Оживено е при нас, добро място сме за спокоен живот. И ние си имаме проблеми, но се опитваме да ги разрешаваме според възможностите си
Пътуването към старозагорското село Хрищени създава усещане за динамика, особено когато преминаваш покрай нови бизнес сгради, както и покрай производствените бази на вече утвърдени компании. Развитието на района личи и по обособяването на две вилни зони – „Светлина“ и „Дюлите“.
Централният площад на селото пред кметството и читалище „Стефан Генчев“ впечатлява с чистота и подреденост, а декорацията от наскоро отминалия празник на райската ябълка, тази година с 18-ото издание, зарежда с още положителни емоции.
Заварваме кмета на Хрищени Радка Желева минути след поредния ритуал за сключване на граждански брак между Божидарка и Али, местни жители, създали ново семейство. Това е седмата сватба в Хрищени за 2024 година, пояснява Радка Желева, кмет шести мандат.
– Г-жо Желева, продължава ли Хрищени да бъде най-голямото населено място в общината след Стара Загора?
– Така е, тук живеят над 2600 души. Нямаме пустеещи и изоставени къщи. Близо сме до града, автобусите от градска линия 17 са много редовни, което е удобство и за ученици, и за работещи. Имаме необходимост от още един вечерен курс. Но хората и сега се справят, с автомобили, със служебен превоз.
Много млади хора живеят тук, след пандемията дойдоха и още млади семейства. Строят се нови къщи. Предимство е, че на територията на селото имаме много добър майстор-строител. Търсенето на парцели е голямо. Обособиха се и две вилни зони – „Светлина“ и „Дюлите“.
Правят се и ремонти на стари къщи. Това понякога създава проблеми, тъй като се натрупват строителни отпадъци. Искаме да живеем в чистота, да ни е хубаво. Но трябва да се научим така подредено да е и извън дома ни. Надявам се, че хората ще се осъзнаят! Много от тях излизат в чужбина, виждат как стоят нещата и дано този пример проработи и у нас. Вярвам, че нещата ще се случат.
Ето, сега имаме предоставени от Община Стара Загора компостери. Те са предназначени за оползотворяване на растителни отпадъци, които се превръщат в естествен тор. Проектът е пилотен по ПУДООС, надявам се да има ефект и хората да усетят колко е важно.
Стараем се и мисля, че сме добри стопани на селото. Правим всичко – по моите възможности и със съдействието на Община Стара Загора.
Заедно със секретаря на кметството, сме на разположение нон стоп, не ползваме обедна почивка. Има местен бизнес и за да сме полезни на хората, се съобразяваме с тяхната ангажираност. Но това е плюс за нашите жители, защото на много от тях работните места са тук или в индустриалната зона на Хрищени. Добре се разбираме с представителите на бизнеса, помагат при спешни необходимости, съдействат ни.
– Какви са най-големите фирми, които осигуряват работа за хрищенци, има ли нови инвестиции?
– Нашата гордост е предприятието за производство на лютеница – качествен продукт, който се предлага на пазара. Производството се усъвършенства и се разширява, отварят се работни места. Имаме и голям производител на ядки, също разширява производството. В индустриалната зона на Хрищени има цехове за преработка на желязо, метални конструкции, крепежни елементи. Разполагаме с бензиностанция и с газстанция. Имаме хора, които се занимават с дърводобив и осигуряват дърва.
В Хрищени има 14 търговски обекта, фризьорски салон, маникюрист, минимаркет, минимагазин тип „Багира“, ресторант „21 век“. В центъра имаше стара сграда на „Наркооп“, купи я едно момче от Хрищени, преобрази я с много желание и любов към селото. В нея има магазини за различни стоки. Сложихме и надпис „Хрищени“.
Имахме аптека, оборудването е тук, очакваме отново да се върне предишният собственик. Липсва ни банкомат, а има голяма необходимост. Все още не сме намерили банка, която да се съгласи да постави, но не сме се отказали.
Раят ни е Детска градина 26 „Лилия“. Директорът Милена Ганева е много добър мениджър. Работещите в нея милеят и правят много неща за уютната атмосфера на децата. Градината по нищо не отстъпва на детските заведения в Стара Загора. Над 100 деца я посещават, идват и от съседни села, с осигурен транспорт.
Училището „Христо Ботев“ е до 7-ми клас, то има голяма конкуренция от старозагорските училища, но въпреки това успява да се съхрани, благодарение на директора Катя Атанасова и на целия педагогически колектив.
Всичко това прави живота на хората по-уреден. Малко са селата, които могат да се похвалят с подобни възможности. Оживено е при нас. Добро място сме за по-спокоен живот.
Е, разбира се, като всяко населено място и ние си имаме проблеми, но се опитваме да ги разрешаваме, според възможностите си.
– В повечето села инфраструктурата е най-големият проблем…
– Така е и в Хрищени. Във времето с благодарност към кмета г-н Живко Тодоров сме направили не малко улици. Имаше такива места, че никой не вярваше, че ще станат проходими. Има доста положен асфалт, но не може всичко да стане с магическа пръчка. Все пак селото ни обхваща 1200 дка площ, имаме 53 улици, 1000 домакинства.
Има какво да се желае и по отношение на водопроводната мрежа, голям проблем е. Нямаме канализация, това е скъпа инвестиция, за която мечтаем. Но в нашата община населените места нямат право да кандидатстват по проекти. Трябва да се направи голям проект от Общината, в който да бъде включено и село Хрищени. Става дума за много средства, а през последните месеци при тази нестабилна политическа обстановка, изглежда трудно за реализиране.
Във времето се сменяли водопроводна мрежа, но има още километри за подмяна. Тръбите са износени, стари, случват се аварии. При този недостиг на питейна вода трябва да бъдем изключително бдителни и е много важно веднага да се отремонтират аварии и да се пести. Въпреки това и въпреки че в Хрищени има и равнинна, и полупланинска част, не сме стигали до режим на водата. Ако всяка институция си върши отговорно и сериозно работата в ежедневието, хората ще бъдат по-спокойни и сигурни. Проблеми винаги ще има, но в Хрищени се живее в нормална и спокойна обстановка.
Тук е моментът да отбележа, че от години винаги сме осигурявали на населението дърва. Минали сме през различни етапи. Сега работим с Държавно горско стопанство-Стара Загора. Доста хора предпочитат този начин на отопление. Записват се при нас, карат се до дома им, дървата идват навреме.
– Дни след празника на райската ябълка още се усеща „ароматът“ му…
– Последният ни празник, който се проведе на 16 ноември, беше много силен. Тази година бе по програма „Култура“ към Община Стара Загора. За неговото провеждане 90% сме зависими от времето, защото нашият празник е цветен. Имахме късмет, времето беше с нас. Няма подобен празник в цяла България. Преди 18 години, когато започнахме, даже в интернет нямаше информация за райската ябълка. Сега вече не е така… Райската ябълка е пренесена в Хрищени от отец Николай, работил при владиката, който му подарил няколко дръвчета. Впоследствие имахме стопанин, който правеше разсад, сега синът му възобнови тази дейност. Климатът тук е много подходящ и благоприятен, виреят доста екзотични видове – освен райската ябълка, хинап, нар, киви, мандарини… Имаме изобилие.
За празника на райската ябълка винаги създаваме невероятна атмосфера. Тази година имаше хора от София, от Велико Търново, от Плевен, от Доспат… Казват, че усещат страхотен дух при нас. Идват си специално за празника и хрищенци, които живеят другаде. Хората искат да видят красота, да ги посрещнеш, стопаните пък искат някой да оцени направеното от тях. Почти във всеки дом в Хрищени се отглежда райска ябълка, много е красиво. Има и голямо търсене. Дори купуваме заради сладкото. А подготовката за ракията от райски ябълки започва сега, за да стане догодина.
Освен това, имаме добра сладкарка – Златка, прави всичко. Наричам я „Златната Златка със златните ръце“. На всеки наш празник подготвя много сладкиши, за нула време свършват. Правила е торти под формата на райска ябълка, с народни мотиви… Голям плюс е да имаш такъв човек, който извайва с ръцете си всичко.
– Читалището впечатлява с нова украса на фасадата – мотиви от българска шевица?
– Това е подарък от новия ни читалищен секретар Кремена Ганева. Читалището, което е основано през 1901 г., има активна дейност. Винаги там е пламтял огън и е имало будни хрищенци, които да го поддържат. Това ще продължава. Да работиш доброволно като читалищен деец за днешно време е нещо велико. Стараем се да отбелязваме всички бележити дати и традиционните български празници.
Читателският фонд на библиотеката е голям. Всяка година се купуват нови книги, съобразени както с литературата за ученици, така и с читателския интерес на хората. Богатство е за Хрищени.
Сега се готвим за фестивала „От Игнажден до Коледа -традиции и съвременност“, който ще се проведе на 7 декември. Предвиждаме на площада да поставим елха, ще запалим коледните светлини със заря. Имаме и лазарки, но сега ще тръгне коледарската ни група, която ще обиколи къщите на хората на 22, 23, 24 декември.
Пенсионерският клуб също е много активен. Неговите ползватели, чиято зала е в читалището, са много добри стопани.
– Казахте, че за Вас кметуването е кауза, това ли е формулата за успешно управление на едно село в България?
– Кмет съм шести мандат, 21 години съм на това работно място. За мен да си кмет на такова населено място не е престиж, а наистина кауза. Трябва да ти идва отвътре, да обичаш населеното място, да си много компромисен, защото хората станаха нетърпими и към най-дребните неща. Да си вършиш работата отговорно и съвестно, а пък доволни и недоволни винаги ще има.
Никога не се оплаквам, защото аз сама съм си избрала това и го работя с желание. Имам заряд всеки ден, ето днес имаше сватба… Това е емоция, която зарежда. Едно ново семейство се роди, станало е нещо хубаво. Когато виждам хората доволни, това ме мотивира. Мотивира ме и когато видя още някоя улица подредена, наредена. Обичам да помагам. Телефонът ми е 24 часа на разположение. Трябва да умееш да разбираш отсрещния, но да не предаваш емоцията на следващия, особено ако е негативна. Трябва да се владееш, да си добър психолог, да разбираш хората. Нашата работа е с хората и за хората…
Ежедневието ни е натоварено, непрекъснато има движение, защото населеното място е такова. Ако не си добър човек, работохолик, да влизаш от единия проблем в другия, няма как да стане. Работата трябва да ти идва от сърце.
Работим в екип с кмета на Общината г-н Живко Тодоров, със секретаря г-н Николай Диков и с цялото общинско ръководство. Срещам разбиране, бърза реакция от тяхна страна при необходимост. На местна почва сме само аз и дългогодишния секретар Мариана Димитрова. Изградили сме доверие, бързо и компетентно обслужване на гражданите. Целогодишно събираме в кметството местни данъци и такси, което е голямо улеснение за жителите. Използваме и улесняваме хората с предлаганите онлайн услуги и връзки с Общината.
Много неща има още които искам да свърша, защото аз живея с Хрищени и обичам Хрищени. Когато вечер се прибирам отнякъде и виждам селото – то е красиво, осветено, чувства се, че има живот. Грее! За мен това е най-голямото удоволствие!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА