При пристъпване към сделка инвестицията ще е над 2 млн. лв., фирмата работи в сътрудничество с немски партньори и произвежда високотехнологичен продукт
– Г-н Танев, на предстоящата сесия на Общински съвет-Стара Загора на 17 декември ще бъде гласувано предложение, което е свързано с постъпило заявление на фирма за закупуване на терен от „Индустриална зона Загоре“ АД. Разкажете повече за процедурата, която предстои?
– Нашето предложение в Общинския съвет е по повод на това, че в „Индустриална зона Загоре“ АД
има официално входирано инвестиционно намерение от трети инвеститор
(първият бе „Си Би Ес“, а вторият – „Ате Пласт“ ООД). Ние сме обработили документацията и я изпращаме до акционерите в дружеството. Това са Община Стара Загора и нейният принципал Общинският съвет, и Национална компания „Индустриални зони“. Всеки един от тях трябва да вземе решение как да гласува за сделката на Общото събрание на „Индустриална зона Загоре“, което ще проведе през януари месец 2021 г. Очакваме Общинският съвет да вземе решение, с което и нейният представител – общинският съветник Диян Димитров, ще гласува на Общото събрание.
– Каква е дейността на фирмата, която е заявила интерес?
– Имотът, който „Интерпро СА“ ЕООД-Стара Загора желае да закупи е един от малките, на площ от 4.3 дка. Инвестицията ще е над 2 млн. лв. Фирмата работи в сътрудничество с немски партньори и произвежда високотехнологичен продукт.
Тяхното производство е ориентирано 100% са износ
като основните им клиенти са от Западна Европа, САЩ и др.
Ако на Общото събрание на Зоната се получи единодушие по отношение на процедурата, ние предвиждаме самият конкурс да се проведе през февруари месец. И до края на февруари 2021 г. да има сключена сделка.
Междувременно през месец януари ще бъде конкурсът за втория имот, който желае да закупи „Си Би Ес“. На предишната сесия на ОбС-Стара Загора това решение бе одобрено. Общото събрание на Зоната по този казус ще бъде на 17 декември, след което ще се премине към процедура на конкурс. В разговор с инвеститора разбрахме, че те ще увеличат инвестицията си още над 1 млн. лв., т.е. общата инвестиция на „Си Би Ес“ най-вероятно ще надмине 3 млн. лв. Общата площ, с която ще разполага „Си Би Ес“, ще стигне 24 дка, имат планове и за бъдещето развитие. В тяхната база ще бъдат заети над 50 души. По същия начин се движи и процедурата ни с втория инвеститор на Зоната – „Ате Пласт“ ООД.
– Има ли интерес от други потенциални инвеститори?
– От средата на месец ноември до първата седмица на месец декември
идваха три чуждестранни компании, като едната от срещите ни беше с цяла делегация
Това бяха фирми, които се интересуват от инвестиции в България, и едно от местата, което представлява интерес за тях, е именно „Индустриална зона Загоре“.
Прави впечатление, че всички чуждестранни фирми, по-скоро искат да инвестират в готова индустриална зона, с готова инфраструктура, отколкото да търсят земеделски земи, на които тепърва да променят предназначението и да прекарват комуникации и тук е нашето предимство. От друга страна, типът инвеститори, които можем да привлечем, е ограничен от размера на терените, с които разполагаме в зоната. Ето, само за 2020 г. имаме 4 запитвания за имоти от минимум 50 дка.Имахме и такива за 80 и 150 дка, но няма какво да предложим.
Анализът показва, че Стара Загора има нужда от голяма територия за индустриална зона, а терените на бившето летище, например, макар и подходящи за това, стоят неизползваеми от много време насам.
Един от най-интересните потенциални инвеститори в зоната е иновативна италианска компания от металообработващата сфера
За нас много важен бе фактът, че те предвиждат възнаграждения, конкурентни на тези от енергийния сектор в региона. По време на техните посещения, от компанията обърнаха голямо внимание и на инфраструктурата на Стара Загора, детски градини и училища, понеже при реализация на инвестицията част от ръководството ще заживее в нашия град.
– Не съществува ли шанс все пак Летище Стара Загора да се превърне в индустриална зона?
– Добрата новина за града е, че на този етап има консенсус теренът на бившето летище да е смесена индустриална зона, т.е. да остане и пистата. Предвид инвеститорския интерес към индустриалната зона и липсата на алтернативни предложения за реализацията на тези терени, много хора във времето промениха позицията си и сега застават в подкрепа на реализацията на тази идея.
Радващо е, че редица наши съграждани успяха да се издигнат над политическото говорене и все повече се вслушват в гласа на разума
Едва ли някой може да намери смислени аргументи срещу необходимостта от осигуряване на подходящи условия за реализиране на индустриални проекти от нов тип. Проекти, с висока добавена стойност, които могат да осигурят достоен стандарт на живот на заетите в тях наши съграждани.
Вземайки предвид всички фактори: бавната процедура по смяна на предназначението на територията на бившето летище, получените запитвания, както и направеният анализ, предприехме необходимите действия за разширяване на зоната с други терени на територията на община Стара Загора.
Винаги, когато правим анализ на потенциалните инвестиции в България, трябва да мислим в контекста на глобалната икономика, геополитика и последствията, които те оказват върху една малка, отворена икономика като нашата.
Ковид кризата може да се окаже важен катализатор за промени на фирмените политики
които се наблюдаваха още преди пандемията, а именно скъсяване на поточните линии, за да се избегне несигурността заради хетерогенните здравни и икономически системи. Това са структурни промени, които ще превърнат цяла Източна Европа в притегателна сила за така наречените „nearshoring & onshoring“.
Бих казал, че въпреки пандемията, 2020 година бе успешна за индустриална зона „Загоре“.
Завършихме инфраструктурата в срок и успяхме да привлечем стойностни инвеститори
които да закупят повече от половината терени в зоната. Работим усилено и съм оптимист, че много скоро ще разполагаме с нови терени, с които да подсигурим реализацията на бъдещи инвестиции в региона.
Искам да пожелая на своите съграждани да бъдат здрави! Весели празници!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА