа. Разкрити са стенописи по южната стена, по северната стена в червено, черно, синьо с растителни орнаменти. Същите ги има и на западната стена, разказва експертът.
Д-р Иван Ванев поздрави своите колеги от Регионалния исторически музей за тази невероятна находка, защото подобни открития са рядкост. Четирите стени на гробницата са били изписани. Но, за съжаление, нашата задача е много сложна, тъй като стенописите са в много лошо състояние и по-голямата част от тях са паднали върху костите на погребаните. В момента правим оценка на състоянието и когато приключим, тогава ще се реши как може да се експонира съоръжението. Нашата задача е да спасим всички стенописни фрагменти, стигнали до нас. Върху три от стените има следи от гирлянди и растителни мотиви. Източната стена е с по-различна украса, но голяма част от нея е паднала. Когато започне изваждането на фрагментите има голяма вероятност да се направи реконструкция на стената, допълни д-р Ванев.
НБП, Донка ЙОТОВА