С тематична среща-разговор бяха отбелязани 151 години от гибелта на Апостола
Петокласници от Второ основно училище „П. Р. Славейков“ в Стара Загора отбелязаха 151 години от гибелта на Апостола. На 7 февруари, в навечерието на годишнината от обесването на Васил Левски (между датите по стар и нов стил – 6/18 февруари 1873 г.), в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ бе организирана тематична среща. На събитието присъстваха ученици, учители, родители, а техен гост бе Стефан Караиванов – родственик на Левски по майчина линия. Петокласниците с плам рецитираха стихове. Показаха и презентация за старозагорските стъпки на Дякона. Водещ на срещата-разговор бе г-жа Елеонора Йорданова – учител по история и цивилизации във Второ ОУ, по чиято покана гостува Стефан Караиванов.
Пред въодушевената публика Стефан Караиванов разказа за родствената си връзка с Апостола, за спомените, съхранени за поколенията от прадядо му. Присъстващите научиха повече и за написването на книгата „Васил Левски по спомени на Васил Караиванов – първи братовчед на Апостола“, чийто автор е Петър Караиванов.
Книгата „Васил Левски по спомени на Васил Караиванов – първи братовчед на Апостола“ излиза през 1987 г. От 2013 г. насам Стефан Караиванов я преиздава всяка година, а паралелно с това публикува и допълнителни издания за деца. Книгата се преиздава във фототипен вариант, по воля на рода Караиванови.
„В книгата е истината за Левски. Тя не се занимава с клюки, а представя факти“, сподели Стефан Караиванов. Авторът – Петър Караиванов, син на Васил Караиванов и чичо на Стефан Караиванов, от съвсем малък започва да записва спомени на баща си. „Той, слава Богу, е успял да доживее до сериозна възраст. Освен неговите спомени, започва да търси и документи. И след смъртта на баща си продължава с това проучване, необходимо за книгата“, разказа Стефан Караиванов. Стана ясно още, че неговият чичо е работил по книгата в продължение на 50 години.
Учениците разговаряха с издателя и го обсипаха с интересни въпроси: на чий род прилича Левски – на майчиния или бащиния, по кои черти на характера си приличат с Дякона, и др.
В края на събитието учениците получиха автографи от издателя. Стоплен от вниманието на деца, родители и учители, Стефан Караиванов непринудено сподели, че сериозно обмисля да стане старозагорец. Нищо, че е роден и отрасъл в София, нищо че от години живее във вече 155-годишната къща на Васил Караиванов в Карлово.
За автора и за издателя на книгата
Петър Караиванов е лекар-ортопед, един от тримата синове на първия братовчед на Апостола – Васил Караиванов. От съвсем млад започва да записва спомените на баща си, а после пише своята книга повече от 50 години, за да бъде тя максимално достоверна. Почти всички историци от миналото и днес твърдят, че тя е един от най-достоверните трудове за Левски. Книгата излиза за пръв и последен път през 1987 г.
Братът на д-р Петър Караиванов – Стефан Караиванов (дядо на Стефан Караиванов, издател на книгата), е бил депутат в 25-ото Народно събрание. На 1 срещу 2 февруари 1945 г. е разстрелян заедно с принц Кирил, регенти, министри и други народни представители. Той е и един от 42-мата депутати, подписали се в защита на българските евреи.
Стефан Караиванов, издател на книгата, е член на УС на Общобългарски комитет „Васил Левски“ и председател на дружество „Васил Караиванов“-Карлово. Неговият прапрадядо Генчо Караиванов и майката на Левски – Гина Караиванова, са брат и сестра. Съответно, техните деца – Васил Караиванов и Васил Левски, са първи братовчеди и най-близки съратници в революционната дейност в Карлово. Генчо Караиванов е и съосновател и касиер на Карловския революционен комитет, собственик на Караивановия хан – хана на Апостолите, където Левски се е укривал и провеждал заседанията на комитета. А след това – при подготовката на Априлското въстание, там са отсядали Бенковски, Каблешков, Волов.
Васил Караиванов е първият кмет на Карлово, избран на 16.01.1878 г. Той е и първият демократично избран кмет в цяла свободна България.