– Г-жо Михайлова, на официалното представяне на кандидатите за общински съветници на ПП АТАКА бе представено родолюбиво издание? Разкажете за него?
– На 7 октомври в Регионалния исторически музей АТАКА Стара Загора представи своята листа с кандидати за общински съветници и акценти от своята програма като визия за управлението на община Стара Загора в следващия мандат. Наред с това, директорът на РИМ Петър Калчев представи изданието
„140 години от възстановяването на Стара Загора. Град, въздигнал се от руините“
То се издава с финансовата подкрепа на Михаил Михайлов, общински съветник и областен координатор на ПП АТАКА, и ще бъде разпространявано по училища, библиотеки и народни читалища.
Аз и Михаил Михайлов не сме от хората, които искат да се знае на всяка цена какво подпомагаме. Но този път си позволихме да обявим тази наша подкрепа. Наясно сме, че бюджетите на нашите културни институти са недостатъчни. Затова решихме да дадем възможност на РИМ-Стара Загора да реализира една своя идея. При това изданието има за цел не само да поддържа родовата и историческа памет на старозагорци, но и
да способства за патриотичното възпитание на малки и големи
В книгата, чийто автор е Райна Антонова-Тончева, присъстват фотоси от архива на РИМ и описания, които показват каква е била Стара Загора след ужасните събития на опожаряването и погрома над нея. Представена е хронология на възстановяването на града, с акцент към градоустройството и към личностите на първостроителите. С много енергия и решителност те работят за възстановяването на Стара Загора, за да заеме полагащото й се място като административен, стопански и културно-просветен център в Южна България. Ние, експертите от листата на АТАКА, сме вдъхновени да продължим тяхното дело. Стара Загора – зелена, подредена и просперираща.
– Вие сте сред кандидатите на ПП АТАКА за общински съветници. Вашите лични приоритети?
– Бях общински съветник в мандат 2011-2015 г. и избрана за зам.-председател на ОбС и председател на Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания. Разбира се, да представлявам гражданите в Общински съвет-Стара Загора, е поредно предизвикателство, тъй като
бях поканена в листата в качеството си на експерт
През годините съм работила като главен експерт в Дирекцията на Българския спортен тотализатор, контролиращ дейността в цяла Южна България, както и в УС на структурата. Работила съм в Служба за предотвратяване и разкриване на данъчни нарушения – регионално звено Стара Загора, Хасково и Кърджали, 11 години бях главен експерт в Община Стара Загора в Отдел Култура и вероизповедания. Близо 9 години съм главен експерт „Регионално развитие и териториално устройство“ в Областна администрация. Икономист съм и магистър по публична администрация и изпълнителен директор на Международна фондация „Гео Милев“.
В центъра на програмата на АТАКА Стара Загора са проблемите на хората. Преди стартиране на изборната кампания ние инициирахме
допитване до нашите съграждани чрез анкета „АТАКА ви пита“
на базата на резултатите от която, създадохме нашата програма. Оказа се, че освен искането за рязко повишаване размера на заплатите и пенсиите, подобряване на общинското здравеопазване, старозагорци искат прекратяване на застрояването в междублоковите пространства, зелените площи и изсичането на горите на територията на общината.
Смятам, че във формирането на бюджета на Стара Загора следва да се обърне особено внимание на преодоляване на междуселищните различия в населените места на общината. Липсата на добра инфраструктура в селата е сериозен проблем и е една от основните причини за обезлюдяването им. Категорично трябва да се работи в тази насока – малките населени места да станат привлекателни места за живеене – с европейска транспортна схема.
Относно доходите, факт е обвързаността на икономическото развитие на региона с енергийния комплекс. Чрез
развитието на Индустриална зона-Стара Загора
очаквам интерес от инвеститори, развиващи високотехнологични дейности, които да предложат работни места с европейско възнаграждение на територията на общината. Необходимо е да се поощри развитието на сектори с потенциал за висока брутна добавена стойност, както и подкрепа за бизнес инициативи.
Трябва да се работи за интегриране на науката и образованието и създаване на устойчив мост „бизнес-наука-образование“.
– Имате богат опит в културната сфера. Вижданията Ви за надграждане в нея?
– Имам огромен опит в изготвянето и реализирането на културния календар на местно, регионално и национално ниво –
от идейния проект до финансовото обезпечаване на инициативите
Стара Загора има голям потенциал. Разполагаме с отлично работещи общински и държавни културни институти, които популяризират културата ни и в България, и по света.
Културният календар на общината става все по-богат, но смятам, че народните читалища имат потенциал, който не е доразвит. Да, те получават държавна субсидия, но и Общината години наред залага в бюджетната прогноза средства за дофинансиране на читалищата, поддържане на материалната база, както и за финансиране на тематичните празници, които се провеждат в селата. Това би трябвало да продължи, но
методическата помощ за народните читалища трябва да бъде много по-голяма
защото те са единствените културно-информационни центрове в малките населени места.
– Представете и другите дами в листата на АТАКА Стара Загора?
– Около 1/3 от кандидатите ни за общински съветници са жени – надпартийни експерти. Воден от грижата за живота и здравето на хората и подобряване на общинското здравеопазване, областният координатор Михаил Михайлов покани в листата на АТАКА Стара Загора д-р Соня Митева, магистър по медицина, магистър по детски болести, дългогодишен началник на отдел в РЗОК; проф. д-р Стоянка Владева, водещ ревматолог в България, с дългогодишен опит и доказан успех в лечението на ревматологични заболявания; д-р Мария Янева, лекар по дентална медицина, Красимира Лазарова, психолог, специалист училищна, клинична, социална психология, д-р Елена Кирилова, млад лекар, асистент по вътрешни болести, университетски преподавател. В нашата листа са още Иванка Данаилова, магистър по стопанско управление, дългогодишен лидер на КНСБ; Емилия Петкова, изявен читалищен секретар в село Змейово, неуморно работеща за популяризиране на културата на региона, Мария Пехливанска, психолог и преподавател по философия и фолклор, Иванка Петкова, член на УС на Съюза на слепите, представител на хората в неравностойно положение, прекрасен самодеец. Както и Красимира Златева – строителен инженер, Емилия Генкова – химик-лаборант. Жените, представени в листата на ПП АТАКА,
не са специалисти по всичко, но имаме специалисти за всичко
Експерти в различни сфери, които могат да бъдат полезни на гражданите на Стара Загора и да ги представляват в местната власт.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА