Лек застой в продажбата на земеделска земя отбелязват агенциите за недвижими имоти в разгара на лятото. Всяка година, преди хората да си получат рентата, наблюдаваме този процес. В последните години рентите станаха високи. Те са по 30-35 лв. на дка, понякога стигат и 40 лв. Собствениците предпочитат да вземат някой лев и после да продават. Това обясни за НБП Радослав Бойчев, управител на агенция за недвижими имоти „Агрограунд -ВР“, която е специализирана в продажбата на земеделска земя.
Г-н Бойчев има вече над 10-годишен опит в бранша и смята, че сътресения или големи промени на пазара на земеделска земя не могат да се очакват. В момента зърнопроизводителните земи в районите на Стара Загора, Опан, Раднево са най-скъпи. Те вървят по 700-800 лв. за дка. Понякога цената може да е още малко по-висока, когато става въпрос за по-голяма площ земя. Обработваемите земи край Казанлък, Мъглиж, Николаево, Гурково са по-евтини. Тяхната цена се върти около 400 лв. за дка. Край Гълъбово цените са около 500-600 лв. за дка, обясни Радослав Бойчев.
Земите до шеста категория, които не се обработват, се продават за 200-220 лв. за дка. Софийски фонд изкупува от нашата фирма „Агрограунд-ВР“ такива земи, ние сме посредници, каза още той.
Най-евтино се продават запустелите земи – изоставени лозя, пасища, ливади. Тяхната цена е около 100 лв. на дка.
Дълготрайната тенденция в продажбите на земя може да бъде само нагоре. Така е в цяла Европа и в света. Най-скъпа е зърнопроизводителната земя, тази, която носи непосредствен доход. Очаквам у нас земята да поскъпва, но не драстично и заради това, че в новия програмен период 2014-2020 г., има предвидени сериозни средства за дребно земеделие – за овощни градини, лозя. Търсенето ще се увеличи със сигурност. Единственият проблем е, че се търсят по-големи земи, а такива се намират трудно. Комасирането върви като процес у нас, но има още път за извървяване. Официалната статистика от Службата по вписвания показва, че след връщането на земята едва 8-10% от хората са продавали собствена земя, допълва Радослав Бойчев.
НБП, Мадлен ПЕЕВА