За реализацията му са нужни сериозни средства и сериозни екипи
Неолитът е тема, която напоследък е много актуална. Аз приветствам това, което в. „Национална бизнес поща“ прави от години – да представя достиженията на неолитната цивилизация и нейната значимост, включително за развитие на потенциал на нашия град, казва праисторикът Петър Калчев, директор на РИМ-Стара Загора.
Неоценяването на неолитната култура е резултат на нейното неглижиране от дълго време. В марксистката наука се смяташе, че това е един първобитнообщинен строй, че тези хора са живели съвсем първобитно. Напоследък благодарение на науката и на интердисциплинарни изследвания, имаме много повече данни за културата, икономиката, мирогледа на тези обитатели на нашите земи. Югоизточна Европа е изключително богата на такива паметници. От тук тръгва Европейската цивилизация. Не веднъж съм казвал, че хората от този период са имали невероятни познания, в много сфери. Те са пристигнали по тези земи в края на VI I хил.пр. Хр. от Анатолия, използвайки естествените морски течения по северното Средиземноморие. Те донесли със себе си култивирани семена на пшеница , опитомени животни и технологията за изработването на керамичните съдове. Живели са в безписмено общество, но това, което са знаели, е оставено в знаците по керамични съдове, по фигурките и други техни предмети.Интересна семантика, която дава представа за техния начин на живот и представите им за заобикалящия ги свят, допълва праисторикът.
Последните открития, които направи проф. Васил Николов, в солодобивния център в Провадия, проучвания на доц. Чохаджиев в Сушица, доказаха, че неолитните хора са живели в много сериозно укрепени градове, в които има натрупани икономически ресурси и изразена вертикална структура на обществото. Те трупат богатства, престиж. Много са интересни и търговските им връзки, които показват невероятна организация на обществото и социално-икономически ресурс. Тук, в нашия регион, покрай проучванията на селищата около рудниците – в м. Мечи кладенец, в с. Кирилово, Беректеската селищна могила, селищната могила „Окръжна болница“, селищната могила при Старозагорските бани и др., показват, че населението, обитавало тези селища, се е занимавало с добива и преработката на рудата и за получаване на полуфабрикати, които след това са се изнасяли. Доказателства има за невероятни майстори изработвали прекрасни изделия от мед – инструменти, оръжия, накити и др., които показват, че те са владеели висока технология в металургията на медта. Това е цивилизация, която се развива в продължение на две златни хилядолетия – VI и V хил. пр.Хр. Неолитът е интересен и тази цивилизация е много важна част от човешката история, казва още Петър Калчев.
По отношение на идеята да се направи реплика на жилищните постройки от „Неолитни жилища“, тя е много значима. Музеят има разработен такъв проект, но той струва доста средства. Идеята е не да се прави някаква бутафория. Проучванията дават много точна представа, как е изглеждала тази къща и затова репликата може да се направи абсолютно точно, с размери 1:1. Нужно е сериозно финансиране и сериозни екипи. Първо трябва да се набавят материала, много сходни с тези от онази епоха. Идеята е къщата да се възстанови максимално точно във вида, в който е била, да използваме технологии, които неолитните хора са използвали. Да има разрези как са изграждали стените на къщите. Идея е също към този комплекс да има и малък учебен музей, за децата, които ще го посещават. За да може там да направят керамични съдове, да мелят зърното, на 3D екран да виждат различни процеси.
От подобен център и за обучение, и като атракция, Стара Загора само може да спечели. Ако се намери начин за финансиране, аз съм разработил проект, но цените са от преди 10 години и вече не са актуални, но винаги може да се направи ново остойностяване. Може да се кандидатства по проекти, може и държавата да го финансира. Държавата трябва да има политика, затова и когато министърът на туризма Николина Ангелкова бе в Стара Загора, аз споделих това. Ако правим туристически маршрут в нашия регион „СПА от неолита“, нали трябва да покажем нещо на туристите? Музеят винаги е готов и подкрепя идеи за привличането на повече туристи. Това е една от най-важните наши дейности, както и работата с младите хора, допълва Петър Калчев.
НБП, Радослава РАШЕВА