Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и фондация “ЗА добрите примери в бизнеса” обсъдиха с учени, експерти и предприемачи работещи модели и бъдещи мерки за адаптирането на образованието към нуждите на бизнеса






Представители на институции, средни и висши училища, на неправителствения сектор и бизнеса взеха активно участие в кръгла маса на тема „Синергията между образованието и бизнеса“. Те с готовност изразиха ангажираност да работят съвместно за адаптиране на образованието към бързо променящата се бизнес среда. Участниците във форума се обединиха и в позицията, че навременната професионална и кариерна ориентация, поддържането на мотивацията и възпитанието още в семейството към отговорност и проактивност на младите хора, са фундаментално важни за тяхната професионална реализация.
Събитието се състоя на 25 март 2025 г. в БТПП в София. Участие взеха г-н Цветан Симеонов, председател на БТПП, г-жа Таня Михайлова – зам.-министър на образованието, Зорница Славова – старши икономист, Институт за пазарна икономика, г-жа Гена Събева и г-жа Виктория Караабова-Стоянова – съпредседатели на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и на фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“, г-жа Велина Томова – старши експерт по професионално образование и обучение в Регионално управление на образованието София-град, г-жа Дамянова, мениджър проект „Дуално обучение в България“/GODUAL, г-жа Даниела Шошова – директор на ПГД „Елисавета Вазова“, г-жа Радка Меракова – зам.-директор учебна дейност гимназиален етап във 2 СУ „Акад. Емилиян Станев“, проф. д-р инж. Йорданка Ангелова – декан на Стопанския факултет, ТУ – София, доц. д-р Георги Николов – директор на Институт за следдипломна квалификация към УНСС, доц. д-р Костадин Коларов – директор на Институт по предприемачество към УНСС и представители на малкия и средния бизнес.
По време на срещата зам.-министър Михайлова увери представителите на бизнеса, че националната програма „Бизнесът преподава“ не е прекратена, а е преминала в направление „Модернизиране на професионалното образование“. Тя призова предприемачите и мениджърите да бъдат по-активни в така наречените Секторни съвети за умения.
Зам.-министър Михайлова представи политиката на Министерството на образованието и науката за осъвременяване на образованието и методите на преподаване спрямо новите условия, развитието на технологиите и бизнес климата в страната.
В дискусията бе засегната дуалната форма на обучение като добра, но все още неразвита в пълния си потенциал възможност за професионално образование, която дава шанс на компаниите да привлекат младите хора и да създадат бъдещи кадри. Обсъдени бяха както предизвикателствата пред образованието, така и пред бизнеса, като бяха посочени добрите примери и практики.
От своя страна, бизнесът поиска по-сериозна държавна политика по отношение на младите хора, тъй като липсата на мотивация и отговорност у тях не може да бъде компенсирана само от фирмите, в които стажуват или провеждат дуално обучение. Всички бяха категорични, че в този процес трябва да се включат и родителите, да бъдат максимално информирани и да се търси тяхната подкрепа.
Представителите на висшето образование посъветваха бизнеса да бъде добронамерен и отговорен към младите хора, които имат желание да стажуват и да работят и очакват адекватно отношение и възнаграждение на техния труд. Това е начинът да ги мотивират да се развиват и реализират в България.
Представителите на две от най-авторитетните висши учебни заведения у нас отбелязаха, че изключително предизвикателство пред тях е да адаптират програмите и обученията си по начин, който да бъде адекватен на нуждите на бизнеса. Както и да оптимизират програмите си съобразно днешната динамична среда, с по-практическа насоченост и с участието на практици в обучението.




Г-н Цветан Симеонов поздрави организаторите на форума и кръглата маса – Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, за инициативата им да повдигнат важни и належащи за обсъждане теми и да съберат различните страни. Председателят на БТПП заяви, че лично той и най-старата работодателска организация в България, винаги са подкрепяли приобщаването на младите хора към предприемачеството. Ще продължим да го правим. Приветствам провеждането на подобни инициативи в Палатата, допълни Цветан Симеонов.
Кръглата маса „Синергията между образованието и бизнеса“ е част от инициативите на Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, които активно работят в направленията предприемачество, образование и бизнес. Дискусията се проведе броени дни след третото издание на Форума за професионална ориентация „Какъв да стана, когато порасна“, който даде допълнителни посоки за разговор и въпроси, които да бъдат повдигнати.
От двете организации заявиха, че продължават да работят за сближаване на образованието и бизнеса, за мотивацията на младите хора и за споделяне на добрите примери и практики.