казва Георги РАНОВ, екс областен управител на област Стара Загора и общински председател на СДС-Стара Загора
– Г-н Ранов, във връзка с казуса „Бедечка“ представители на Реформаторския блок излъчват противоречиви послания към старозагорци. Вашата гледна точка към референдума?
– Това, което ще изкажа като мнение, е в качеството ми на председател на СДС-Стара Загора и като гражданин на община Стара Загора. Няма да визирам Реформаторския блок в Стара Загора. Виждам, че всяка от партиите изразява собствено мнение.
Според мен, въпросът с казуса „Бедечка“ изкуствено се политизира
Като бивш областен управител – представител на държавата от най-висше ниво, смятам, че няма как да не се спазват законите. Хубави или лоши – трябва да се спазват. Референдумът, който инициираха общинските съветници и Община Стара Загора, е най-правилният начин – да се чуе истинският глас на старозагорци. Лично се убедих, че всички процедури са спазени. Не бих искал да агитирам за едната или за другата възможност за избор.
Всеки човек преценява кое е най-полезно за него и за неговите близки
Всеки може да отрази своето мнение най-открито и без да се притеснява от партийни пристрастия или други политически зависимости. Да гласува! А не след това във фейсбук да се качват разни коментари.
– Казахте, че референдумът изкуствено се политизира? Защо и от кого?
– Подчертавам отново, че референдумът е най-правилният начин да се вземе решение по казуса. Това е начинът – всеки да заяви и защити собствената си позиция и да получи съответния обществен резонанс. Вярно е, че много се спекулира с общественото мнение напоследък. Но обществено мнение е и едната, и другата страна в казуса.
Да, казах, че казусът с „Бедечка“ се политизира изкуствено.
Чрез този референдум определени хора опитват да се позиционират в политическото пространство
и да спечелят нещо в политиката. Но това е погрешна тяхна представа. Защото става дума за въпрос, който касае всички старозагорци.
– Как Ви изглежда опитът да се привличат авторитети като Живко Тодоров, Мая Манолова, както и други политически фигури, към тезата на защитниците на „Бедечка“?
– Политическите авторитети не могат да бъдат привлечени към никоя кауза. Единствената кауза, която те отстояват, и на която и аз съм поддръжник, е спазването на законите в Република България. Разбира се, изкушението е голямо. Мая Манолова действа с размах. А
Живко Тодоров изведе Стара Загора до „Най-добър град за живеене в България“
Градът спечели и „Зелен оскар“ като най-зелен град на страната.
Спекулациите на защитниците на „Бедечка“ с привличането на авторитети с голяма обществена тежест са резултат от
олекването на ядрото от активисти в процеса на дебата
И в морален, и в експертен план. Защото е важно кой и с каква цел застава зад една кауза. Както и с каква компетентност я подкрепя. Понякога каузата може да пострада и от защитниците си.
– Във фейсбук тече спор може ли хора, които трудно управляват семейния си бюджет, с лекота да дават идеи как да се управлява общински бюджет за десетки милиона лева?
– Това е пример защо защитниците на една кауза трябва да имат доказана компетентност и експертиза. В противен случай щетите могат да бъдат за всички…
В „Да Бедечка“ са част от онези, които преди време обясняваха на Община Стара Загора, че няма пари в това градът да кандидатства за културна столица на Европа. Сега от пресата се разбира, че само преките инвестиции в Пловдив, който спечели приза, са за 20 млн. лв.
Стара Загора от такава „експертиза“ губи към 50 млн. лв
Това е пример защо Общината не бива да се поддава на натиска на малки, но агресивни групи с ниска или никаква компетентност.
Тогава, освен самата кандидатура на Стара Загора за културна столица на Европа, се чуха много гласове, че не сме заслужавали, че не сме били град на 8000 години… Това бяха същите хора. Точно тези, които искат да извлекат и от „Бедечка“ политическа изгода. Но, мога да ги успокоя, и този път няма да им се получи.
Разчитам, че референдумът за „Бедечка“ ще изчисти гражданското общество от тинята на прехода. За да спрат 10-12 души да ловят риба в мътна вода.
– Вашата прогноза за изхода от референдума на 18 юни?
– Като си припомням референдума за полигона в Змейово не съм голям оптимист за избирателната активност. Законът за референдумите ясно гласи кога този вот ще бъде легитимен и кога не.
Ако сега на 18 юни са гласували 40% от имащите право гласоподаватели, референдумът ще се приеме за валиден
Това означава близо 60 000 души, като повече от половината трябва да имат положителен или отрицателен отговор, за да бъде валидно решението. Ако не се вземе решение, по закон този въпрос не трябва да се разглежда следващата 1 година. След което може отново да се постави на дневен ред – от инициативни комитети, от кмета, от около 1/5 от общинските съветници. Така че, според мен, сагата с „Бедечка“ сигурно ще продължи…
– Възможно ли е на старозагорска земя да се тестват определени политически структури с по-далечен изборен прицел?
– Определени хора искат да се идентифицират чрез такива екологични проблеми не само в Стара Загора, но и в цяла България. Не бих искал да ги характеризирам само с една организация. Защото
повечето от тях са политически номади, пребродили дори неведнъж цялото политическо пространство
Само ще отбележа, че по цял свят партиите на екологична основа са в център-ляво, няма как да се оприличат с център-дясно. Така че ще пресичаме в зародиш всеки опит да бъдат дезориентирани нашите избиратели.
Чуха се мнения, предимно от хората на „Да, България“, че кметът и общинските съветници с инициирането на референдума бягат от отговорност. Напротив, точно този закон за прякото допитване е най-демократичният начин хората да изразят своя вот. Живко Тодоров и Общинският съвет изразиха доверието си в гражданите на Стара Загора, делегирайки им правото пряко да решат важен проблем, свързан с бъдещето на града. И ако той е „да“ – няма лошо, и ако е „не“ – пак няма лошо.
Но няма да е добре, ако защитниците на едната или другата страна, тръгнат да търсят дивиденти от тези отговори
Това ще бъде дълбоко погрешно и всички достойни граждани трябва да му се противостоят.
НБП