Основателят и първи президент на Ротари клуб в България е със старозагорски корен, откриха изследователи
Ротари клуб Стара Загора е 100% Пол Харис Фелоу клуб
– Г-н Баръмов, малко или много са 25 години за ротариански клуб?
Енчо БАРЪМОВ, президент на Ротари клуб Стара Загора, мандат 2019-2020 г.: Инициаторите, първите трима учредители на Ротари клуб Стара Загора, са Георги Петров, Стефан Терзиев и покойният Тодор Грудев. Те се събират реално преди 27 години, защото признаването от международната организация е изисквало подготовка. Точната дата на чартиране на Ротари клуб Стара Загора е 31 май 1994 г. Бих казал, че за мащабите на Ротари-България това е сериозна годишнина. Ние сме петият в страната Ротари клуб, след София, Пловдив, Варна и Бургас.
– Кои са най-значимите проекти, осъществени през този четвърт век?
Валентин СТОЯНОВ, член на Ротари клуб Стара Загора, дистрикт-гуверньор на Дистрикт 2482 България 2013-2014 г.: Ако се върнем към по-ранните години – в някогашния Дом „Майка и дете“, сега Дом за медико-социални грижи за деца, имаха голям проблем с кухнята и изхранването. Заедно с партньори от Холандия и Германия там изградихме цялата база на кухнята, тя се газифицира. Многократно сме осигурявали високотехнологични диагностични апарати за УМБАЛ-Стара Загора, детска клиника – ехограф, първият дигитален мамограф на територията на града, безплатни изследвания, сензорна зала, реализирахме и проект за изследване на простатата.
Направихме птицата-феникс на централния площад, часовника на бул. „Ц.С.Велики“, алманаха „Културно-историческо наследство на Стара Загора“
„Старозагорските художници“, включително футболен турнир за нечуващи деца. Много са проектите ни, по-големи и по-малки, както в сферата на здравето, така и в образованието, културата.
– Ако трябва да посочите вълнуващи моменти, кои ще са те?
Енчо БАРЪМОВ: За всеки ротарианец момент, който винаги остава в съзнанието, е приемането в клуба – когато влиза в средите на изявени хора. Общуването с личности, които имат успехи в разнообразни сфери, въодушевява, обогатява, създава много положителни емоции. В момента в Ротари клуб Стара Загора членуват 35 души, имаме и трима почетни членове. През миналата ротарианска година към нас се присъединиха 3 нови млади приятели от Ротаракт, които подмладяват състава ни от иначе улегнали хора, с дух и опит в ротарианското движение. Ротарианското ни семейство включва още и младежките ни секции – Ротаракт и Интеракт. Ротаракт-Стара Загора е един от първите в България, претендираме дори за първи. А в момента е сред най-силните, най-дейните в страната.
Валентин СТОЯНОВ: Вълнуващ момент бе и признанието, което получихме – ние сме 100% Пол Харис Фелоу клуб. Всеки от нас притежава индивидуално отличие за това, че е дарил средства, проекти и др., на равностойност поне 1000 щ. д. към Фондация Ротари.
В България има само три такива клуба
и се гордеем с това.
– Как ще отбележите годишнината?
Енчо БАРЪМОВ: Настоящата ротарианска година е под наслов „Ротари свързва света“. За отбелязване на 25-ата годишнина сме поканили приятели от всички приятелски клубове от региона, страната и чужбина – Марибор-Словения, Крушевац-Сърбия, Белгия, Англия, Турция, Гърция…, всички, с които имаме връзки.
Празникът ще е на 2 ноември, но програмата започва от 1 ноември, с посещение на Музей на религиите, където сме подготвили изложба „Старозагорски следи в българското ротарианство“. В събота сме организирали посещение в Музей на бирата, Художествената галерия, РИМ, галавечер.
Валентин СТОЯНОВ: Отправяме специална покана към старозагорци и гости на града да посетят изложбата „Старозагорски следи в българското ротарианство“. Тя се открива в Деня на народните будители, защото всички ротарианци по своята същност сме в известен смисъл и будители. Когато Ротари е създадено, още по „царско“ време, Стара Загора не е сред седемте града, в които е имало клуб. Първият е в София. В продължение на месеци, заедно с историка на Ротари България Цвятко Кадийски работихме по темата. Благодарение и на помощта на РИМ, на Петър Калчев и Райна Антонова специално, се оказа, че има не един, а 6 ротарианци със старозагорски корени. Още по-интересното е, че основателят и първи президент на първия Ротари клуб-София, д-р Николай Николаев е роден в Шумен, но има старозагорски корен и е свързан с известни местни родове, в т. ч. Сливкови, на кмета Стефан Сливков. Той е бил дипломат, последно – посланик в Швеция. Това
дори историците на места не знаеха
Дообогатяваме го, в изложбата ще покажем и родословното му дърво.
Откриването на изложбата е от 18 часа в Музея на религиите, всички са добре дошли. В нея ще могат да се видят и предмети, свързани с историята на движението.
– Г-н Стоянов, Вие сте ръководил и Ротари движение на национално ниво. Как се израства в йерархията?
Валентин СТОЯНОВ: Ротари по света е разделен в 34 зони. Дистрикт-гуверньорът е отговорен за развитието на ротарианството в съответната страна. След приключване на мандата ми като дистрикт-гуверньор няколко години поред бях в екипа за Фондация Ротари, която се грижи за проектите в Зона 20, която включва страните от Близкия изток – Кипър, Ливан, Йордания, през Турция, Гърция, до Сърбия, Черна гора…
Израстването се случва по естествен начин – като работиш всеки ден и помагаш с компетенции. Пътят е дълъг процес, но приятен, защото работиш за добри каузи и за приятели. Безспорно, и с подкрепата и успехите на клуба си.
В момента нашият член – Васил Демирев, оглавява Ротаракт-България. А
нашият Ротаракт, освен че е сред първите в страната, не спира да е изключително активен
– Защо сте отдадени на ротарианството?
Енчо БАРЪМОВ: Нашата организация е да служи на обществото. Не сме в нея, за да печелим, включително и кариерно, още повече политически.
– А какво предстои в клуба Ви?
Енчо БАРЪМОВ: През настоящата ротарианска година планираме да помогнем на Помощно училище „Любен Каравелов“ с изграждане и оборудване на помещения за деца в предучилищна възраст. Сред идеите ни са съвместно с приятели от съседни клубове да закупим транспортен кувьоз, с приятели от Раднево ще помогнем в осигуряването на чиста питейна вода за детски градини, с Новозагорския клуб, на който сме кръстници, ще създадем стая за връзка на науката със забавното.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА