Руси Данев
– Г-н Данев, от 1 януари в България е обявена пълна либерализация на пазара на електроенергия за битовия потребител. Вашата фирма – „Ритъм-4-ТБ“ ООД, притежава лицензия за търговия с еленергия, както и за координатор на балансираща група. Какво се случва на пазара?
– Либерализираният пазар у нас бе обявен през 2004 г., съгласно изискванията на ЕК, и приключи в пълния си смисъл на 1 юли 2007 г., но само на документи. Тласъкът, преминаването на най-големите клиенти – високо, средно напрежение, на свободния пазар бе 2010-2012 г. Една от основните функции на този пазар е развитието на конкуренцията. Вторият голям плюс на въвеждането на свободния електроенергиен пазар е
повишаване на качеството на услугата и сигурността на снабдяване
Търговецът предлага и допълнителни бонуси на клиентите си – разсрочено плащане, свободно излизане от договора, без измислени неустойки.
В момента на свободния пазар реално оперират около 30 фирми. Ние получихме лиценз през 2011 г. , първите ни клиенти са от лятото на 2012 г. Когато започнахме, право да търгуват свободно имаха около 100 фирми. Сега те са вече над 150, като всеки месец на пазара излизат нови.
– На каква цена заплащат електроенергията клиентите ви?
– На либерализирания пазар
всеки стопански потребител може да договаря цени
те не се регулират от КЕВР и са винаги по-ниски. Но този пазар не е манна небесна, а много събран. През миналата година ние си бяхме поставили задача да увеличим портфолиото. Позволихме си да предлагаме цени на границата на себестойността, Фирмата ни получи име, че продава на най-ниски цени – не, стремим се да предоставяме най-изгодните пазарни цени и условия.
През януари 2015 г. имахме 80 клиенти, на 1 януари т. г. те са над 800
Най-много в зона ЕВН, следват Енерго-Про и ЧЕЗ. Първите ни клиенти бяха по-големи дружества, с мощност над 100 киловата. От втората половина на м. г. присъединихме малки офиси, магазини, производствени фирми, хотели и други различни видове юридически лица. Според нас, няма малки и големи клиенти. Има стабилни потребители, които си плащат сметките. Не сме слагали долна граница на потребление.
И 100 лв. да е консумацията им месечно, добре са дошли
Спестяването на средствата на потребителя, преминал на свободния пазар, се движи между 25% и 35%.
– Процедурата по смяната на доставчика трудоемка ли е? И има ли гаранции за сигурността на доставката на електроенергия от вас?
– Ние максимално улесняваме клиентите си, а относно гаранциите – те са същите като от естествения монополист. За нашите 800 клиенти
нямаме нито веднъж по наша причина прекъсване на електрозахранването
Вероятно е имало, но от естествения, физическия доставчик – повреда, авария, профилактика.
– Прогнозата Ви, какво предстои да се случи и кога битовите потребители ще могат да избират доставчика си на ток?
– Свободният пазар е необратим процес. Рано или късно ще обхване всички потребители, още повече, че такова е решението на ЕС. У нас в момента пазарът на средно напрежение и големите предприятия е зает на 99%.
Развитието през следващите 4-5 години е именно в малките клиенти
с мощност до 100 киловата, и битовите клиенти. По данни на КЕВР в България има 4.99 млн. потребители. Битовите клиенти харчат 38% от общата електроенергия, но нито един не е излязъл на свободния пазар – заради липса на нормативна база. Това е една огромна свободна ниша. За да се случи, за разлика от сегмента на индустрията, се изискват много инвестиции –
в инфраструктура, IT системи, начин на измерване, клиентски центрове, каси за плащане и т. н.
Още няма и на регионално, и на национално ниво визия как да се развие пазарът за битови клиенти. Само се говори. Ние лично търсим начини как в бъдеще да решаваме проблемите с битовите потребители.
– Всеки иска да плаща по-малко за еленергия и получаването да е сигурно…
– Конкуренцията винаги води до по-високо качество и по-ниски цени. Но и в този бизнес има нелоялно поведение. Преди 2 години отиваме в завода за каучукови изделия в Горно Ботево. Бяха получили циркулярно писмо, че едностранно и ултимативно им се повишава цената с 5 лв./Мвтч от 1 февруари 2014 г. Възмутиха се и дойдоха при нас.
Предложихме по-ниска цена, започнахме процедурата
В момента, в който дадохме предложението, служителка на ЕВН отива в Горно Ботево и им предлага цена с 50 ст. под нас – нелоялно и некоректно. През 2012 г. предложихме добра цена на „Средна гора“, като разбраха, че започваме процедура, стана огромен скандал. Можеш да минеш на свободния пазар, ако си без никакви задължения към доставчика си. ЕВН изнамери 2 лв. дълг на „Средна гора“, за да възпрепятстват и забавят процедурата…
Ние максимално улесняваме клиентите си
Извършваме целия процес, клиентът не се занимава с нищо. Неговото задължение е единствено като получи месечната фактура, да я заплати коректно.
– Има ли в Старозагорска област и други търговци на ток като вас?
– Общо 3 фирми сме. Както вече казах, на пазара активно оперират 30 фирми, голямата част са в София. Този бизнес е рисков, направиш ли грешна стъпка, губиш хиляди левове. Клиентът не се интересува какво разходва, но ние като координатор на балансираща група подаваме графици за потребление в ЕСО (Електроенергиен системен оператор ЕАД – б.а.).
Трябва точна прогноза, а процесът е сложен
понеже електроенергията е най-прогресивната форма на разпространение на енергия. ЕСО управлява производствените мощности в страната. „Ритъм-4-ТБ“ за утре например е предоставил една диаграма от 0 до 24 ч. каква електроенергия ще изразходва със своите клиенти. Ако координаторът е заявил 70 мегавата, а ползва 75 в даден час – плаща 5 Мвт на ЕСО и то на висока цена – между 180 и 200 лв. Ако изпадне в излишък – ЕСО ни плаща, но вече по 10 лв. на мегаватчас. Стремежът на всички координатори е
колкото може с по-малка грешка да предвидят своя товар
в следващия и по-следващия ден.
– Битовите потребители също ли ще трябва да прогнозират точно потреблението си?
– Не. Вие харчите колкото искате, дребни потребители сте, цената е фиксирана. Ние го прогнозираме, наша задача е. Но едрите дават графици.
– „Ритъм-4-ТБ“ оперира ли и зад граница?
– Да, границите са отворени.
Търгуваме с 2 румънски фирми, с Турция също
Румънците са много по-напред от нас. Там има много битови потребители на свободния пазар, а в Турция свободният пазар за бита е 100%.
– Ще се отрази ли свободният пазар на енергетиката като цяло?
– У нас цената на електроенергията за бита изкуствено се задържа от 8-10 години вече. Държавата ни
все още не е избрала модел за либерализация на пазара за бита
В развитите страни се наблюдава цялостен спад в цените – 20-25%, след това стабилизиране.
– Вие самите ще разширявате ли този бизнес?
– Да. Поставили сме си за цел поне по 100 нови клиента месечно да присъединяваме.
НБП, Дима ТОНЕВА