За пета поредна година старозагорските творци в областта на скулптурата и живописта Ани и Георги Златеви участваха във Фестивала на пясъчните фигури в италианския град Римини, на брега на морето. Идеята традиционно се свързва с Рождество Христово, разказва Ани. С колегите от Русия сме малък състав, но вече добре се познаваме и работим много успешно в екип. През лятото участвахме в един мащабен проект в холандския град Елсбург. Това беше най-големият проект, в който сме работили с Георги. И когато се разруши, може би ще се включим в следващия.
Прави впечатление, че интересът към този вид изкуство се повишава. Пясъкът е материал, с който се работи сравнително бързо. Аз професионално се занимавам с това и не спирам да се изненадвам колко ефектно въздействащо може да бъде това изкуство. В Римини направихме няколко сгради, типични за стария Неапол, един площад с много различни персонажи.
Наистина дори на фотосите животът на площада изглежда като истински с продавачите на плодове, на хляб, безделници, деца, практикуващ на крак лечител и пр. Особено впечатление остава в зрителя продавача на кози, които заедно с козаря спят, проснати на самия площад и изглеждат едва ли не като истински на фотографиите. Всичко на този пъстър площад със забележителната архитектура на сградите, които го заобикалят, с хора по балконите, с фасади, стълби, кули – е изпълнено до най-малката подробност. Площадът, макар и създаден от пясък, в него сякаш диша някаква трогателна миловидност и спокойствие, сякаш е застинал за векове. Той има и празничен привкус, премерен с времето по Рождество. Битийната му страна има стародавен вид в забележителни композиции от групите хора. Всеки веществен образ е изпълнен до най-малката подробност в пясъчния материал – до ресните на покривалото на сергията на продавача на плодове, питите хляб в ръцете на търговеца, до водата, която тече от площадната чешма и излиза от устата на лъв.
Всичко в архитектурата е изпълнено до най-малката подробност – фасади, стълби, кули и пр. Дори когато следваш този веществен свят, организиран от безкрайни битови подробности – всичко изглежда толкова реалистично, сътворено от майсторските ръце на ваятелите, че всеки момент очакваш животът да се раздвижи и да поеме своя ритъм във времето. Естествено, че за подобен зрителен ефект се иска не само талантът на майстор. Но и да измислиш и да сътвориш този свят с всичките му подробности – реалистичен, занимателен и толкова детайлизиран, чак до руното на козите, които спят на площада с козаря, тръгнал да ги продава. Този свят сякаш е създаден на един дъх. Всичко изглежда толкова виртуозно, че е трудно човек да се отдели от него, макар и да го разглежда на фотоси.
Пясъчното „строителство„, както винаги продължава две седмици – казва Ани Златева. Винаги има любопитни хора и публика, която следи докъде са стигнали работите. Контролът е постоянен. Какво ми носи това изкуство? Всъщност то е нетрайно, а влагаш сили, въображение, труд, талант. През лятото на Бургаския фестивал на пясъчните фигури ми зададоха този въпрос и аз тогава казах, че наистина е нетрайно, но с фотографии се разпространява и с тях се срещат много повече хора. На мен ми носи голяма радост, че мога да правя скулптура за кратко време от материал, в който няма съпротива.
НБП, Донка ЙОТОВА